Close

A Vitamini ve Yararları

A vitamini vücutta bulunması gereken ve yağda çözünebilen bir vitamin çeşitidir. A vitaminin bağışıklık sistemini destekleyici özelliği bulunur. Besinlerde doğal olarak bulunan A vitamini vücuda ek gıda olarak da alınabilir. A vitamini yağda çözünebilen bir gurup bileşenlerden oluşur. Doğada bulunan yiyeceklerde iki tip A vitamini bulunur. Retina ve retinun ester dediğimiz bileşenlerden oluşan A vitamini daha çok hayvansal kaynaklar, süt ürünleri, ciğer ve balıklarda bulunur. Diğer tip A vitaminleri ise bitkisel yiyecekler olan sebze ve meyvelerde ya da yağlarda bulunur. A vitamini vücutta depolanan bir vitamin olduğundan çoğu karaciğerde retinal ester formunda depolanır.

A Vitamini Faydaları                   

A vitamininin vücuda yararları oldukça fazladır. Bebeğin anne karnında gelişiminde, hücre büyümesinde ve immün sistemin güçlendirilmesinde birçok katkıda bulunur. Ayrıca A vitamini sağlığınızı daha iyi bir hale getirir. Özellikle göz sağlığı üzerinde oldukça yararları vardır. Vücudumuzda olan birçok vitaminin çeşitli yararları ve görevleri vardır. A vitamini ise gözümüzdeki korneanın göz yüzeylerinin ve göz kapaklarının içini kaplayan zarı koruma özelliği vardır. İnsan vücuduna birçok katkıda bulunan A vitamininin faydaları arasında cilt yüzeyinin iyileşmesi, bağırsakların, ciğerlerin, iç kulağın ve mesanenin korunmasında da yararları bulunur. Üreme ve bebek gelişimi konusunda da A vitamini önemli bir görev üstlenir. Fetal doku sağlığı ve gelişiminde A vitamini önemli bir rol oynar, bu sebeple hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için A vitamini tüketilmesi oldukça önemlidir. Hamile kalmak isteyen kadınların da A vitamini tüketmesi yararlarına olur. A vitamini içerdiği zenginliklerden dolayı kanserden koruyucu bir etkiye de sahiptir. A vitamini ilk olarak çocuklarda kızamık hastalığının tedavisinde kullanılmış ve olumlu etkiler göstermiştir. Sivilce oluşumunda ve hiperkeratotik cilt hastalıklarının tedavisinde A vitamini oldukça yarar sağlar. Ayrıca A vitamini diğer vitaminlerle birlikte kullanıldığı zaman çeşitli birçok katkı sağlar.

A Vitamini Eksikliği

A vitaminin faydaları oldukça çoktur. Ancak vücudumuzda bulunan bu vitaminin eksikliği bir çok sağlık sorununa da yol açar. A vitamini eksikliğinde ortaya çıkacak olan sorunlar Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre çocuklarda önlenebilir körlüğün nedeni olabilir.

İnsan sağlığı için önemli bir faktör olan A vitamini eksikliğinde kızamık ishal gibi enfeksiyona bağlı hastalıklar daha sık görülür. Ayrıca hamile kadınlara yarar sağlayan A vitamin eksikliği hamileler için sorun haline gelebilir. A vitamini eksikliği hamilelerde anemi ve ölüm riski oluşturabilir. Fetüsün gelişmesine katkıda bulunan A vitamini eksikliğinde fetüsün büyüyüp gelişmesinde sorunlar ortaya çıkarır. A vitamini eksikliği ciltte akne sorunları da ortaya çıkarır.

Vücudunuzda her vitaminin önemli etkileri olduğu gibi A vitaminin de etkileri fazladır. Bu vitaminlerin varlığı birçok yarar sağlarken eksikliğinde de farklı sorunlar ortaya çıkar. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmeniz doktor kontrollerini aksatmamanız sağlığınız açısından iyi olur. Dışardan aldığımız birçok vitamini beslenme yoluyla alırız, bunun için dengeli ve düzenli beslenme oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top