Close

Bademcik şişmesine iyi gelen 5 yöntem

Solunum yoluyla boğaza gelen mikropların vücuda girmesini engelleme görevi üstlenen bademciklerimiz, hassas ve kolay zarar görebilen bir yapıdadır. Şişerek boğazımızda rahatsızlık hissi uyandıran bademciklerin iyileşebilmesi ve iltihaplanmaması için bazı önlemler alınması gerekmektedir.

Çocuklarda sık sık, büyüklerde ise zaman zaman görülen bademcik şişmesi, hemen hemen herkesin yaşadığı bir sorundur. Enfekte olup iltihaplanması sonucunda şişen bademciklere iyi bakmak ve eski hallerine dönmelerini sağlamak gerekir.

Limonlu sıcak su yöntemi

İltihabı azaltıcı bir etkiye sahip olduğu bilinen limon, taşıdığı C vitamini sayesinde de vücudun enfeksiyona karşı direncini arttırır. Bir bardak su alıp kaynatın ve 10 dakika kadar ılımasını beklediğiniz suyun içine bir adet taze limonu sıkın. Karışımı 15-20 dakikada yudum yudum için ve bunu gün içerisinde 2-3 defa tekrar edin.

Tuzlu suyla gargara yöntemi

Yarım bardak ılın suyun içine yarım çay bardağı tuzu atın ve iyice karıştırın. Bu suyla günde 2-3 defa gargara yapın. Bu sayede bademciklerinizin şişliğini azaltabilir ve enfeksiyonun daha çabuk temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Zerdeçallı süt yöntemi

Yatmadan bir ya da iki saat önce bir bardak ılık sütün içine iki çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir tutam karabiber ekleyin. İyice karıştırdığınız bu içeceği yavaş yavaş için. Zerdeçalın bulunmadığı durumlarda bu karışımı sadece karabiberle de yapabilirsiniz.

Sıvı gıdalarla beslenmeye çalışın

Bademciklerinizin şiş olduğu süreçte yutkunmakta zorlanacağınız için çiğnemeden tüketebileceğiniz sıvı gıdalarla beslenmeye çalışın. Hem besleyici hem de ağrı hafifletici sebze çorbası ile tavuk çorbası gibi seçenekleri değerlendirin.

Dinlenmek şart

Hafif görünse de vücudu ve boğazı bir hayli yoran bir rahatsızlık olan bademcik şişmesi sürecinde dinlenmeye çalışın. Enfeksiyonun kısa sürede vücuttan atılabilmesi için bolca istirahat etmeye çalışın ve yorucu aktivitelerden uzak durun.

scroll to top