Close

Anastasia Petrova Çetinkaya: Türk insanı karşısındaki kişinin sadece yüreği ile ilgilenir

ANASTASIA

Ne siyaset, ne seçimler… Bir kadın öyküsü, başarılı ve farklılaşmış bir başarı öyküsüydü O’na ulaşmamızı sağlayan… Peki kimden bahsediyoruz?

Ferit Ömeroğlu/ ÖZEL HABER
[email protected]

Yakın zamanda haberleriyle Türkiye’de gündem oldu. Anastasia Petrova Çetinkaya. Rus asıllı Anastasia 5 dil biliyor ve 2 üniversite bitirmiş. Alanya’da yaşıyor ve Alanya’da bağımsız olarak belediye başkanlığına adaylığını koydu. Türkiye’de ilk defa yabancı bir kadın Belediye Başkanlığına adaylığını koymuştu.

Merak edip, kendisine ulaştık.Nedenleri, hikayesi, iki ülke arasındaki farklılıklar,yaşadıkları ve daha fazlası… Hepsini sorduk kendisi de samimi bir dille yanıtladı.

Atatürk gibi bir liderin düşünceleri beni çok etkiledi.”

Ferit Ömeroğlu: “Neden Türkiye?” Diyerek başlamak istiyorum…

Anastasia Petrova: Ben çalışmak için Türkiye’ye geldim ve bir hafta sonra burada kalmaya karar verdim. Çünkü harika bir doğa, kültür, tarih ve insanları vardı ve Türkiye’yi keşfetmek birkaç yılda yapılacak bir şey değil. Her bölgece şehri, çok farklı kültüre ve tarihe sahip. Ayrıca Atatürk gibi bir liderin düşünceleri beni çok etkiledi.

Alanya’yı dünyada önemli bir marka haline getirmek vizyonunu paylaşmışsınız. Alanya’nın Krasnodar’dan farkı ne ki Anastasia burada?

Burada bir kere doğa ve tarih çok farklı…

Gazete başlıklarında görür görmez sizlerle tanışmak, sohbet etmek istedim açıkçası… Bir Rus vatandaşının ülkemizde belediye başkanlığına adaylığını koyması başlı başına merak konusu aslında… Merakımla başlayan soruların başında da şu geliyordu: Neyi değiştirmek için bu yola çıktınız? ve adaylığınızı ilan etmenizde değişim için bir adım mıydı size göre?

Öncelikle artık değişimin gerektiğini gördüm. Burada harika bir potansiyel var ve bir şekilde bu potansiyel doğru kullanılamıyor ya da eksik değerlendiriliyor. İşte bu potansiyeli doğru şekilde planlayarak verimliliğini artıracak bir değişim için aday oldum. Sizin de dediğiniz gibi değişimin ilk adımı aday olmamla başladı. Biz zaten değişimin insanın kendisinden başladığını düşünüyoruz.

Türk insanı karşısındaki kişinin sadece yüreği ile ilgilenir “

Bu coğrafya, bu topraklar misafirperverlik, sıcakkanlılık ve çeşitli benzer değerlere sahip. Şüphesiz siz de bu değerleri paylaşmışsınız ki burada bir şeyler üretip, Alanya’nın ve dolayısıyla ülkemizin marka değerine katkı sağlama hedefi koymuşsunuz. Sorum şununla ilgili olacak: Bu coğrafyalarda bir şeyler üretmek için bulunduğumuz yerin etnik, kültürel, sosyal ve psikolojik tahlillerine hakim olmak gerekir derler genelde. Siz bizi, insanımızı tanıyor musunuz?

Harika bir soru. Dünyanın hiçbir yerinde yaşayamayacağınız şeyleri burada yaşama şansınız var. Örneğin Bolu’da ya da Mardin’de ya da Marmaris’te hiç fark etmez, insanlar sizi evlerine davet ederler, yemek ve kahve ikram ederler. Çünkü Türk insanı gerçekten karşısındaki kişinin sadece yüreğinin rengiyle ilgilenir. Onun dili, dini, ten rengi onlar için önemsizdir. Son olarak şunu söyleyerek Türk insanının özelliğini belirtmek isterim. Çanakkale’de kendisine ateş eden karşı ülke askerine, su ve yemek veren onun yarasını saran bir ülkenin insanından bahsediyoruz.

İkinci sorumda: Bu tanışmayı yani ülkemize olan sevgi serüvenini bizimle paylaşır mısınız?

Ben Rusya’da bir Norveç şirketinde çalışırken, Antalya’dan bir inşaat firmasından İş Geliştirme Müdürü olarak teklif aldım. Öncesinde aklıma Türkiye hiç yoktu ve bir anda geldim. Daha öncede söylediğim gibi bir hafta içinde bu ülke ve insanına gerçekten çok sevdim.

“Ne Mutlu Türküm Diyene’ demek ve gerçek vatansever gibi hizmet etmek için bir engel yok Türkiye’de”

Bu noktaya (adaylık süreci) gelene kadar çok yıprandınız mı yoksa sosyal çevrenizden hep destek mi gördünüz? Gelişen süreci bizimle paylaşır mısınız?

Aslında yıpranmadım ama tempo biraz yorucu, bizim basınımız kadar, Avrupa ve Rusya basınında yoğun ilgi var, sürekli röportaj veriyorum, ama bu da çok önemli değil yorulmadan hizmet üretmenin mümkün olduğunu da düşünmüyorum.Ayrıca ben sorumluluk sahibi bir Türk Vatandaşı olarak, ülkemi ve şehrimi tanıtmakla da yükümlüyüm. Bu yorgunluk karşılığını görünce hemen bitiyor. Çevrenin verdiği tepkiye gelince, Alanya kadar, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden, Kars’tan,Manisa’ya, İzmir’den Edirne’ye, Artvin’e Hatay’a birçok şehirden destek mesajı ve telefonları geliyor. Basın Danışmanı arkadaşım Fikri Berker Pakna uyuyabiliyor mu bilmiyorum. Dediğim gibi Türkiye insanların eşit olduğu bir temel üzerine kurulmuş,burada isminiz ve kökleriniz ne olursa olsun Atatürk’ün dediği gibi ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ demek ve gerçek vatansever gibi hizmet etmek için bir engel önünüze koyulmuyor, aksine herkes destek olmaya çalışıyor. Ben burada tüm Türk halkına bana gösterdikleri ilgi içinde teşekkür ederim.

Ferit Ömeroğlu: 2 üniversite bitirmişsiniz ve 5 dil biliyormuşsunuz öğrendiğim kadarıyla…Bu sosyoloji üzerinde siyasette başarı ile eğitimin eş değer nitelikte olduğunu düşünüyor musunuz?

Buna çok uzun cevap vermeyeceğim ama Alanya bir turizm kenti ve milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyoruz.Bu yüzden dil bilmek, şehrin ziyaretçilerinin temsilcileri ile sorun çözme noktasında aracısız konuşmak da önemli.

Sloganınıza ithafen soracağım: Değişim kimde sizce?

Değişim biziz, yani tüm insanlar değişimin kendileri olduğunun farkına varmalı.

Murmansk şehrinde bir Türk kadın belediye başkanlığına adaylığını koysaydı ve siz orada yaşıyor olsaydınız duygu ve düşünce tarifiniz nasıl olurdu?

Rus vatandaşı olarak olan herkes seçimlere katılabilir. Önemli olan şehir için hazırladığı program.

Ben sadece daha güzel, daha temiz ve daha zengin bir çevrede yaşamak istediğim için aday oldum.

Bu kararı almanızdaki temel etken neydi? Okurların sizinle ilgili bu bölümde hangi özellikleri keşfetmesini istersiniz?

Ben sadece daha güzel, daha temiz ve daha zengin bir çevrede yaşamak istediğim için aday oldum.Projelerimizle bunu başarabiliriz. Çünkü ekibimde dünyaca ünlü işinde uzman isimlerin yanında Alanya ve Türkiye’den konusunun hakimi etkili isimlerle hazırladığımız bir program var. Ben tüm hayatımda da planlı yaşayan bir insanım. Planlama olmazsa olmazımdır.

Aile kavramı Türk ve Rus kültüründe birbirine çok yakın”

Türk Halkı ile Rus Halkının sentezini yapabilir misiniz? Neler farklı, neler benzer? Neler değişmeli?

Aslında iki halkta birbirine benzer özellikler taşıyor. Özellikle aile kavramı birbirine yakın ama biz Türkler ailemizi ve yakınlarımızı daha tutkulu bir şekilde benimsiyoruz. Ben kültürel anlamda bir değişimin gerektiğini düşünmüyorum. Ayrıca iki halk arasında tarih boyu birçok evlilik yapılmış, halen de bir sürü Rus ve Türk evliliği var ülkemizde ve Rusya’da da var.

Rusya’daki yerel yönetimler İle buradaki yönetimler arasında hem yetki hem sorumluluk olarak bir karşılaştırma yapınca gözünüze ilk çarpan ne oluyor?

Yetki anlamında bir şey söylemek istemiyorum, ama biz seçilirsek yetki halkta olacak. Biz bütün projelerimizi önce halkla değerlendirip, onların fikirleri ile sentezleyip, günün ekonomik koşullarına göre değerlendireceğiz.Öncelikli olan projelerimiz yanında, yapılması gerekli ama zamana bırakabilinecek çalışmalar var. Kısaca doğru zamanlama da önemli. Bu doğru zamanlama tamamen, Türkiye ve Alanya’nın o günkü ekonomik koşullarının uygun olması gerekliliği.

Mesela orada gördüğünüz ve burada uygulanmasının faydalı olacağını düşündüğünüz uygulamalar var mıdır?

Rusya ile Türkiye iklimsel olarak çok farklı, o nedenle bizim programımız buraya uygun özellikler taşıyan projelerle geliştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leave a comment
scroll to top