Close

En iyi buzdolabı modelleri

En iyi buzdolabı modelleri

En iyi buzdolabı modelleri

En iyi buzdolabı modelleri rehberi mi olur? Başlığı görünce akla gelen düşünce bu olabilir. Teknolojinin hızla ilerlediği sektörler var; bilgisayar, telefon, kamera, fotoğraf makinesi. Üstelik o kadar hızlı ilerliyor ki, bu teknolojilerden kısa bir süre bile uzak kaldığınızda yenilikler karşısında şaşırmamak elde değil. Buzdolapları ile ilgili teknolojik gelişimlerin, yukarıda saydığım ürünlere göre daha yavaş olduğunu sanıyoruz.

Aslında durum göründüğünden biraz farklı. Mutfağın bir köşesinde duran, “ömürlük” niyetle alınan, yumurta rafının lüks sayıldığı zamanlardan, içindeki bölmeleri ayrı derecelerde soğutan; renkli ve şık tasarımlı buzdolaplarının üretildiği zamanlara geldik. Yapılması gereken tek şey, ihtiyaçları belirleyip en iyi buzdolabı modellerini bulup doğru seçimi yapmak.

Dürüst olmak gerek; Çoğumuz beyaz eşya alırken özelliklerini çok da bilmeden alıyoruz. Genelde marka tercihimiz “eş dost tavsiyesi”, tercih ettiğimiz özellik  “az elektrik yakması” ile sınırlı oluyor. Ancak şu da bir gerçek, evimizde 7/24 çalışan yegâne elektrikli alet buzdolabıdır.

Üreticilerin model renk ve çeşitlilikte seçim yapmayı zorlaştırdığı zamanlarda yaşarken, ihtiyaçları belirleyip uygun bir buzdolabı modeli (ve diğer beyaz eşyaları)  seçmek zor zanaatken en iyi buzdolabı modellerini araştırmak ve almak isterseniz sizler için hazırladığımız listeye göz atmalısınız!

Peki, ihtiyaçlarımız ve bilgilerimiz bizi doğru sonuca ulaştıracak mı? İşte en iyi buzdolabı modelleri listemiz bu yüzden var. Evliliğe adım atana kadar buzdolabı almanın ne demek olduğunu bilmeyenler, ailesi genişleyenler, bekârlar, en son buzdolabını evlenirken almış ve şimdi çocuğuna çeyiz hazırlamakla uğraşanlar, ihtiyacı olmayan bir modele tonla para dökmek istemeyenler ve kafasında soru işaretleri olanlar buyursun gelsin.

En iyi buzdolabı modelleri
En iyi buzdolabı modelleri
  • Grundig GRNE 4302 357 L Çift Kapılı Buzdolabı 7293126900
  • Samsung RB50RS334SA Kombi No Frost Buzdolabı
  • Profilo Bd2176wfan F Enerji Sınıfı 542 Lt Nofrost Üstten Donduruculu Buzdolabı BD2176WFAN

Yeni nesil buzdolapları

Yeni nesil buzdolaplarını almayı düşünenlerin karar vermesi gereken ilk şey buzdolabının türü olmalı. Türe karar vermek buzdolabı alacakların atacağı en önemli adım, çünkü “buzdolabı türü” konusunu netleştirdikten sonra diğer özelliklerin seçilmesi çok daha kolay.

Peki, piyasada hangi modeller var?

Tek kapılı buzdolabı: Herkes büyük boyutlu buzdolabına ihtiyaç duymayabilir. Siz küçük alanlarda çözümler arayan, çok büyük bir buzdolabını sığdıramayacak bir evde yaşayan ya da sadece tek kapılı buzdolabı isteyen biri olabilirsiniz. Tek kapılı buzdolapları, büyük abileri gibi reklamlarda boy gösteremese de hala pek çok kişinin ihtiyaçlarını karşılayan, fiyat ve boyut açısından oldukça uygun modellere sahiplerdir.

Buzdolaplarının gelişim sürecini bilenlerin iyi hatırlayacağı gibi tek kapılı buzdolapları, dondurucu kısmın içeride ayrı bir bölüm olduğu ürünlerdir. Genellikle evlerimizdeki buzdolaplarından daha “ince” oldukları için yer konusunda kullananı mutlu edebilirler. Yeni nesil buzdolaplarını bu zariflikleriyle geride bırakmaları kişiden kişiye değişiyor. 

Tek kapılı buzdolaplarının en küçükleri, bazı markalarda ‘tezgah seviyesi buzdolabı’ olarak satışa sunuluyor, ancak ‘büro tipi’ ismi çok daha yaygın. Bu modeller genellikle iki raflı ve gerçekten tezgah altına sığacak boydadırlar. Tek kapılı buzdolaplarının büyük boyları da var ve bu modellerde dondurucu kısım içeride yer alıyor. Büyük boyutlu olan tek kapılı buzdolaplarında ortalama beş raf bulunuyor.

En iyi buzdolabı modelleri
En iyi buzdolabı modelleri
  • VESTEL NF52001 S Siyah 520 Lt No-Frost Buzdolabı RF-52001
  • Franke Side By Side Frfd 6020 Nf Xs A+ Inox Buzdolabı P19S1453
  • Samsung RS66A8100S9/TR Twin Cooling Plus Gardırop Tipi No Frost Buzdolabı

Çift kapılı buzdolabı: Birçok insan için “buzdolabı” denince akla gelen ilk şekil, dondurucunun üstte ve soğutucunun altta olduğu, yani çift kapılı buzdolabı tipidir. Son zamanlarda özellikle kombi ve gardırop tipli buzdolaplarının çıkması, uygun fiyat yelpazesi ve firmaların yarışta öne geçmek için sundukları güzel tasarımlar gibi nedenlerle, çift kapılı buzdolapları tercih edilesi modellerle öne çıkmaya başladılar. İç hacimleri ve boyları ihtiyaca göre yeni nesil buzdolapları arasında çeşitlilik gösteriyor.

Kombi Tipi Buzdolabı: Mantık olarak çift kapılı buzdolaplarından pek de farkı olmayan bu ürünlerde dondurucu kısım alta, soğutucu kısım üste alınmış. Bu durumda, buzdolabında sebze ve meyve gibi taze yiyeceklere ulaşmak için eğilip kalkma derdi ortadan kalıyor ve daha sık kullanılan soğutucu bölüm için büyük bir kullanım rahatlığı sağlanıyor. Yeni nesil buzdolapları arasında olan kombi tipi buz dolaplar genelde geniş iç hacimli olsalar da küçük hacimli modeller bulmak da mümkün.

Gardırop Tipi Buzdolabı: Bu türün özelliği ise soğutucu ve dondurucu bölümlerin yan yana olması. İki kapılı bu buzdolaplarının bazılarında iki bölüm de eşit hacimli olabilirken bazılarında soğutucu bölmesi daha geniş. Bu türde bir buzdolabı seçecekseniz mutfak ölçülerini iyi hesaplamalısınız, çünkü gardırop tipi buzdolapları yatay olarak diğer buzdolabı türlerinden daha geniş olan  yeni nesil buzdolaplarıdır.

Puzzle Buzdolabı: Gardırop buzdolaplarının bir ileri teknolojisi olarak tanımlayabileceğimiz bu ürünlerde alt bölümler üst bölümlerden bağımsız olarak dondurucu ya da soğutucu olarak kullanılabiliyor. Bu dolapların avantajı, dondurucu ya da soğutucu ihtiyacınıza göre istediğiniz bölümü ayarlayabilmeniz. Piyasadaki firmalardan sadece Vestel’de olan bu model kısa zamanda diğer firmaların da ürün yelpazesine girecektir.

En iyi buzdolabı modelleri
En iyi buzdolabı modelleri
  • Bosch KGN76AWF0N A++ Kombi No Frost Buzdolabı
  • Samsung RT50K6000S8 Çift Kapılı No-Frost Buzdolabı
  • Regal NF 30010 251 LT No-Frost Buzdolabı 20264260

No Frost mu Low Frost mu?

Buzdolabının nasıl bir sistemle çalışacağını seçmek de mümkün. Bunun için öncelikle No frost ve Low Frost teknolojilerini tanımak ve nasıl çalıştıklarını kısaca öğrenmek faydalı olacaktır.

Son yıllarda firmaların daha az elektrik tüketen ve daha ucuz ürünler olarak piyasaya sürdükleri Low Frost buzdolaplarında belirli aralıklarla buz çözme işlemi gerekmektedir. Yani alıştığımız No Frost buzdolabı teknolojisinden farklı çalışıyor ve iç kısmı buzlanıyor. No Frost öncesi buzdolaplarındaki buzlanmayı hatırlayanlar (haklı olarak) bir an duraksayabilir. 

Yeni nesil buzdolaplarında mevcut ancak firmalar buzlanmanın minimum seviyede olduğunu söylüyorlar. Bu dolapları çekici kılan ise çok sessiz çalışması ve buz çözme işlemi yapmadığı için çok az enerji harcaması. Low frost sistemli bir buzdolabı alacakların mağazalarda çalışan bir örneğini görmeleri, karar verme konusunda işlerini kolaylaştırabilir.

No Frost buzdolapları ise buz çözme işlemini kendi sağlayan, buzdolabının içinde buzlanma yapmayan ürünler. Pek çoğumuzun evinde olan da No Frost özellikli dolaptır. Low Frost aslında daha eski bir teknoloji olsa da, özellikle sessiz oluşu ve az enerji tüketimi ile piyasaya iddialı girdi.

Pek çok model No Frost sistemini kullanıyor, ancak bazı modellerde Low Frost sistemini görmek de mümkün. Unutmayın; sistem seçmek model seçmek değildir! Tek kapılı bir buzdolabı No Frost sistemi kullanırken çift kapılı dolaplar Low Frost sistemi kullanabilir.

Seçiminizi yaparken ürünlerin elektrik tüketimini, sessiz çalışması ve buz çözdürme işlemini (de frost) yapmak isteyip istemeyeceğinizi dikkate almanızı tavsiye ederim. Yeni nesil buzdolapları ve en iyi buzdolabı modelleri listemizi incelemeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top