Close

Alkali su nedir?

alkali-beslenmede-suyun-onemi

Alkali ilk okulda herkesin öğrendiği gibi asit baz dengesinin bir tabiridir. Alkali suda çözünebilen bazların genel adıdır. Alkali beslenme de asit alımının azalmasına yönelik dengeli beslenmeyi hedef almaktadır. Bu alanda en önemli ürün alkali sudur. Çünkü, vücudun %70’i sudan oluşmaktadır ve vücudun her yerine oksijen ve mineralleri taşıyan sudur. Peki suyun alkali olması ne ifade eder, bakalım.

Alkali su nedir?

Alkali su, pH değeri 7,5 ve üzerinde olan baz sulara denir. Su kendi halinde genelde 7 pH değeriyle nötrdür, bazı kaynak suları kendiliğinden alkali yapıya sahiptir. Suyun alkali oluşu vücuttaki asit-baz dengesini korumanın en kolay ve etkili yoludur. Asit, vücutta kemikler başta olmak üzere organları yıpratan bir yapıya sahiptir. Asit dengesini korunmak için baz oranını arttırmak gerekir, baz alımının en kolay yolu suda çözünen bazlarla hazırlanmış alkali sudur. Alkali beslenmenin de en önemli ürünüdür. Güne büyük bir bardak alkali su ile başlamak daha dengeli olunmasında yardımcıdır. Son zamanlardaki popülerliği sayesinde marketlerde bulmak mümkün olsa da evde kendi kendinize hazırlaması da aşırı kolaydır.

Alkali su nasıl yapılır?

Alkali su hazırlama temel olarak 3 şekilde ele alınabilir. Limon, karbonat ve alkali su damlası ile hazırlanmaktadır.

Limon ile hazırlanan alkali su hem en kolayı hem de en çok tercih edilenidir. Akşamdan hazırlanması daha etkili olmasını sağlar ki güne alkali su ile başlamayı da kolaylaştıracaktır. Limon dilimlerini suyun içerisine bırakmanız yeterlidir. Önemli nokta limonun sıkılmaması ve su ile limonun oranıdır. Bir limon yaklaşık 2 lt su için idealdir. Yapmak istenilen miktara göre oranlamak mümkündür. Tansiyon hastaları veya düşük tansiyona sahip kişilere pek önerilmez.

Karbonat ile yapım da oldukça kolaydır. Yine tansiyonu olanlara tavsiye edilmeyen bu yöntem karbonatın içinde barındırdığı sodyum sebebiyle daha dikkatli tüketilmelidir. Bu yöntemde de 2 lt su için yaklaşık 1 tatlı kaşoğı kadar karbonat yeterli olmaktadır.

Son olarak alkali su damlası, eczanelerde bulanan bu ürün kullanım talimatlarını üzerinde barındırmakla birlikte doğal yöntemlere oranla pek tercih edilmemektedir.

Alkali su nasıl tüketilmelidir?

Güne büyük bir bardak alkali su ile başlamak daha dengeli olmanızı sağlayacaktır. Aşırını kullanımında tansiyon sorunları yaşanabilmektedir. Doktora danışılmadan tüketilmesi pek uydun değildir. Alkali beslenmeyi benimseyenler alkali suyu yemek ve çay yapmak gibi eylemlerinde de kulanırlar. Bünyelerde oluşabilecek farklılıklarla her bireyin tüketebileceği miktar değişmektedir. Bazı kişilerin su tüketimi yapabilmek için suyu tatlandırma ihtiyaçları mevcuttur, bu kişilerin de tercih edebileceği seçenektir.

scroll to top