Close

Dr.Nilay Dursun Gökçek: Protez dişler 10 yıl sonunda farkedilmese de hastaya zarar verebilir

nilay dursun 5

Diş sağlığı ve bakımı ile ilgili merak edilenleri konuşmak üzere Diş Hekimi Dr. Nilay Dursun Gökçek ile buluştuk. Amerika’da bir diş kliniğinde 6 ay gözlemci hekimlik yapma tecrübesi ve yurt dışı mesleki deneyimleri ile kendi alanında başarılı bir hekim Nilay Hanım…

Dişlerini fırçalamaya üşenenlerin, dişleri ağrıdığında ne yapacağını bilemeyenlerin özellikle takip etmesi gereken sohbet oldu.

İşte sohbetimizden geriye kalanlar…Ferit ÖMEROĞLU / ÖZEL HABER
[email protected]

Ferit Ömeroğlu: Bize kendinizi tanıtır mısınız? Hikayenizi sizden dinlemek istiyoruz?

Dr. Nilay Dursun Gökçek:
13 Aralık 1984 İzmir doğumluyum. Evli ve 2 çocuk annesiyim. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2008 mezunuyum. 4 yıl Bağcılarda özel bir hastanede çalıştıktan sonra 2 yıl boyunca eşimin işi nedeniyle yurt dışında (Amerika, İtalya ve Fransa)yaşadım. Amerika’da bir diş kliniğinde 6 ay boyunca gözlemci hekimlik yaptım. Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra da İstanbul Ümraniye’de kendi kliniğimi açtım ve yaklaşık 6 yıldır kendi kliniğimi işletiyorum.

Çene yapısı bozulduğu zaman hangi yöntem ile düzeltiyorsunuz ?

Çene yapısının bozulmasından kasıt çapraşıklık ve alt ve üst çene ilişkilerinin düzensizliği ise ORTODONTİ bu konudaki en büyük yardımcımız oluyor. Braketler (diş telleri) ve headgear (enselik) hareketli apareyler (damaklıklar) çene yapısının düzeltilmesinde kullandığımız enstrümanlar. İlerleyen yaşlarda ise ORTOGNATİK CERRAHİ (çene ameliyatları) bozuk olan çene ilişkilerinin düzeltilmesinde kullandığımız yöntemler arasında bulunmaktadır.

Uzun süre sağlıklı dişlerin sırrı nedir ?

Uzun süre sağlıklı dişlerin sırrı çok basit. Günde 2 defa 3’er dakikadan etkili bir diş fırçalama ve 6 ayda bir düzenli hekim kontrolü…

Dişi beyazlatma işlemi nedir ?

Diş Beyazlatma işlemi yani BLEACHİNG diş yüzeylerine bir beyazlatma ajanı sürülerek belirli bir süre beklenmesi ile diş renginin açılması işlemidir. Diş hekimi kontrolünde yapıldığında herhangi bir zararı yoktur.

nilay dursun 2

Diş sağlığına önem ülkemiz ile yurt dışı oranla sizce ne durumda ?

Ülkemizde maalesef diş sağlığına yeteri kadar önem verilmemektedir. Hem sosyokültürel hem de sosyo ekonomik açıdan bakıldığında, diş sağlığına verilen önem ne kültürel gelişmenin artmasıyla ne de ekonomik durumla doğru orantılı bir ivme göstermiyor ne yazık ki.İnsanlarımız dişi ağrımadan diş hekimine gitmeyi gereksiz buluyor ve diş fırçalamanın önemini bir türlü kavrayamıyor. Bana gelen hastalarımın çok büyük bir bölümü diş çürüklerinin altında yatan en büyük sebebin ağız hijyeninin eksikliği olduğunu kabul etmekte güçlük çekiyor ve çürüklerin oluşum sebebinin altında genetik faktör, hamilelik gibi başka suçlular arıyor. Avrupa ve Amerika’da diş tedavileri çok pahalı olduğu için ve fırçalama ve düzenli hekim kontrolü yerleşmiş olduğu için diş çürükleri pek sıklıkla görülmüyor yerel halkta.

Diş fırçası ile diş macunumuz için vereceğiniz öneriler nelerdir? 

Diş fırçası orta sertlikte olmalıdır. Diş macunu bilindik markalardan biri olduğu sürece hiçbir önem arz etmez. Önemli olan ne sıklıkla ve ne şekilde fırçaladığınızdır. Yani haftada 1 defa fırçalarsak ya da bir fırçalama seansımız 30 saniye sürerse en pahalı diş macunu ya da fırçasını kullanmamızın pek bir önemi kalmaz.

Diş ağrısında neler yapmalıyız ? 

Diş ağrısında tabii ki hemen bir DİŞ HEKİMİNE başvurmalıyız.

Diş telini kaç yaşında itibaren uygun görüyorsunuz. ? 

Diş teli normal şartlar altında,karışık dişlenmenin( süt ve sürekli dişlerin bir arada bulunduğu dönem) sona erdiği ağızda hiç süt dişinin kalmadığı dönemde yani ortalama 11-12 yaşlarda takılmaktadır. Ancak çene yapısının problemli olduğu ( alt veya üst çenenin normalden önde konumlanması, çene darlığı )durumlarda tedaviye çok daha erken başlanmaktadır.

Protez dişlerin ömrü ne kadardır?

Kitabi bilgi protez dişlerin ömrünün 5 yıl olduğudur.  Ancak biz pratikte 5-10 yıl arası kullanılan protezlerin başarılı protezler olduğu kanaatindeyiz. 10 yıldan sonra kullanılan protezler her ne kadar hastaya ağrı sızı yapmıyor olsa da, hasta fark etmeden kendisine zarar verir ve değiştirilmesi gerekir.

nilay dursun

Bir mesleki anınızı paylaşabilir misiniz?

Mesleğe ilk başladığım yıllarda Bağcılarda hasta sayısı fazla bir hastanede çalışıyordum.  Diş bölümü hemen girişte olduğu ve muayene ücretsiz olduğu için hastalar diğer doktorlar için sıra beklerken boş durmamak için bize muayene olur ve bilgi alırlardı. Ve en sıklıkla karşılaştığımız soru ‘Dişte SGK geçiyor mu?’ . Bir gün bir hasta yine başka bir doktorun muayene sırasını bekliyorken muayeneye geldi ve  ” dişte SGK geçiyor mu?” diye sordu. Ben ”Hayır ” dedim. ”Niye ?” diye sordu ”Devlet karşılamıyor ” dedim. Hasta ısrarla peki ”Diş çekiminde SGK geçiyor mu ?” dedi ”Hayır” dedim ”dolguda SGK geçiyor mu? ” dedi ”Hayır ” dedim yine ”niye ?” diye sordu ”Hanımefendi bizimle alakalı değil, devlet özelde herhangi bir diş tedavisi ücretini karşılamıyor maalesef ” dedim. Kadın yine ”peki protezde de mi geçmiyor ?” diye sordu. ”Hayır, hanımefendi hiçbir şeyde geçmiyor !!!” dedim ”tamam  yaa zaten benim de SGK’m yok” dedi ve ben öylece kalakaldım ;))

Samimi ve içten yanıtlarınız için teşekkür ederiz.

Rica ederim. Umarım faydalı olabilmişimdir, buradan tüm okurlara sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leave a comment
scroll to top