A vitamini, vücutta bulunması gereken mikro besinlerden biridir. Doğal beslenme yolu ile elde edilen A vitamini, göz korneası ve immün sistemi üzerindeki etkileri ile biliniyor. Yağda çözünme özelliği olan bir vitamin türüdür. Bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Yağda çözünme özelliğini, içinde bulunan retinol, retinal ve retinil bileşenleri ile kazanmıştır. A vitaminleri en fazla hayvansal kaynaklarda görülür. Karotenoid A vitaminleri ise genellikle bitkilerde, meyve, sebze ve yağlarda bulunur. A vitamini vücutta depolanır ve ihtiyaç halinde vücuda katkı sağlar.

vitamina a alleata di sistema immunitario e intestino 1

A Vitamini Faydaları


A vitamini en fazla göz sağlığı üzerindeki etkisiyle tanınıyor. Düşük ışıklarda görebilmek için vücut A vitaminini kullanır. A vitamini ile kornea, göz yüzeyi ve göz kapaklarının içini kaplayan ince zarlar korunmuş olur.

A vitamini sayesinde cilt yüzeyi, bağırsaklar, ciğerler, iç kulak ve mesane de korunur. Beyaz kan hücresi türü olan ve vücudu enfeksiyonlardan koruyan T hücrelerinin büyümesini ve dağılımını hızlandıran A vitamini, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

En başta beta-karoten olmak üzere A vitamini antioksidan özelliklerine de sahiptir. Bu antioksidanlar serbest radikaller ile savaşır ve hücreleri korur. Oksidatif stres kronik hastalıkların çoğu ile bağdaştırılır. Karotenoid oranı yüksek olan A vitamini sayesinde bu hastalıkların riski daha aza inmiştir.

Üreme ve bebeklerin gelişiminde de A vitamini çok önemli bir vitamindir. Plasenta sağlığında, fetal doku gelişiminde ve fetal büyümede A vitamini çok büyük faydalar sağlar. Bu yüzden anne olmak isteyenler, anneler ve bebekler için A vitamini önemli bir besindir.

Bu vitamin, çocuklarda kızamık hastalığının önüne geçmek için denenmiş ve olumlu sonuçlarla karşılaşılmıştır.

A Vitamini Yeterli Alınmazsa Ne Olur?

a vitamini 1

A vitaminin eksik olması vücudun bazı olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmasına neden olur.

A vitamini eksikliği;
> Çocuklarda önlenebilir körlüğün başlıca sebeplerinden biridir.
> İshal ve kızamık gibi enfeksiyon ile ortaya çıkan hastalıklardan ölme riski ortaya çıkabilir.
> Hamile kadınlar için anemi riski oluşturur.
> Hiperkeratoz ve akne gibi cilt sorunları da görülebilir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamini bulunan en zengin gıdalar hayvani gıdalardır. Sakatatlardan böbrek ve karaciğerde de bolca bulunan A vitamini; balık, süt ürünleri ve yumurta sarısıyla da vücuda girer. Kümes hayvanları, tereyağ ve kabuklu deniz ürünleri de diğer hayvansal kaynaklardandır.

Bitkisel gıdalarda ise kayısı, havuç, portakal, brokoli, kuşkonmaz, yeşil fasulye, badem, ve kabak çekirdeği sayılabilir. 

Yeterince A vitamini almadığınızı düşünüyorsanız ve A vitamini eksikliğine dair semptomlarınız varsa takviye gıdalarla A vitaminini destekleyebilirsiniz. Yalnız günlük almanız gereken miktarda A vitamini almak için ek gıda kullanmak istiyorsanız ilk önce doktora danışmanız gerekir. Günlük almanız gerekenden fazla miktarda vitamin alırsanız beraberinde pek çok sağlık sorunu da görülebilir. Bu sebeple doktora danışarak ek gıda kullanmak, sağlık açısından önemli ve gereklidir.