Close

Böbrek yetmezliğinde görülebilecek 7 önemli durum

Böbreklerimiz vücudumuzda belimizin her iki yanında bulunan vücut fonksiyonlarında önemli görevleri bulunan fasulye şeklindeki organımızdır. Böbreklerin görevlerini yerine getirememesi, işlevlerinde geçici veya kalıcı kayıplar yaşaması durumuna böbrek yetmezliği denir.

Böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir?

Günlük hayatımızda bazen ani idrar sıkışıklığı, sırtın bir tarafında ağrı, aşırı yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıktığında bu sorunlarımızı geçiştirmemeliyiz. Böbrek yetmezliğinin birden fazla ve çeşitli belirtisi vardır ve bunlara olabildiğince erken müdahale etmek sağlığımız için oldukça yararlı olacaktır. Yaşamımızda belli davranışları alışkanlık haline getirerek böbreklerimizin ve kendi sağlığımızı koruyabiliriz. Böbrek yetmezliği böbreklerinizin bir veya her ikisinin çalışmasında ortaya çıkan belirli sorunlardır. Eğer böbrekleriniz doğru bir şekilde çalışmamaya başlar ise bedeninizde de pek çok şey değişmeye başlar.

 • İdrarda değişiklik

Böbrek yetmezliğinin en yaygın ve ilk belirtisidir. Daha açık veya koyu renkli idrar, ani idrar sıkışıklığı, daha sık idrara çıkma ihtiyacı, bazı belirtilerdendir. Başka bir hastalıkla da alakalı olması mümkün olan bu durum, bedeninizde bir şeylerin yanlış olduğunun göstergesidir. Bu durumda mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

 • Şişkinlik

Böbrek yetmezliği yaşayan insanlar, bedenlerindeki aşırı biriken sıvılardan kurtulamazlar. Böbrekler işlevlerini yerine getiremediği için sıvılar vücutta birikme yapar. Bu durum bileklerde, ayaklarda ve bacaklarda şişlik oluşmasına neden olur.

 • Cilt sorunları

Böbrekleriniz görevini yerine getirmemeye başladığında, kanınızda zararlı maddeler vücuttan atılamaz ve toksinler birikmeye başlar. Bu durum da cildinizde kaşınma ve ağrı gibi kendini gösterebilir.

 • Ağızda hissedilen metalik bir tat

Kanınızda zararlı maddelerin ve atıkların (üremi) birikmesi sonucunda sindirilen yiyeceklerin tatlarında değişim meydana gelir. İştahta ciddi oranda azalma meydana gelebilir. Yediklerinizin tadını alamamaya ve kilo kaybetmeye başlayabilirsiniz.

 • Nefes darlığı yaşamak

Koşmak, merdivenden çıkmak hatta biraz hızlı yürümek gibi aktivitelerden sonra nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni bedeninizde normalde olandan daha fazla sıvı olması olabilir. Bu sıvı akciğerlerinizde birikerek nefes darlığı yaşamanıza neden olabilir.

 • Sırt bölgenizde ve bacaklarda ağrı

Böbrek sorunları yaşayan bazı inşanlar, sırtındaki ağrılardan şikâyetçidir. Bu ağrılar bazen başka hastalıklarla alakalı olabilir. Böbrek yetmezliğiniz neden olduğu ağrı sırtınızın yan tarafından bacağınıza doğru devam eden bir ağrıdır. Bu ağrı bazen günlük hayatınızı etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

Böbrek yetmezliğinin önüne nasıl geçebilirim?

Böbrek yetmezliği genel olarak genetik etkenler nedeniyle ortaya çıkar. Ancak sağlıklı bir besleme ve yaşam düzeni ile bu hastalığın ortaya çıkma riskini %60 azaltabilirsiniz.

 • Her gün en az bir saat yürüyün ve aşırı kilolu olmamaya çalışın.
 • Kırmızı et, süt ürünleri ve yumurtayı aşırı tüketmekten kaçının.
 • Alkol, tütün gibi zararlı maddeleri tüketmeyin.
 • Günde en az iki litre su için, meyve ve sebze tüketiminizi attırın.
 • Gazlı içecek tüketiminden kaçının bu içeceklerin sindirimi böbreklerinize zarar verir.
scroll to top