Close

Elmalı ve patatesli tavuk püresi

6-aylik-bebek-ne-yer

Altı aylık olmuş bebeğinize hazırlayabileceğiniz en pratik yiyeceklerin başında püreler gelir. Hem sağlıklı hem de lezzetli oldukları için bebeğinizin gelişimi açısından son derece faydalı olan pürelerin en güzellerinden biri de elmalı ve patatesli tavuk püresidir.

Sadece sebzelerle değil, elma ve balkabağı gibi meyvelerle de zenginleştirebileceğiniz tavuk etini, bebeğinize altıncı aydan itibaren yedirebilirsiniz. Bu tarifte elmayla hazırlanacak olan püreyi havuç ya da balkabağı ile de hazırlayabilirsiniz.

Püre için gerekli malzemeler

  • Bir adet orta boy elma,
  • Bir adet orta boy patates,
  • Tavuğun beyaz eti (150 gr. ve göğüs etinin yaklaşık olarak yarısı),
  • Bir soğanın yarısı,
  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı.

Pürenin hazırlanışı

Bir adet elma ile bir adet patatesi yıkayın ve ikisinin de kabuklarını soyun. Patatesi ve elmayı küp küp doğradıktan sonra 150 gr tavuk etini de küp küp doğrayın. Ardından soğanın kabuğunu soyun ve pürede kullanacağınız yarım soğanı rendeleyin.

Malzemeler hazır hale getirildikten sonra bir tencerenin içine bir yemek kaşığı zeytinyağını koyun ve bu tencereyi ısıtın. Soğanları tencerede soteleyin. Daha sonra soğanların yanına doğranmış tavukları da ekleyerek soteleme işlemine 1-2 dakika daha devam edelim. Doğranmış patatesleri ve elmaları da ekledikten sonra soteleme işlemini 1-2 dakika daha sürdürelim. 1,5 su bardağı kadar suyu da eklediğimiz karışımımızı kaynamaya bırakalım. Kaynayan karışımımızın altını kısarak 15 dakika da kısık ateşte pişirmeye devam edelim.

Bir kâseye aldığımız et, elma ve patates karışımını bir çatal yardımıyla ezelim veya blenderden geçirelim. Tencerede pişirdiğimiz yemeğin suyunu kullanarak pürenin kıvamını ayarlayalım. Böylelikle püreyi yenilebilir son aşamaya getirmiş olalım.

Soğan koymayabilirsiniz

Bebeğinizin yemeklerine henüz soğan dâhil etmiyorsanız, 8. aya kadar bu püreyi soğan eklemeden de hazırlayabilir ve bebeğinize yedirebilirsiniz.

Toprağın altında kalan sebzeleri tüketirken dikkat etmelisiniz

Şalgam, patates ve havuç gibi yiyeceklerin toprağın altında kalan kısımlarını yemeklere katarak tüketiriz. Ve bu sebzelerin özellikle bu kısımları, toprağın altında kaldıkları için tarım ilaçları gibi çeşitli zararlı kimyasalları emerler. O nedenle bu tür sebzeleri hem kendi yemeğinize hem de bebeğinizin yemeğine katmadan önce sirkeli suda bekletilmelisiniz ve ardından kabuklarını soyarak tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leave a comment
scroll to top