Close

Araba içi temizliği ve bakımı 2022

Araba içi temizliği ve bakımı 2022

Araba içi temizliği ve bakımı 2022

Araba içi temizliği ve bakımı 2022 yılında nasıl yapılır ? Söz konusu araç temizliği olunca her sürücü gibi siz de yalnızca dış görünümüyle ilgileniyor olabilirsiniz. Ancak aracın genel bakımı ve sağlığınız için araç içini temizlemek de oldukça önemli. Zeminde veya gösterge panelinde çok fazla çöp veya birikinti varsa sürüş konforunuzu düşürebilir.

Öte yandan kirli camlar görüş mesafesini kısaltarak kazalara neden olabilir. Oysa detaylı bir iç temizlik sayesinde tüm bunları bertaraf edebilir; vaktinizin büyük bölümünü geçirdiğiniz aracınızda daha sağlıklı bir hava soluyabilirsiniz. Araba içi temizliği ve bakımı 2022 yılında yapılırken hangi noktalara dikkat etmelisiniz?

Araç içi temizlik yapılırken nelere dikkat edilir?

Araç içi temizliğini ön hazırlık, konsol, cam, zemin ve koltuklar şeklinde beş farklı aşamayla tamamlamanız mümkün. Şimdi gelin bu aşamaların üzerinden birlikte geçelim. 

Temizliğe başlamadan önce aracınızdaki gereksiz eşyalardan ve su şişesi, kağıt gibi çöp niteliği taşıyan maddelerden tamamen kurtulmalısınız. Orta konsol temizliğinde mikrofiber bir bez ile ev temizliğinde kullanılan spreyleri kullanabilirsiniz. Ancak spreyi direkt olarak temizlik bölgesine sıkmak yerine bez üzerine sıkarak bezi nemlendirmeniz gerekiyor. Araba içi temizliği ve bakımı 2022 yazımızı okumaya devam edin.. 

Gösterge panelini, direksiyon simidini, vites kolunu ve iç kapı bölmelerini titizlikle temizlemeye gayret etmelisiniz. Kullandığınız bezi sık sık durulayarak kirlerin dağılmasını önleyebilirsiniz. Eğer bez kullanarak istediğiniz performansı alamıyorsanız araç temizlemek için özel olarak üretilen mendilleri de tercih edebilirsiniz.  Ulaşılması zor alanlardaki kir birikintilerini çıkarmak için pamuklu çubuklardan faydalanmak iyi bir fikir olabilir. Gösterge panelinin köşelerinde biriken kirleri ise düz bir tornavidaya bezi sararak çıkarmanız mümkün. 

İç konsoldaki ince detayları veya damarlı yapıya sahip deri yüzeyleri daha etkili bir şekilde temizlemek için yumuşak ve ince kıllı bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Cam temizleyici püskürttüğünüz mikrofiber bez ile dairesel hareketler çizerek iç camı temizleyebilirsiniz. Mikrofiber bezler sert lekeleri çıkarabildiği gibi çizilmeyi önleyici bir yapıya da sahip. Dolayısıyla camınızda herhangi bir hasar bırakmamak için bu bezleri tercih etmelisiniz. Ayrıca arabalardaki plastiği kurutan ve camlara zarar verebilen amonyak maddesinin cam temizleyicisinin içinde bulunmadığına emin olmalısınız.

Araba içi temizliği ve bakımı 2022 yılında artık zahmetsiz bir iş oldu.. Zemin temizliği yapılırken öncelikle paspasları çıkarmanız, sonrasında ise bir vakum yardımıyla zemindeki tozu ve kiri almanız gerekiyor. Aracınızda kauçuk paspaslar varsa bunları bahçe hortumuyla su tutarak kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Halı tipi paspasların ise sert fırçalar veya bir süpürge yardımıyla temizlenmesi gerekiyor.

Vakumlama işlemini yaparken araç tavanından başlayarak zemine doğru ilerlemelisiniz. Aracınızın çeşitli yüzeyleri için farklı vakum başlıkları kullanmanız gerekebilir. Özellikle koltukların eklem noktaları için döşeme başlıklarını tercih etmelisiniz. Zemindeki ulaşılması zor alanları temizlemek için koltukları ileri veya geri hareket ettirebilirsiniz.

Sıra koltuk temizliğine geldiğinde, deri koltuklara sahipseniz oldukça dikkatli olmalısınız. Nitekim bu koltuklar düzenli bir şekilde temizlenmediğinde kuruyup çatlayabilir. Tam da bu yüzden temizlerken özel üretilmiş koltuk temizleyici solüsyonları kullanmalı, bu solüsyonları bir mikrofiber bez yardımıyla uygulamalısınız. Yumuşak bir fırça ile kullanacağınız solüsyonun derinin gözenekli noktalarına nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer kumaş döşemeli koltuklara sahipseniz halı temizliğinde uyguladığınız yöntemleri kullanabilirsiniz. Kumaş temizleyici spreyler ve bir bez yardımıyla da koltuk temizliğini sağlamak mümkün. Kumaş koltuklarınızı temizlerken cam temizleyici maddeler kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Aracınızı yerleşmiş kir ve tozlardan arındırdıktan sonra özellikle koltukları belirli bir süre havalandırmanız gerekiyor. Güneşli bir gündeyseniz tüm kapı ve pencereleri açmak iyi bir fikir olabilir. Temizlik hissini daha uzun süre korumak ve aracınızı daha keyifli sürüşlere hazırlamak için araç kokularını kullanabilirsiniz. Sigara kullananlar için duman kokusunu gideren özel hava spreyleri mevcut. Temizlik işlemini sık sık tekrarlamak istemiyorsanız aracınızda bir bez ve temizlik spreyi bulundurarak yoğun kullanımların ardından kısa temizlikler yapabilirsiniz. Araba içi temizliği ve bakımı 2022 listemize göz atmayı unutmayın.. 

Arabalarınızı koruma rehberi 2022

Arabalarınızı koruma rehberi 2022 yılında oldukça göz önünde.. Kış mevsimi ve soğuk her zaman arabaların en büyük düşmanı olmuştur. Bir garajı olamayan herkes, her yıl yağmur, kar, don ve dolu olmasından korkar; bu unsurlar genellikle otomobilin dış cephesi ve mekanik bileşenlerini zorlar. Otomobilin donmasını nasıl önleyeceğini anlamak için , kendine saygılı bir araç sahibi, genel araç bakımındaki birkaç basit adım sayesinde arabasını şımartabilir. Arabalarınızı koruma rehberi 2022 yılı İçin yön gösterici olacak.. Araba soğuktan nasıl korunur, birlikte öğrenelim.

Araba Soğuktan Nasıl Korunur: Branda

Araba koruması için ilk temel adım , çok yaygın olan araba brandası satın almaktır . Tavsiyemiz, kaliteli ürün tercih etmeniz. İnternette tüm bütçelere ve tüm arabalara uygun çok sayıda teklif var, ancak ekonomik açıdan daha zorlu bir ürün, ayrıca daha fazla sayıda katman sayesinde kışın otomobil korumasını garanti edebilirsiniz. Arabalarınızı koruma rehberi 2022 yazımızdan faydalanın..

Araba ön camı: onu buzdan ve dondan koruyun

Araç sahibinin soğuk mevsimde karşılaşması gereken en büyük sorunlardan biri , aracın donmaya karşı korunması ve özellikle de araç ön camının buzdan korunması ile ilgilidir . Sıcaklığın gecenin ortasında özellikle soğuduğu şehirlerde, ön camdaki buzu temizlemek zordur.

Kazıyıcı kullanımından klima kullanarak buz çözme işlemine kadar birçok teknik benimsenmiştir. Her durumda, donmuş cama sıcak su dökmekten kaçınmanız her zaman tavsiye edilir. Zamandan ve emekten tasarruf etmek istiyorsanız, en iyi çözüm, çok etkili buz çözücüler olsa bile, buzlanma önleyici tabaka kullanmak daha iyi olacaktır. Bu çözüm, ön camın, arka camın ve sileceklerin ömrünü koruyarak , otomobil camını buzdan mükemmel bir şekilde korumanıza olanak tanır.

Güvenli sürüş için kış lastikleri

Üstyapıyı korumaya ek olarak , kışın dikkatli bir araç bakımı da gereklidir . Güvenli bir şekilde sürmenin ilk adımı , asfaltın sert sıcaklıklarına veya bunun kaygan koşullarına rağmen aracı mükemmel bir şekilde kontrol edebilmeniz için aracınıza kış lastikleri takmaktır.

Araç sıvıları ve antifriz

Kışın mükemmel otomobil bakımı için hafife alınmaması gereken bir diğer unsur da sıvıların kontrolü ile ilgilidir. Yağ düşük sıcaklıklarda aynı yağlama etkisini sağlayamadığından, kontrol için birinci eleman olmalıdır. Bu nedenle, düşük kıvamlı bir yağ seçmek çok önemlidir.

Soğuk, herkesin bildiği gibi akünün baş düşmanı olduğu için , akünün durumunu önceden kontrol etmek gerekir. Motorun soğutma sıvılarının ve ön cam ile arka cam yıkamasının donmasını önlemek için bir antifriz kullanılması da gereklidir..Kışla endişelenmeden yüzleşmek, arabanızı korumak ve kesinlikle güvenli bir şekilde sürmek için Arabalarınızı koruma rehberi 2022 yazımıza güvenin . 

En iyi araba bakım ürünleri

En iyi araba bakım ürünleri hangisi? İşe gidip gelmek, arkadaşlarınızla futbol karşılaşmaları yapmak yada ailenizle piknik gezileri. Her nereye gidiyor olursanız olun arabanızı mutlaka kullanacaksınız. Dolayısı ile her gün arabanızda daha çok zaman geçirme ihtimaliniz var. Ailece yapılan bir gezi sırasında arabada yemek yerken, yada çocuklarınız oyun oynarken istenmeyen şeyler olabilir. Örneğin  yemek parçalarının dökülmeleri, değişik sebeplerle oluşacak lekeler, evcil hayvanlarınızdan dökülen tüyler ve daha fazlası için bir dizi tedbir almak her zaman akıllıca olacaktır. 

Zira tıpkı eviniz gibi, arabanızı da en iyi şekilde görünmesini ve kokmasını sağlamak için sık sık temizlemelisiniz. İnsanların “Yıka beni” yazarak paylaştığı araba fotoğraflarını hepimiz görmüşüzdür. Arka camdaki kiri ya da aracın içinde dağılmış haftalarca kalan kutu yada ambalajları düşünün. Kuşkusuz hiç kimse böyle bir arabayı sürmekte binmekte istemez. En iyi araba bakım ürünleri ile arabanızı temizleyin..

 

Yağmur Kaydırıcı Buğu Önleyici Ürünler

Sağlıklı ve kaliteli bir sürüşün koşullarından biri tertemiz camlardır. Arabanızın camları temiz ve parlak olursa görüş alanınız son derece etkili olur. Dolayısı ile daha keyifli ve rahat bir sürüş elde edersiniz. Bunu sağlamanın yolu etkili ve pratik cam temizlik ürünleri kullanmak olacaktır kuşkusuz. En iyi araba bakım ürünleri arasında vazgeçilmezdir.

Araba içi temizliği ve bakımı 2022
Araba içi temizliği ve bakımı 2022

Araç Temizlik Seti Ürünleri

Araba temizlik seti yada bakım seti olarak düşünebilirsiniz. Araç temizlik seti tavsiye noktasında özellikle önereceğimiz en iyi araba bakım ürünleri şöyle;

Araba içi temizliği ve bakımı 2022
Araba içi temizliği ve bakımı 2022

Pasta Cila Ürünleri

Zaman içinde arabanızda çizikler, farklı deformasyonlar oluşabilir. Herhangi bir sebeple ortaya çıkan bu yıpranmalar kuşkusuz sizi rahatsız edecektir. Ancak endişelenmenize gerek yok. Zira teknoloji süratle ilerliyor. Bu sorunlarında pratik çözümleri var. İnceleyeceğiniz Oto Pasta Cila Ürünleri ile aracınızdaki bu problemlerden süratle kurtulabilirsiniz. Arabanızda pürüzsüz ve daha parlak bir görünüm için bazı tavsiyelerimiz olacak. 

Araba içi temizliği ve bakımı 2022
Araba içi temizliği ve bakımı 2022

Motor Temizleme Ürünleri

Arabanızın en önemli ve öncelikli bölümlerinden biri motor aksamı. Bunu net olarak biliyoruz. Hatta en kritik yapısı diyebiliriz. Onun sorunsuz çalışması çok önemli. Bunu sağlamak için bakımını asla aksatmamalısınız. Dolayısı ile periyodik bir motor bakımı mutlaka planlamanız gerekiyor. Böylece arabanızın performansı artacak, daha uzun süreli ve sağlıklı bir sürüş imkânı elde edeceksiniz.  

Araba içi temizliği ve bakımı 2022
Araba içi temizliği ve bakımı 2022

Araba Klima Temizleme Ürünleri

Arabanızın en önemli bakım aşamalarından biride Araç Klima Temizliği. Zira düzenli olarak temizliği yapılmayan klimalar sorun oluşturur. Bu sorunlar hem teknik hem sağlık açısından karşımıza çıkan önemli noktalar.  Örneğin uzun süre temizlenmeyen bir araba kliması bir süre sonra arızalanıp bozulabilir. Daha önemlisi aşırı toz ve kir birikimi ile bakteri oluşabilir. Bu durum sağlık açısından son derece sakıncalıdır. Klimanızdan rutubet yada rahatsız edici bir toz kokusu gelmesini istemezsiniz kuşkusuz. 

Araba içi temizliği ve bakımı 2022
Araba içi temizliği ve bakımı 2022

Fren Balata Temizleme Ürünleri

Çok önemli bir aşama ile devam ediyoruz. Arabanızın fren balata temizliği konusuda diğerleri gibi son derece önemli. Zira her iki unsurda sürekli kullanılan elemanlar. Sorunsuz bir fren kullanımı fren balata temizliği ile doğru orantılıdır. Kısaca temizlik ve bakım periyodik olarak düzenli olarak mutlaka yapılmalı. Bunu net olarak biliyoruz. En iyi araba bakım ürünleri listemizi sizler için hazırladık. Sizde içinden ihtiyacınız olanı seçip arabanızı en iyi şekilde koruyun..

Araba içi temizliği ve bakımı 2022
Araba içi temizliği ve bakımı 2022

 

scroll to top