Close

En iyi bilimkurgu filmleri 2022

En iyi bilimkurgu filmleri 2022

En iyi bilimkurgu filmleri 2022

En iyi bilimkurgu filmleri 2022 Yılında dikkat çekiyor.. Evde kendimizi karantinaya aldığımız bugünlerde herkesin biraz kafasını boşaltmaya ihtiyacı var. En azından günün 2-3 saatini olan bitenden uzak geçirmek için de film izlemek çok keyifli bir seçenek. Özellikle günümüzün gerçeklerinden arınıp bizi farklı dünyalara yolculuğa davet eden bilim kurgu filmleri, korona günlerinde en yakın arkadaşlarımız olabilir. Bu sebeple daha fazla vakit kaybetmeden akşam ailenizle ya da tek başınıza oturup bir solukta izleyeceğiniz en iyi bilim kurgu filmleri 2022 listesini sıralamaya başlayalım!

Bilim kurgu yakın ya da uzak gelecek ile ilgili öykülerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak oluşturulmasıdır. Bilim kurgu bazen geçmişi de kurgulayabilir. Bilim kurgu kitap, sanat eserleri, televizyon, film, bilgisayar oyunları, tiyatro eserleri ve diğer kitle iletişim araçlarında bulunabilir. Yapısal ve pazarlama bağlamında bilim kurgu güncel gerçeklik içinde bulunmayacak kurgusal öğeler içeren yaratıcı çalışmaları tanımlamak için kullanılabilir. Bu tanımlama fantastik, korku ve ilgili türleri de içerir. En iyi bilimkurgu filmleri 2022 listemize göz atmayı unutmayın.. 

Bilim kurgu eserlerinin fantastik eserlerden farkı hikâye kapsamındaki kurgusal ögelerin çoklukla doğa kanunları üzerine yapılmış bilimsel önermeler ya da ispatlar dahilinde olası olmasıdır (yine de hikâyedeki bazı ögeler hala tamamen yaratıcı kurgulardan ibarettir).

En iyi bilimkurgu filmleri 2022 yılında çok yoğun olmasa da önemli eserlere ev sahipliği yapacak. Örneğin uzun bir hazırlık sürecinden sonra nihayet Avatar 2’yi izleyebileceğiz. Jurassic World: Dominion, eski ve yeni üçleme deki oyuncuları bir araya getirecek. Büyük bütçeli işlerin adamı Roland Emmerich, Moonfall ile Ay’ın karanlık yüzünü gösterecek. Yeni Predator filmi Prey ise bizleri 300 yıl öncesinin Amerika’sına götürecek.

Pandemi döneminin sinema sektörünü etkilememesi beklenemezdi. Sektör, yara almamak için dijital yayıncılık platformları ile işbirliğine gitti. Artık AAA sınıfı filmler, gösterime girdikten çok kısa bir süre sonra HBO Max, Disney Plus gibi oluşumlara dâhil olabiliyor. Sinema sektörünün aldığı bu aksiyonunun sürdürülebilir olup olmayacağını ise zaman belirleyecek. Gelin hep birlikte En iyi bilimkurgu filmleri 2022 yılında bir göz atalım…

IMDb’ye göre en yüksek puanlı bilim kurgu filmleri 

IMDb’ye göre en yüksek puanlı bilim kurgu filmleri Hangileri ? Hazır Elon Musk’ın, son model roketiyle insanlı uzay uçuşu yapıldı, biz de IMDb’ye göre en yüksek puanlı bilim kurgu filmlerinin listesini yapalım dedik. İnsanoğlu evrenin derinliklerinde keşfini sürdürürken, yeni buluşlara imza atarken, bakalım Dünya sineması evrenin derinliklerini nasıl inceledi. Şimdi sizler için hazırladığımız IMDb’ye göre en yüksek puanlı bilim kurgu filmleri Listemize gelelim

Bilim kurgu Neden 21. Yüzyılın Gözdesidir?

Bilim kurgunun günümüzün gözde türlerinden biri olduğu tartışmasızdır. Son 50 yıldır popüler olmasına rağmen, başlarda kültür üzerindeki etkisi bugünkü kadar değildi. Özel efekt teknolojisindeki gelişim göz önüne alındığında bu popülerliğin artması akla yatkın görünüyor. Bugün hayatımızın büyük bir bölümüne dolaylı olarak etki etmekte. 

Bilimkurgunun fantastik yönü bir kenara konulursa, 21. yüzyılın kültürünü diğer türlerden daha iyi temsil ettiği ve günümüzün karmaşık dünyasında bu temsilin daha da kuvvetleneceği görülmektedir. Bilim Kurgunun tanımı değişkenlik gösterebilir; ancak Ortaçağ geçmişine dayanan, genellikle ejderhalar ve büyü gibi unsurlara sahip fantezi türü yerine, ileri teknoloji veya farklı dünyalar içeren bir kurgu biçimi olarak değerlendirmek doğru olacaktır. IMDb’ye göre en yüksek puanlı bilim kurgu filmleri Listemize geçelim..

 

Avatar 2

2009’da gişeleri alt üst eden Avatar, James Cameron’ın uzun bir aradan sonraki büyük geri dönüşüydü. Titanic’ten (1997) sonra Ghost of the Abyss (2003) ve Aliens of the Deep (2005) gibi belgesellere imza atan Kanadalı yönetmen, aynı zamanda Avatar projesinin hazırlıklarını da arka planda yürütüyordu. Üç boyutlu olarak çekilen yapım, beden hareketini yakalama teknolojisini teknik olarak ileriye taşımıştı. Fizik eğitimi alan Cameron, edindiği bilgileri filmlerinde cömertçe kullanıyor. Usta yönetmen 2028’e kadar dört Avatar filmini gösterime çıkarmayı planlıyor. Serinin ikinci ve üçüncü yapımlarının çekimleri tamamlanmış durumda; dördüncü ve beşinci filmlerin hazırlıklarına da başlandı. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda uzun bir Avatar maratonu bizleri bekliyor..

 

En iyi bilimkurgu filmleri 2022
En iyi bilimkurgu filmleri 2022

Jurassic World: Dominion

Yeni üçlemenin ilk halkasını yöneten Colin Trevorrow, son yapımda yönetmen koltuğuna geri dönüyor. Bir önceki filmi J.A. Bayona kotarmıştı. Eski Jurassic Park serisinin yıldız isimlerinden Sam Neill, Laura Dern ve Jeff Goldblum, filmde yeniden boy gösterecek. Pasific Rim: Uprising’te (2018) çalışan Emily Carmichael, senaryoyu yönetmen ile ortak olarak yazdı. Pandemi sürecinden gösterimi yeni yıla ertelenen film, yaz ayları için sırasını bekliyor.

En iyi bilimkurgu filmleri 2022
En iyi bilimkurgu filmleri 2022

Aurora

Uzay istasyonunda yıldız fırtınalarını gözlemlemek için bulunan Aurora (Megan Fox), güneş fırtınalarından gelen şok dalgalarının zamanı büktüğünü keşfeder. Dünya’yı olası tehlikelerden koruma amacıyla gerçekleştirdiği uzay görevi, böylelikle bambaşka bir boyuta evrilir. Geçmişin değiştirilebileceği temasından yola çıkarak zaman yolculuğuna farklı bir boyuttan yaklaşan yapımın ön hazırlıkları halen devam ediyor.

Moonfall

Stargate (1994), Independence Day (1996), Godzilla (1998), The Day After Tomorrow (2004), 2012 (2009) ve Independence Day: Resurgence(2016) gibi iddialı ve maliyeti yüksek işler çıkarmayı seven Roland Emmerich, gene alıştığımız tarzı ile karşımızda olacak. Oyuk Dünya ve Düz Dünya komplo teorilerinin hemen yanında konumlanan İçi Boş Ay hipotezine sırtını yaslayan Moonfall, inandırıcılık konusunda bir meselesi olmadığını adeta önceden haykırıyor. Dolayısıyla bu büyük bütçeli yapım, izleyicilere iki saatlik bir “lunapark hız treni”i vaat ediyor.

En iyi bilimkurgu filmleri 2022
En iyi bilimkurgu filmleri 2022

The Flash

Genişletilmiş DC evreninin (DCEU) yeni parçası The Flash, Michael Keaton’un uzun bir aradan sonra tekrar Batman olarak geri dönüşüne sahne olacak. Ben Affleck de son kez Bruce Wayne olarak görünecek. The Batman (2022) filminde daha genç ve asi bir kahramana bürünecek olan Robert Pattinson’un kadroya katılması şimdilik bir söylentiden ibaret. It (2017) ve It Ends (2019) serisini yöneten Andy Muschietti, “süper kahraman” temalı ilk işine imza atacak. 2011’de yayınlanan Flashpointçizgi romanı, eserin en büyük esin kaynağı.

En iyi bilimkurgu filmleri 2022
En iyi bilimkurgu filmleri 2022

 

scroll to top