Close

Anne sütünü arttırmak için neler tüketilmeli?

anne-sutunu-arttiracak-yiyecekler-nelerdir

Bebeklere en özel ve en doğal yiyecek olan doğuştan besleyici ve birçok besinden kat kat yararlı olan anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Eğer sütünüzün bebeğinize yeterli gelmediğini düşünüyorsanız üzülmeyin. Şimdi sütünüzü destekleyecek besinleri sizlerle paylaşacağız. Yeni doğum yapmış sütünün yetmediğini düşünen anneler bu yazımızı okumanız size ve bebeğinize yarar sağlayacak.

Mutlaka tüketilmesi gereken besin: su

Her gün su içmek için illa anne olmak gerekmiyor.  Herkesin normalde de günde iki buçuk litre içmesi gereken suyun, gebelik sonrası annenin bunu üç litreye çıkarması gerekiyor. Çünkü anne sütünün büyük bir çoğunluğunu, su oluşturur ve su tüketmemesi halinde sütü azalabilir. Bu yüzden sütünüzü arttırmak için bol bol su içmek bebeğiniz için önemli.

İkisi bir arada daha etkili: susam ve susam yağı

Susam yağı, anne sütünü arttırmanın yanında karın bölgenize uygulayacağınız yuvarlak hareketlerle yaptığınız masajlar sayesinde doğum yüzünden oluşmuş olan çatlakları ve yıpranmalara da iyi geliyor. Susam ve susam yağı sütünüzün miktarını arttırmakta oldukça etkili.

Doğal antibiyotik: sarımsak

Annelerin sarımsakla ilgili bebeğe gaz yapma, kokusunun süte geçmesi gibi korkuları olsa da aslında sarımsak, bebeğinizin uzun süre emmesine olanak sağlıyor. Vücudun birçok ihtiyacını karşılayan sarımsağı emzirme döneminde sütünüzü arttırmak için tüketmeniz gereken besinler arasında.

Yulaf

Anne sütüne destekçi bir diğer besinlerden bir tanesi de yulaftır. İçinde bulundurduğu demir minerali sayesinde sütünüzü arttırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca oksitosin hormonu salgılıyor ve bu hormon sayesinde sütün, süt kanallarından daha hızlı gelmesine olanak sağlıyor. Bundan dolayı emzirme dönemindeki annelerin, doktorlarına başvurarak demir seviyelerini öğrenip bu destekleyici besini tüketmelerinde fayda var.

Destekleyici sebzelerden havuç

İçerisinde bulundurduğu fitoöstrojen sayesinde doğal östrojen görevi yaparak sütünüzün hem miktarını hem de kalitesini arttırarak size ve bebeğinize tam destek verecek bir sebze. Aynı zamanda A vitamini yönünden de zengin olan havucu çiğ ya da salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Suyunu da sıkıp içebilirsiniz. Çünkü havuç emzirirken ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi ve vitamini sağlayacaktır.

Yeşil yapraklılar

Ispanak, karalahana, marul, roka, maydonoz, semiz otu gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerin içinde bulunan kalsiyum, demir, vitamin ve mineraller sayesinde sütünüzü arttırmaya yarayan yeşil yapraklı bitkileri tüketebilirsiniz.

Kurutulmuş meyveler

Lif, potasyum ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan ve aynı zamanda A ve C vitamini bulunduran bu meyveler arasında kayısı, incir, hurma ve kuru üzüm bulunuyor. Kurutulmuş meyveler dediğimize bakmayın tabi ki yaş hallerini de tüketebilir, sütünüzün artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Somon balığı

Doğrudan süt üretimini sağlamasa da; süt üretimi için destekleyici hormonların salgılanmasını sağlıyor. İçinde bol miktarda omega 3 bulunan somon balığı da beslenmenizi destekliyor ve sütünüzün artmasında rol oynuyor.

Rezene ve dereotu

Rezenenin en iyi faydalarından biri süte karışarak bebeğe geçmesi ve bebeğin de sindirimini kolaylaştırmasıdır. Ayrıca anne sütünü arttıran en iyi destekleyicilerden biridir. Taze rezene yapraklarını salatalarınıza ya da yemeklerinize katabilir; kurutulmuş rezene taneciklerini de demleyip çay şeklinde tüketebilirsiniz. Rezene sevmeyenler için dereotu da rezeneyle aynı yapıya sahip bir yeşilliktir. Dereotu da sütünüzü arttırmaya yönelik besinlerden biri.

Ceviz ve badem

Kuru yemiş grubunda yer alan ceviz ve badem, sütün niceliğinden çok niteliğini arttırmaya yarıyor. Yani miktarından ziyade sütünüzün kalitesini arttırarak daha besleyici olmasını sağlıyor. İçinde bulundurdukları faydalı yağlar da sütünüzün besleyici yönünü arttırmaya yöneliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leave a comment
scroll to top