Close

Argan yağı faydaları nelerdir?

Argan yağı, çok özel bir yağ çeşididir. Sağlık sektöründe, kozmetik ve cilt bakımı sektöründe çokça kullanılması sebebiyle oldukça popüler bir yağdır. Özellikle Faslı kadınlar yıllardır bu şifalı yağı kullanmalarıyla bilinirler. Argan yağı faydaları arasında cildi sıkılaştırması, cilt elastikiyetini arttırarak kırışıklıkları önlemesi sayılabilir. Tırnakların kırılmasını önleyen, hücreleri yenileyen, şişlikleri indiren bir ürün olan argan yağının aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici özelliği de vardır.

El, ayak, tırnak bakımı için hatta daha doğrusu tüm vücut için argan yağı kullanmak mümkündür.
Tırnak ve saçların yenilenmesi ve sağlıklı görünmesi için tercih edilen bir yağdır.

Hamile kadınlar ile bacaklarında çatlakları, çatlak oluşumu görünen kadınlar için doğru bir yağdır. Bu yağ sayesinde hamilelik döneminde oluşan çatlaklardan kurtulmak mümkündür.

Özellikle yaz aylarında kullanımı çok önemlidir. Güneşin zararlı ışınlarından vücudunuzu korurken aynı anda da vücudunuzu beslemek argan yağı ile mümkündür.

ARGAN YAĞI SİVİLCİLERİ AZALTIR

  • Sivilce lekeleri birçok kişinin istemediği lekelerdir. Argan yağının faydalarından biri ise bu lekeleri azaltarak, akne ve sivilce oluşumunu engellemektir.
  • Dudak çatlaklarını onarır. Ayrıca vücuttaki diğer çatlakları tedavi eder.
  • Kilo aldıktan veya doğum yaptıktan sonra çıkan selülitlere argan yağı ile masaj yaparak veda etmek mümkündür.
  • Siyah noktalardan kurtulmaya yardımcı olur.
  • Sindirim sistemini rahatlatıcı bir etkisi vardır.
argan yağı faydaları
argan yağı faydaları

ARGAN YAĞI CİLDİ PÜRÜZSÜZ HALE GETİRİR

  • Argan yağı ile yepyeni, pürüzsüz, parlak bir cilde kavuşmak hiç de zor değildir. Bu yağ sayesinde cilt uzun yıllar yaşlanmamış bir görüntüye kavuşabilir.
  • Yalnızca cilt bakımına değil saç bakımına da büyük yararları vardır. Saçı besler, kırık oluşumunu önler, var olan kırıkları onarır ve pasparlak bir görüntü oluşturur.
  • Yüksek oranda E vitamini içerir.
  • Karaciğeri korur.

ARGAN YAĞI KALBİ KORUR

Kolestrolü düşürür, dengeler. Bu sayede kalp sağlığını korur.
Antioksidan özelliği oldukça yüksek bir yağdır. İçerisindeki antioksidan maddeler kanser oluşumuna neden olan maddelerin varlığını engeller.
Özellikle prostat ve mesane kanserine sebep olan tümörlerin büyümesini engeller.

scroll to top