Close

Çizim tableti önerileri 2022

Çizim tableti önerileri 2022

Çizim tableti önerileri 2022

Çizim tableti önerileri 2022 yılında göz kamaştırıyor.. En iyi grafik çizim tableti araştırmalarım sonucunda kullanıcılar tarafından en çok beğenilen ve çoğunluk tarafından en yüksek puanlar almış olan ürünleri sizlere listeledik. Bağlı olmasa da, kullanıcıya tanıdık bir şey vermek ve tüm süreci sanatçı için daha sezgisel hale getirebilmek adına genellikle onu simüle eder. 

İlk dijital çizim programları bir fareyle pikselleri renklendirmeye dayanıyordu. Ancak bugün çok daha fazlasını sunuyorlar. Bir dijital çizim tableti sayesinde gerçek bir grafik çizim aracına benzeyen bir kalemle çizip boyayabilirsiniz, yaptığınız basınca göre koyuluk ve açıklık dengesini yaratabilir, boyalarınızı karıştırabilirsiniz. Çizim tableti önerileri 2022 listemizi sizler için hazırladık 

Yeni konulan boyanın bir alttaki boya ile harmanlanması gibi oldukça gerçekçi ve size daha birçok kolaylık sağlayacak özellikte çizim tabletlerinde mevcut. Kalem fırça gibi görünmüyorsa bile yazılım izin verdiği takdirde fırça gibi çalışabilir. Normalde sahip olamayacağınız milyonlarca rengi size sunar.

Katmanlar sayesinde daha kolay çizim yapma, 3 boyutlu modelleme, kırpma kopyalama gibi normal bir kanvas veya kağıtta yapılması mümkün olmayan onlarca özelliğiyle, çizim tabletleri şu anda birçok sanatçının ve tasarımcının gözdesi. Çizim tableti önerileri 2022 yılında vazgeçilmeziniz olacak 

Öncelikli olarak Adobe illustrator ve benzeri programlar ile sizde yeteneklerinizi konuşturmak acemice bir giriş yapmak ve kendinizi test etmek veya profesyonel anlamda çizimler yapmak ve kendinizi geliştirmek istiyor olabilirsiniz. İnternet üzerinde çok fazla grafik çizim tableti mevcut ve hangisini alacağınızda kararsızsanız bu liste içerisindeki Çizim tableti önerileri 2022 listesi en iyi fiyat performans ve daha ileri seviye tabletler sizin için iyi bir seçim olabilir.

Grafik tablet alırken dikkat edilmesi gerekenler

Her ürün grubunda olduğu gibi grafik tabletleri de satın alırken göz önüne almanız gereken kriterler var. İlk olarak cihazın tasarımına karar vermelisiniz. Bu kapsamda ihtiyacınıza göre ekranlı ya da ekransız çizim tabletlerine bakmalısınız. Ayrıca ekranlı modellerin fiyatı yüksektir. Bu yüzden başlangıç seviyesindeki kişilerin ve öğrencilerin ekransız tabletlere yönlenmesi daha iyi olabilir.

Tasarım adına dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ölçülerdir. Cihazın boyutunu ve size sunduğu çalışma alanını göz ardı etmemelisiniz. Diğer yandan ekranlı modellerde çözünürlük ve panel gibi noktaları incelemelisiniz. Çizim tableti önerileri 2022  listemizde bu kriterlerde dikkat çeken modelleri seçmeye özen gösterdik. Bir ürün alırken neye dikkat ediyorsanız aslında grafik tableti için birçok şeye dikkat etmelisiniz.  Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Cihazın boyutuna ve cihazın size sunduğu maximum çalışma alanına dikkat etmelisiniz. Bazı grafik tabletlerinde ekran bilgisayar olduğu için buna da dikkat etmelisiniz.
  • Bize göre en çok dikkat etmeniz konu kalem hassaslığı ve kalemin özellikleridir. Kalem ne çok hassas ne de çok bastırarak çizmek zorunda bırakmayacak bir kalem olması gerekiyor. Bu özelliği de anca deneyerek anlayabilirsiniz.
  • Tabi ki de isteğe bağlı olarak fiş veya bluetooth ile çalışan grafik tabletleri vardır. Bu özelliğe de dikkat etmek gerekir.

Kısacası sizin kullanma amacınıza ve bir grafik tabletinden almayı düşündüğünüz verilere göre seçim yapmalısınız.

En iyi grafik tabletler

En iyi grafik tabletler hangileri? Grafik tasarım alanındaki profesyonel çalışanlar veya öğrenciler, grafik tabletlerle işlerini daha pratik şekilde yapıyor. Özellikle çizim yoğunluklu çalışmalarda için bu cihazların önemi artıyor. Bu kapsamda sizler için en iyi grafik tabletler listesi hazırladık. Listemizdeki ürünleri çeşitli fiyat aralıklarından seçtik. Derlememizin yanı sıra grafik tablet alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızda belirttik. Bu sayede daha kolay ve doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Grafik Tablet Nedir?

Grafik tableti günümüzde çizmek ve fotoğraflara retouch yapmak için, daha çok tasarımcılar kullanır. Bilgisayarımızın ekranındaki imleci faremizle değil, bir kalemle hareket ettirdiğinizi düşünün. Tabi bu kalemin özel bir kalem olduğunu ve o model dışında başka bir modelde çalışmadığını belirtmek gerekir. 

Grafik tabletin içeriğinden bahsedecek olursak, bizlere gerekli olan bir çizim alanı, yani tabletin kendisi ve bir adet stylus (tabletlerde kullanılan kaleme verilen isim) gerekli. Elbette çizim yapabileceğimiz bir bilgisayarı da unutmamak gerekir. En iyi grafik tabletler listemize göz atmayı unutmayın.

En iyi grafik tabletler kalem tablet görevini görüyor. “Madem faremi neden kullanmıyorum“diyor olabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken nokta kağıda çizdiğimiz hassasiyeti fare ile bilgisayarımızda yakalamak imkansızdır. Bu kalemler basıncı algılamanın yanında, kalemin açısını da algılama yeteneğine sahiptir. Basınç hassasiyeti modelden modele değiştiğini unutmamak gerekir. 

Bazı ürünler 512 basınç seviyesine sahip iken, bazılarında bu değer 2048’e kadar yükselebilmektedir. Tabi bu duyarlılık çizim alanının değil kalemin özelliği. Özellikle sıkça karşılaştığımız “raporlama hızı” ibaresinden de bahsedelim. Raporlama hızı dediğimiz olay, bizim kalemi tablete değdirişimiz ile ekrana ilettiği süre arasında geçen zaman dilimi. Yani gecikme de diyebiliriz. Bu hız ne kadar yüksek olursa, o kadar rahat çalışırsınız.

Vacom Cintiq 16

Grafik tablet pazarının öne çıkan markalarından Vacom’ın 16 inç ekranlı modeline listemizde yer verdik. FHD çözünürlüklü ekrana sahip cihaz, elinizin eğitimine tepki veren Vacom Pro Pen 2 ile öne çıkıyor. Ayrıca modelde 8.192 seviye basınç hassasiyeti ve düşük aktivasyon kuvveti görüyoruz. Ürün, özellikle profesyoneller için dikkat çekici. Uyumluluk tarafına baktığımızda ise cihaz; Windows 7 ve üstü modelleri, MacOS X 10.11 ve üstü Apple bilgisayarları destekliyor.

Çizim tableti önerileri 2022
Çizim tableti önerileri 2022

XP Pen Artist 12 Pro

En iyi grafik tabletler listemizin bir diğer üyesi XP Pen Artist 12 Pro. 11.6 inç büyüklüğünde IPS ekrana sahip cihaz, kısayol tuşları ile çizimlerinizi hızlıca yapmanızı sağlıyor. Ayrıca 60 dereceye kadar eğim fonksiyonunu destekliyor. Bu sayede gölgelendirme gibi çalışmalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Diğer yandan basınç hassasiyeti değeri ise 8.192. Tablet; Windows 10, MacOS X 10.10 ve üzeri desteğine sahip.

Çizim tableti önerileri 2022
Çizim tableti önerileri 2022

Huion HS610

Derlememizdeki ekransız tabletlerden biri Hunion’un modeli oldu. 6.25 inç çalışma alanına sahip ürün, 12’si programlanabilir, toplam 28 tuşla karşımıza çıkıyor. 8.192 basınç hassasiyetiyle cihaz, kullanıcılara doğal bir çizim deneyimi vaat ediyor. Ayrıca tablet PC uyumunun yanı sıra Android’e de bağlanıyor.

Çizim tableti önerileri 2022
Çizim tableti önerileri 2022

Veikk VK1200

Uygun fiyatlı ve ekranlı grafik tablet arayanlar için Veikk’in modeli öne çıkıyor. En iyi grafik tabletler listemizin de ekrana sahip en bütçe dostu modeli VK1200 oldu. 11.6 inç IPS ekranla gelen cihazın çözünürlüğü FHD. Ayrıca tablet 8.192 seviyesinde basınç hassasiyetine sahip. Bu sayede ince ve kalın çizgileri kolayca çalışmanızda oluşturabilirsiniz. Diğer yandan metal kasaya sahip ürün, hem dayanıklılık hem de üst düzey bir hissiyat vaat ediyor.

Çizim tableti önerileri 2022
Çizim tableti önerileri 2022

 

scroll to top