Close

Dikkat hamam otunun faydası kadar zararı da var!

Hamam otu çok uzun yıllardır kadılar tarafından tüy dökücü olarak kullanılmaktadır. Diğer adı zırnık otu olan bu ot şimdilerde herkes tarafından kullanılmaktadır. Ancak faydalı olduğu kadar zararları da vardır. Peki hamam otu faydaları ve zararları nelerdir?  İşte bu saf bitkiyi kullanmadan evvel bilinmesi gereken bilgiler.

Hamam otunun faydaları nelerdir?

Hamam otu adeta bir epilasyon aleti görevi görmektedir. Tüyleri kökten yok eden bu ot Osmanlı zamanından beri kullanılmaktadır. Bu özelliğinin yanında jilet ve benzeri aletlerle alınan tüylerin daha gür ve daha kalın çıkmasını engelleyici bir özelliği de bulunmaktadır. Vücutta bulunan tüyleri kırmadan aldığı için hamam otu kullanımıyla tüyler kökünden yok edilmiş olur. Tüyleri yok etmenin yanı sıra aynı zamanda içerisindeki besleyici özellikler sayesinde cilde ferahlık hissi vermektedir ve cildin tahriş olmasını engeller.

Hamam otu yağı faydaları ve kullanımı

Hamam otu yağı da hamam otu gibi kullanılabilir. Her iki yöntemde de tüy dökücü özellikleri vardır ancak hamam otu yağı tüyleri hemen almaz. Zaman içerisinde seyrekleştirir ve tüylerin dökülmesini sağlar.
Hamam otu yağı cilt hastalığı olan kişilerde vücudun belli bir bölgesinde test edildikten sonra kullanılmalıdır. Herhangi bir sıkıntı baş göstermez ise alınması istenilen tüylerin olduğu bölgeye belirli aralıklarla uygulanmalıdır.

Hamam otu tozu faydaları ve kullanımı

Toz halinde alınan hamam otu tozu su ile karıştırılır. Krem kıvamına getirilir. Tüylerin olduğu bölgeye uygulanır ve 5 dakika kadar beklenir. Zaman dolduktan sonra ince hijyenik bir bez hafifçe sürülür. Böylece uygulama tamamlanır. Bu krem yüze uygulanmamalıdır.
Hamam otu tozu ile tüyler tamamen gitmez. Yaklaşık 2 hafta kadar sonra tekrar çıkmaya başlayacaktır. Bu nedenle düzenli aralıklarla uygulanmalıdır.

Hamam otunun zararları

Hamam otu tozu ve yağı her ne kadar istenmeyen tüyler açısından etkili olsa da ciddi yan etkileri de olabilmektedir. Bu etkiler genellikle bilinçsiz kullanımdan ve vücudun verdiği tepkilerden doğmaktadır. Herhangi bir olumsuzluk anında hamam otu kullanımından vazgeçilmelidir.

•Böbrek yetmezliği, kusma, şok geçirme, kanama ve ishal şikayetleri.
•Solunum ve dolaşım sisteminde felç oluşma
•Bilinç kaybı yaşanma
•Komaya girme durumu
•Tırnak diplerinde olası çizgiler
•Sürekli kullanım halinde kansızlık
•Güçten düşme

 

scroll to top