Close

Doğumdan sonra sigaraya tekrar başlanmamalı!

sigara-icen-anne-emzirebilir-mi

Sigara alışkanlığı maalesef her yaştan insanı pasif ve aktif olarak içine alıyor. Ülkemizde sigara tüketiminin olumsuz etkilerine karşı yürütülen bazı kararlar pasif içiciliğin önüne bir nebze geçiyor olsa da; sigara içme alışkanlığı olan kişi yeni doğmuş bir bebeğin annesi ise kendisine bazı görevler düşüyor. Sigara içen, bırakmayı düşünen, “bir türlü bırakamıyorum” diyen annelerin doğumdan sonra dikkat etmesi gereken noktalar.

Sigara içen annelerin bebeklerinin taşıdığı riskler nelerdir?

Araştırmacılara göre bebeğin, anne sütü yoluyla kanına geçen nikotin maruz kaldığı tek etken değil. Ailesi sigara içen bebeklerin, pasif içicilik rolü üstlenmesinden dolayı karın ağrısı duyma sıklığı diğer bebeklere göre daha fazla. Günlük sigara tüketimi fazla olan annelerin bebeklerinde mide bulantısı, kusma ve ishal görülme yüzdesini arttırıyor. Ebeveynleri, sigara tüketen çocukların yılda enfeksiyon ve alerji şikayetiyle doktora gitme oranları da diğer çocuklara kıyasla daha fazla oluyor. Astım ve bronşit hastalıklarına yakalanan çocukların yarısından fazlasının da pasif içiciliğe maruz kaldıkları biliniyor.

Sigara içmek emzirmeyi nasıl etkiliyor?

Sigara içmek, anne vücudunda prolaktin hormonu miktarını düşürdüğünden emziren annelerin, süt miktarının azalmasına ya da sütün erken kesilmesine yol açabildiği gözlemlenmiştir. Sigaranın içerisindeki maddelerin vücutta kan dolaşımı yoluyla süte geçmesi nedeniyle anne sütünün kalitesi düşüyor.

Bebeğin üzerindeki negatif etkiyi en aza indirin.

Sigarayı bırakamayan anneler, emzirmeyi kesinlikle bırakmasın. Anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi için çok önemli bir besindir. Bebeğe hastalıklara karşı savaşma yeteneği kazandıran bu besinin, bebeği sigaranın zararlı etkilerinden korumak için emzirmeyi askıya alınmaması tavsiye ediliyor. Anne sütünün, bebeğin akciğerlerinde koruyuculuğu olup olmadığı da şu sıralar tartışma konusu. Tabii ki de sigara içmeyen annenin emzirmesi çok daha sağlıklı fakat eğer bırakamıyorsanız, emzirmeye devam etmelisiniz.

Bırakmak yerine, günlük içtiniz sigara sayısının artışı hem bebeğin hem sizin sağlığınızı tehlikeye sokacağı için, emzirme sürecinde günlük sigara tüketiminizi sınırlamanız öneriliyor. Emzirmenin hemen öncesinde ya da emzirme esnasında sigara içmeyin, tam tersine hemen sonrasında içerseniz bir sonraki emzirme zamanına kadar nikotinin anne sütündeki miktarını azaltmış olursunuz. Nikotinin yarısının vücuttan uzaklaşma süresi 95 dakikadır. Ayrıca bebekle aynı odada sigara içilmesinden kesinlikle kaçınmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top