Close

Cemre Nur Meleke: Türkiye’deki Kadın algısını değiştirmek istiyorum

Gezgin kadın olmak istediniz mi hiç? Evet, doğru soru. Kendisini toplumda edilgen hisseden kadın bireylerin sayısı fazla iken, bir kadın olarak yalnız başına dolaşmanın, eğlenmenin ve gezmenin şaşırılası olduğu bir sosyolojik tahribat yaşanıyorken gezgin kadın olmak istediniz mi?

Bu haftaki bölümde Gezgin Kadınlar platformu kurucusu sevgili Cemre Nur Meleke ile buluştuk. Her insan bir keşif yolculuğudur ufkunun verdiği yetkiye dayanarak farklı kadın öykülerinde alıyoruz soluğumuzu…

Cemre Nur Meleke ve kurmuş olduğu Gezgin Kadınlar platformu’nun da bu vizyon içerisinde hatırı sayılır yeri olduğunu düşünüyoruz.

Peki neler paylaştı bizimle?

Şimdi ne yapıyorsanız, kısa bir mola verme zamanı…

İşte sohbetin satır başları…

Ferit ÖMEROĞLU / ÖZEL HABER
[email protected]

Ferit Ömeroğlu: Hikayenizi sizden dinlemek isteriz, siz kimsiniz?

Cemre Nur Meleke:  Ben Cemre Nur, 27 yaşındayım. Marmara üniversitesi işletme bölümü mezunuyum daha sonrasında sinema alanında yüksek lisans yaptım. Bir süre doktoraya devam ettim ama şu an bu durumu biraz askıya aldım. Gazeteciyim, Vatan Gazetesi’nin kitap ekine 4 sene yazdım, seyahat hakkında Milliyet’e ara ara yazıyorum. Bunun dışında çeşitli dergi ve gazetelerde yazarlık yaptım. 2014 yılında da Gezgin Kadınlar platformunu kurdum.

“KENDİNİ TANIMA YOLCULUĞU HİÇBİR ZAMAN BİTMİYOR”

Kendinizi tanıyor musunuz?

Cemre Nur Meleke: Kendimi artık daha iyi tanıyorum çünkü yol, insana kendini tanıtıyor, buna imkan veriyor. Yola çıktığınız zaman kendi sınırlarınızı görüyorsunuz. İçinizde barındırdığınız karakterlerin farkına varıyorsunuz. Bu açıdan seyahatin önemi çok büyük. Kendini tanımada tabii ki yaş faktörü de etkili. Ama şunu söyleyebilirim ki kendini tanıma yolculuğu hiçbir zaman bitmiyor. Her tanıştığımız insanda ve her yaşadığımız olayda bir parçamızı bulduğumuza inanırım. Hiçbir şeyin tesadüf olmadığının bilincindeyim bu sebeple herkesten bir şeyler almaya çalışıyorum.

“TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN KADINLARI İSİM-SOY İSİM OLARAK TANIMAK İSTİYORUM”

Kaç kadın tanıdınız?

Binlercedir muhtemelen. Bazen, Türkiye’deki bütün kadınları isim-soy isim olarak tanımak istediğimi fark ediyorum.

Kadın tanımınız nedir? Bizimle paylaşır mısınız?

Kadın insandır. Kadını erkekle kıyaslarsak şöyle bir şey söyleyebilirim, kadın enerjisi diye bir şey var ve bunun manevi bir güç olduğuna inanıyorum. Bunun insan yaratmaktan geçtiğine de inanıyorum. Biz kadıların yaratım gücü daha fazla, biz istediğimiz şeye daha kolay ve daha çözüm odaklı ulaşabiliyoruz

BİZ GEZMENİN CESARET GEREKTİRİCİ BİR AKTİVİTE DEĞİL NORMAL BİR ŞEY OLDUĞUNU GÖSTEREN BİR PLATFORMUZ

Ne yapmak istediniz? Gezgin Kadınlar platformu yolculuğunu bizimle paylaşır mısınız?

2014 yılında bir gezi dergisine editörlük yapıyordum.  Siteye içerik giriyordum, gezgin kadın özellikleri başlıklı mizahi içerikli bir yazı yazdım. Bu yazı o dönem sitede en çok okunan ve paylaşılan yazı oldu. Bende yazımın başlığına uygun olarak Gezgin Kadınlar diye bir grup aramaya başladım. Fakat olmadığını fark ettim. Sonrasında Google’da Gezgin Kadınlar diye arama yaptım ve karşıma gezen kadın olarak 3-5 tane isim çıktı. O zamanlar 23 yaşındaydım, Türkiye’de gezen kadın sayısı bu kadar az mı diye düşündüm. Az değillerse neden kendilerini hiç duyuramamışlar. Sonrasında facebook’ta Gezgin Kadınlar adlı kapalı bir grup açtım. Sosyal medyada paylaştım ve sayımız çoğalmaya başladı. Gruba üye olan her kadınla tek tek iletişime geçtim. İletişime geçtiğimde de gerçekten hepsinin gezen kadınlar olduğunu fark ettim. Herkes orada yol hikayelerini paylaşmaya başladı ve birbirleriyle diyaloğa geçmeye başladılar. Ve bir sene sonra 2015 yılında İstanbul’da bir buluşma organize ettik. Oraya yaklaşık 60 kadın katıldı. Çok güzel bir gündü, herkes böyle bir şeye ihtiyacının olduğunu ve bunu bu buluşmada fark ettiklerini söyledi. Ne yapabiliriz diye fikir alış verişinde bulunduk ve gezi sunumları yaptım. Gezen kadınları davet ettim ve gezip gördükleri yerleri anlattılar, oralarda yaşadıkları hikayeleri bizlerle paylaştılar. Sonrasında gezginkadınlar.com sitesini kurdum. Site içinde gezen kadınlarla tek tek iletişime geçip onlardan gezdikleri yerler hakkında bilgi aldım. Gezi yazılarını yayınlamaya başladıkça bu kadınlar daha çok gezip görmeye ve bana bu yerleri anlatmaya başladı. Daha sonra gezgin kadınların sosyal medya hesaplarını açmaya başladım. İnstagram ve facebook’ta kadınların yol hikayelerini paylaşmaya başladım. Paylaştığım her hikaye ile insanlar gezmenin ne kadar güzel ve normal bir şey olduğunu fark etti. Biz Gezmenin cesaret gerektirici bir aktivite değil normal bir şey olduĞunu gösteren bir platformuz ve bunu da başardığımızı düşünüyorum. Böylelikle sayımız büyüdü ve birçok yere röportaj verdim. Her şey bir adımla başladı. Ortada çok büyük bir emek var. Şimdilerde belediyelerle işbirliği yapmaya başladık. Asıl sırrım şu, gezgin kadınları para kazanmak gibi bir amaçla kurmadım, daha çok kadına ulaşıp daha çok yerleri gezme ve birlik olma duygusuyla kurdum. Zaten iyi projeler böyle başlar. Biraz inanç ve evrene güvenmek lazım. Gerisi bir şekilde halloluyor.

“MEDYA BİZE TECAVÜZÜ, ŞİDDETİ APAÇIK SUNUYOR”

Peki sizce bu platform neyi değiştirdi?

Türkiye’deki kadın ve gezen kadın algısını değiştirdiğini düşünüyorum. Gezmeyi ve asıl önemli olan kadının gezmesini normalleştirdik. Gezgin kadınların daha yeni kurulduğu dönemlerde Özgecan Aslan olayı olmuştu. Türkiye’de medya algısı diye bir şey var ve kadınlara yönelik yapılan bütün projeler ‘HAYIR’ enerjisi taşıyor, kadına şiddete hayır, tecavüze hayır vb. bu başlıklar altında medya bize tecavüzü, şiddeti apaçık sunuyor. Bu bir algı yönetimi ve ben bunları izlerken neden hiç başarılı, gezen, gören ve gördüğünü anlatan kadın göremiyorum diye düşündüm. Maalesef Türkiye medyasında kötüye yönelik bir şey var. Ama gidişat bu değil ve ben gidişatın değiştirilebileceğini düşünüyorum. Kadınlar için bir şeyler yapmanın pozitiflikten geçtiğine inanıyorum. Çünkü iyi şeylerde var ve bu iyilik bize gösterilmiyor.

Toplum içinde bir kadının gülmesinin bile tartışmalara yol açtığı sosyolojide siz, Gezgin Kadınlar diyorsunuz, çekinmediniz mi?

Hayır, hiç çekinmedim. Aksine gurur duyuyorum. Çok büyük tepkiler aldım ama hepsine gülüp geçtim. Evet, bazen psikolojik olarak rahatsız hissediyorsunuz ama çekinme duygusunu hiç hissetmedim. Kadın kahkaha atamaz, kadın dışarı çıkamaz gibi algılar var biz böyle olduğuna inanmıyoruz.”

Gezgin Kadınlarda nereye ulaşmak istiyorsunuz?

Ben kadınlar için bir şeyler yapmak istedim. Gezgin kadınlar sadece bunun bir parçası. Asıl yapmak istediğim kadın algısını değiştirmek ve kadınlar için bir şeyler yapabilmek.

Siz bir girişimci misiniz yoksa sosyal farkındalık uzmanı mı?

Aslında ikisi de diyebilirim. Başta yaptığım şey girişimcilikti. Şu anda yaptığım şey ise sosyal farkındalık yaratmak. Gerçekleştirdiğim bir etkinlikte kadın kelimesinin çağrıştırdığı anlamları sordum ve şu cevapları aldım; korku, baskı vb. durum böyleyken bizim yaptığımız şey çok başka duruyor. Ama böyle değil. Türkiye’de böyle olduğunu düşünmeyen çok kadın var ve benim amacım bu kadınlarla birlikte olmak.

Gezgin kadınlar platformu dışında uğraştığınız bir şey var mı?

Normalde gazeteciyim ama şu an gazetem kapandı. Biraz gazetecilikten soğudum. Gazete camiasına biraz sinirliyim. Şimdi Güney Doğu Anadolu ile ilgili bir şeyler yapmak istiyorum. GAP turunda oradaki kadınlarla ilgili bilgiler toplayıp bir şeyler yapmak istiyorum. Tam anlamıyla şunu yapacağım diyemem. Kadınlarla ilgili bir program yapmak istiyorum aslında aklımda yapmak istediğim bir sürü şey var.  Yapılmak istenen birçok şey olunca bir noktada tıkanıyor insan bunu için adım adım gitmem gerektiğini biliyorum

Gezmeyi sever misiniz?

Evet tabii ki de, çok fazla…

“BİZİM HER KADINA KAPIMIZ AÇIK, BELİRLİ BİR ÜYELİK SİSTEMİMİZ YOK”

Mutlaka bana gelecek sorulardan birisini size yönlendirmek istiyorum. Gezgin Kadın olabilmek için hangi imkanlara sahip olmak gerekiyor?

Bizim her kadına kapımız açık, belirli bir üyelik sistemimiz yok. Biz bir dernek falan değiliz. Bizim etkinliklerimiz buluşmalar, sunumlar, geziler her kadına açık. Bizimle sosyal medya hesaplarımız ve mail üzerinden iletişime geçebilirler. Zaten sosyal medyada etkinliklerimizin hepsini paylaşıyoruz. Direkt olarak oradan katılabilirler. Her kadına kapımız açık diyorum ama zaten şöyle bir şey var etkinliklere bize ait insanlar geliyor. Yani o enerjiye ait insanlar. Ezildiğini, kadınlardan hiçbir şey olmayacağını düşünen ve kaderine razı olan insanlar zaten bizim alanımıza gelemez. Dil, din, görüş, mezhep ayırt etmeksizin her kadın bizimdir. Bizim temelimiz kız kardeşlik müessesine dayanıyor. Çünkü bizim buna ihtiyacımız var. Seyahat, insanları dil ve din araya sokmadan birleştiriyor. Seyahat sizi deneyim ve bilgi anlamında güçlü kılıyor

Bir hikayeniz var ve hikayenizi birlikte ilham alıp çalışmalarınızı devam ettiriyorsunuz. Kadın cinayetleri, cinsiyet eşitsizliği, tacizler, tecavüzler, kadına yönelik türlü problemler… Tüm bu gündemlerin içerisinde beslenme kaynağınız, sizi gezgin kadın yolculuğunda destekleyen  ilham nedir?

Yaşadığım ve gördüğüm hikayeler. Ben, kadınlar için bir şeyler yaptığımı hissettiğim dakikada güçleniyorum. Ben de gezgin kadınlar yolculuğunda psikolojik anlar yaşadım, ben ne yapıyorum, böyle bir şey yapıyorum ama neden yapıyorum dediğim zamanlar bile oldu. Olayın içindeyken ne yaptığınızı göremiyorsunuz.  Bir zaman sonra yaptığınız her şey size normal geliyor. Bu şundan kaynaklanıyor, bir şeyi istersin başarırsın ve o şey artık senin için normaldir. Benim için artık röportaj vermek, radyoya çıkmak, televizyona çıkmak normal. Bu bir raddede kötü bir şey çünkü heyecanı kaybediyorsun. İçine kapanık kimseyle konuşmayan bir insanı hayata döndürmeyi ve topluma kazandırdığımı hissettiğim zaman açtığım alanın bir işe yaradığını görüyorum ve evet devam etmeye gücüm olduğunu hissediyorum.

Dernekleşmeyi düşünmüyor musunuz?

Gezgin Kadınları şirket yapmak istemiyorum. Bu amatörlüğü bozmak istemiyorum. Bizim şöyle bir felsefemiz var, bir kadın yola çıktığında dünya değişir. Ben şu anda feminizmi destekleyen dernek ve kuruluşlara kızgınım çünkü sadece bir olay yaşandığında ortaya çıkıyorlar. Seyahat denen şey insanın kendini tanıma yolculuğu, evrene adım atması demektir. Bir arka mahalleye gidip farklı bir insanla tanışmakta, Afrika’ya gidip oradaki kadınların hikayelerini dinlemekte buna dahil. Bunun uzaklık ve yakınlıkla alakası yok. Tamamen kişinin yaşadığı deneyim ve tecrübe ile alakalı…

Web: gezginkadinlar.com
Instagram: gezginkadinlar
Mail: [email protected]
Tanıtım videosu: https://youtu.be/NKXrtMXF1Zc

 

scroll to top