Close

Dudak Üstü Lekesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

dudak-ustu-lekesi-neden-olur-nasil-gecer

dudak-ustu-lekesi-neden-olur-nasil-gecer

Her kadın aynaya baktığında kendini güzel hissetmek ister. Güzel bir cilt, güzel bir yüz, güzel bir saç… Hem bedenen hem de kalben güzel olduğunu kabullenmeli; ben güzelim diyebilmeli her kadın. Ancak çeşitli cilt sorunları, kadınların güzelliğine gölge düşürüyor. Kadınların sıkça karşılaştığı dudak üstü lekeleri, çok büyük bir sağlık sorunu olmasa da görüntüsü sebebiyle kadınlar tarafından pek sevilmiyor. Dudağın üst kısmında bulunan bu lekeler, bulunduğu konum itibarıyla bu adı almıştır. Uzaktan bakıldığında dudak üstü lekesi, âdeta bir bıyığı andırıyor. Bu sebeple kimi zaman bıyık üstü lekesi olarak da adlandırılıyor. Kadınlar tarafından hiç hoş karşılanmayan bu lekelerin nasıl giderileceği ise tam bir merak konusu…

Biz de  “Dudak üstü lekesi nasıl geçer?” sorusunun cevabını sizler için derledik.

Özellikle dudak üzerinde kullanılan çeşitli kozmetik ürünleri, dudak üstü lekesi adı verilen koyuluklara yol açıyor. Uzaktan bakıldığında sanki bir bıyık varmış gibi görüntü oluşturan bu lekeler kadınlar için sinir bozucu bir durum haline geliyor. Bir sağlık sorunu olmamasına rağmen kişinin hayat kalitesini büyük oranda etkileyen lekeler, kişide yanma ve kaşınma gibi sorunlara yol açmaz. Ağda ve tüy dökücü gibi kozmetik ürünlerin yanlış kullanımıyla ortaya çıkan bu durum, doğal yöntemlerle dahi kolayca giderilebiliyor. Özellikle de sıcak ağdalar, dudak üstü lekesi oluşumunda önemli rol oynuyor. Dudak üstü lekeleri ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Dudak Üstü Lekesi Nedir?

Lekeler vücudun her bölgesinde ortaya çıkabiliyor. El, kol, bacak hatta yüzde bile cilt lekeleri görülebiliyor. Yüz bölgesinde ortaya çıkan lekelerden en sinir bozucusu şüphesiz ki dudak üstü lekeleridir. Uzaktan bakıldığında sanki dudağınızın üzerinde bir bıyık varmış gibi görülen bu lekeler çoğu zaman yanlış kozmetik ürün kullanımından dolayı ortaya çıkıyor. Koyu renkli olan bu lekeler, kadınlar için oldukça rahatsızlık verici bir görüntüye sahiptir. Kişinin kendisini güzel hissetmesine engel olan bu lekeler, genellikle kadınlar tarafından fondöten tarzı kapatıcılarla kapatılmaya çalışılıyor. Ancak bu yalnızca geçici bir çözümdür. Üzülmenize gerek yok dudak üstü lekeleri tedavi edilebilir lekelerdir.

Özellikle hatalı tüy alma yöntemlerinden dolayı ortaya çıkan lekelerin oluşumunu, tüy alma yönteminizi değiştirerek önleyebilirsiniz. Yine bazı kremler ve serumlar da dudak üstü lekeleri için oldukça idealdir. Ancak dudak üstü lekelerin boyutuna göre uygulanacak tedavi yöntemini en iyi doktorunuz bilecektir. Hastanenin dermatoloji bölümüne müracaat ederek ya da bir güzellik merkezine uğrayarak dudak üstü lekelerinize elveda diyebilirsiniz.

Dudak Üstü Lekeleri Neden Oluşur
Dudak Üstü Lekeleri Neden Oluşur

Dudak Üstü Lekeleri Neden Oluşur?

Dudak üstü kararmaları, kadınlar arasında sıklıkla görülen bir tür cilt rahatsızlığıdır. Sağlık açısından herhangi bir zararı olmayan bu lekeler kötü görüntüsüyle kadınların güzelliğine gölge düşürebilir. Uzaktan bakıldığında sanki bir bıyık gibi duran bu koyu lekelerin oluşmasında birçok sebep vardır. Başlıca yanlış kozmetik ürünleri ve kıl alma yöntemleri yüzünden dudak üstü lekeleri oluşur. Dudak üstü lekelerinin oluşumunda etkili sebepler şunlardır:

 • Güneş enerjisi insanlar için zararlı birçok ışın yayar. Bu ışınlar cilt kanserinden tutun çeşitli cilt sorunlarının oluşmasına dahi neden olur. Güneş ışınlarının neden olduğu bir diğer cilt sorunu da dudak üstü lekeleridir. Güneşten cildinizi korumazsanız yalnızca dudak üzerinde değil yüzün çeşitli bölümlerinde de kararma olabilir.
 • Özellikle sıcak ağdalar ve tüy dökücüleri kullandıktan sonra güneşe çıkarsanız, deri melanin hormonu salgılar ve dudak üstü lekeleri oluşur.
 • Kalitesiz kozmetik ürünlerinin kullanımı da lekelere sebep olur.
 • Özellikle yanlış ağda ve tüy dökücü kullanımı, dudak üzerinde koyu lekelerin oluşmasında önemli rol oynuyor.

Bunların haricinde gebelik döneminde kadınların ciltlerinin çeşitli bölgelerinde lekeler oluşabiliyor. Bunun sebebi gebelik dönemindeki hormonal değişimlerdir. Yine gebelik de dudak üstü lekelerin oluşma sebepleri arasında sayılabilir.

Dudak Üstü Lekeleri Nasıl Geçer?

Dudak üstü leke tedavisi kolay bir cilt rahatsızlığıdır. Doktorunuzun ya da eczacının vereceği kremler sayesinde dudak üstü lekelerine birkaç hafta içinde elveda diyebilirsiniz. Dudak üstü ağda lekesi nasıl geçer sorusunun cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizin de yeni lekelerin oluşumuna engel olmak ve mevcut lekelerin tedavi edilmesi için eczaneden alacağınız kremler şunlardır:

 • Lekelerden korunmak için güneş kremi olmazsa olmazdır. Güneşin yaydığı UVA ve UVB ışınları ciltte leke oluşumuna sebep olur. Güneş kış aylarında sizi rahatsız etmese de yine zararlı ışınlar yaymaya devam eder. Tüm cilt tiplerine uyumlu bir güneş kremi alarak lekelere dur diyebilirsiniz.
 • Çeşitli cilt rahatsızlıklarının önlenebilmesi ve tedavi için yüzlerce serum bulunuyor. Yoğun yapısı sayesinde hızlı bir etki sağlayan serumlar, dudak üstü lekelerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Doktorunuzun cilt tipinize göre tavsiye edeceği mucizevi serumları kullanarak hem leke oluşumunun önüne geçebilir hem de lekelerinizi tedavi edebilirsiniz.
 • Cildinizi leke oluşumundan korumak için sıcak ağdalardan uzak durun. Bunun yerine sir ağdaları tercih edebilirsiniz. Ağdayı çok fazla sürmemeli ve cildinizi tahriş etmeden çekmelisiniz. Mümkünse ağda işlemi yaptığınız gün dışarı çıkmayın.
 • İlk defa kullanacağınız kozmetik ürünlerini mutlaka doktorunuza ya da eczacıya danışarak kullanmaya başlayın. Piyasada yüzlerce sahte ürün olduğundan kullandığınız ürünün orijinalliğini mutlaka kontrol edin.

Bu yöntemlerin yanında dudak üstü lekelerine iyi gelecek doğal yöntemler de bulunuyor. Cildinizi eski güzelliğine kavuşturacak leke tedavisinde kullanılan doğal yöntemler şunlardır:

Leke Tedavisinde Kullanılan Doğal Yöntemler
Leke Tedavisinde Kullanılan Doğal Yöntemler

Leke Tedavisinde Kullanılan Doğal Yöntemler

İlaçlar arasında lekelere iyi geldiği öne sürülen yüzlerce belki de binlerce krem ve serum var. Neredeyse her evde bulunan malzemeler sayesinde leke tedavinizde başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkün…

 1. Limon Suyu

Tam bir C vitamini deposu olan limon çeşitli cilt hastalıklarının giderilmesinde doğal bir çözümdür. Limon suyunun cilt rengini açıcı ve leke giderici özelliği vardır. Yeteri kadar doğal limon suyunu yüzünüzdeki kararma olan bölgelere uygulayın ve 20-25 dakika bekledikten sonra ıslak bir pamuk kullanarak yüzünüzü silin. Limonun içerisindeki asit cildinize zarar verebileceğinden bu işlemi yalnızca haftada bir kere uygulayın.

 1. Maydanoz Suyu

İnsan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmeyen maydanoz, leke tedavisi için de kullanılıyor. Düzenli kullanıldığı takdirde çok başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz bu yöntem ile lekelerinizle vedalaşın. Tencere içerisine maydanozları koyun ve kaynatın. Suyu soğuttuktan sonra cildinizde leke olan bölgelere uygulayın. 25 dakika bekledikten sonra ıslak bir pamuk yardımıyla silin.

 1. Patates Suyu

Haşlanmış patates suyu ile leke tedavisinde çok başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Patatesleri ince ince dilimledikten sonra tencerenin içerisindeki suya bırakın. Patatesler iyice haşlandıktan sonra blenderdan geçirin. Püre haline gelen patatesi yüzünüze maske olarak uygulayın. 45 dakikanın sonunda yüzünüzü bol su ile durulayın.

 1. Pirinç Suyu

Pirinç suyu gerek cilt gerekse saçlar için oldukça etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Kararmaları ve cilt lekelerini kusursuz bir şekilde iyileştiren pirinç suyu ile mükemmel bir cilde sahip olabilirsiniz. 1 bardak pirincin içine 2 bardak su ekleyin ve haşlayın. Soğuduktan sonra pirinçlerin suyunu süzerek kararan bölgeye gece yatmadan önce pamuk yardımıyla sürün. Sabah uyanınca durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top