Close

En iyi çocuk maskeleri 2022

En iyi çocuk maskeleri 2022

En iyi çocuk maskeleri 2022

En iyi çocuk maskeleri 2022 yılında da en çok arananlar arasında yerini alıyor.. Çocuklar için maske alırken daha özenli davranmamız gerekmektedir. Çünkü maske takmak çocuklar için zorlayıcı bir durumdur. Bu nedenle cerrahi çocuk maskesi çeşitlerinin teknik özellikleri ve koruyuculuğu kadar, kullanım kolaylığı ve rahatlığı da önemlidir.

Farklı yaş gruplarına göre farklı ebatta maske seçeneklerinin olması, maskenin çocuğun yüzüne bire bir uymasını sağlarken, rahatsızlık vermez, maskeyle temas olasılığını ve bulaş riskini azaltır. Çocukların bir arada bulunduğu ortamda renkli ve desenli çocuk maskesi kullanımı, maskelerin değiş-tokuşu sebebiyle bulaşma ihtimalini artırabilir. Bu içeriğimizde en iyi çocuk maskeleri 2022 arayışınızda nelere dikkat edilmesi gerektiğini konu aldık. İyi okumalar

  • Bez Çocuk Maskesi Kesinlikle Kullanılmamalı

Çok fazla renk ve desen seçenekleri bulunması, çocukların sevdiği çizgi film karakterlerinin basılı olması gibi sebeplerle tekstil ürünü bez maskeler tercih edilebilmektedir. Oysa ki bez maske çeşitlerinin yeterince koruma sağlamadığı birçok araştırmada kanıtlanmıştır.

Koronavirüs çapı yaklaşık olarak 0,14 mikrondur. Standartlara uygun üretilmiş cerrahi maskeler, 3 mikron civarında partiküllerin en az yüzde 95’ini filtre edebilmektedir. COVID-19 virüsü doğada genellikle kümeler halinde, başka partiküllere tutunarak bulunduğu için cerrahi maskeler Covid-19’a karşı da etkilidir.

Oysa bez maskenin kumaşlarındaki boşluklar çok çok daha büyüktür ve cerrahi maskelerdeki nonwowen (dokusuz) kumaşın aksine dokulu kumaşlar bu ürünlerde kullanılmaktadır. Bez maske, çok katmanlı olsa bile, kumaş dokusunun sık olmaması koruyuculuğun düşük olmasına yol açmaktadır. Sonuç olarak, yıkanabilir maske diye bilinen, genellikle pamuklu kumaştan yapılan bez maskelerin koruyuculuğu çoğu kez %50 filtrasyonun üzerine çıkmamaktadır.

Bu da takan kişiyi savunmasız bırakmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir koruma için kesinlikle standartlara uygun olmayan bez maskelerinin kullanılmamasını, kaliteli çocuk cerrahi maskesi kullanılmasını öneriyoruz.. En iyi çocuk maskeleri 2022 listemize göz atmayı unutmayın.

 

En iyi çocuk maskeleri 2022
En iyi çocuk maskeleri 2022

 

Maskenin desenli ve renkli olması çocukların onu birer oyuncak gibi algılamalarına sebep olabilir. Çocuklar oyuncaklarını ve diğer eşyalarını ortak kullanıp, birbirleriyle değiştirebiliyor. Aynı şekilde maskelerini de birbirleriyle değiştirmeleri mümkün.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nevin Hatipoğlu’na göre: “Çocuklara okuldaki diğer çocuklarla maske değişimi kesinlikle yapmamaları ve paylaşmamaları öğretilmeli. Maskenin, tıpkı kişisel giyim eşyasında olduğu gibi, kişinin sadece kendi kullanımına ait bir malzeme olduğu çocuklara net bir şekilde anlatılmalı.

Dolayısıyla çocukların ebeveynleriyle veya yetişkinlerle birlikteyken renkli ve desenli çocuk maskesi kullanımı – standartlara uygun bir ürün olduğu koşullarda – bir problem değilken, yaşıtlarıyla birlikteyken kullanımı sorun teşkil ediyor. Bu sebeple Kalite olarak, renkli çocuk maskesi kullanımını yalnızca çocukların yetişkinlerle birlikte olduğu durumlarda tavsiye ediyoruz. En iyi çocuk maskeleri 2022 listemizi sizler için hazırladık okumadan geçmeyin! 

Maske seçiminde dikkat edilmesi gerekenler 

Maske seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Çocuklar her ne kadar risk grubunda yer almasa da gün içerisinde toplu ve kalabalık alanlarda maske kullanılması gerekmektedir. Çocuklarda cerrahi maske seçimi, kullanımı, takımı ve çıkarışı doğru olmalıdır. Çocuk cerrahi maske çeşitlerinde tek kullanımlık çeşitler tercih edilmelidir.

Genellikle çoğu ebeveyn çocuklara daha kolay maske taktırmak için renkli, yıkanan kumaşlardan oluşan yani cerrahi olmayan çeşitleri kullanmaktadır. Bu maske çeşitleri çocukları korumak yerine sağlıklarını daha fazla riske atmaktadır. Maske seçiminde dikkat edilmesi gerekenler neler? 

Koronavirüs maskesi alırken çok dikkatli olun. Piyasada çok farklı kalitede ve fiyatta koronavirüs maskesi bulunuyor. Ancak düşük kalitede ve düşük fiyatta alınan bazı maskeler sizi Covid-19’dan tam anlamıyla korumuyor. Sağlığınızı kaybetmenize sebep oluyor. Peki koronavirüsten korunmak için Maske seçiminde dikkat edilmesi gerekenler neler ? İpuçları, yazımızda…

Uzun süredir hayatımızda olan koronavirüs nedeniyle, günlük yaşamımızda bir dizi önlem almamız gerekiyor. Bunlardan biri sosyal mesafe… İnsanlarla aramızdaki mesafeyi açmamız önemli. 2-3 metreden fazla kimseye yaklaşmamız gerekir. Çünkü virüs özellikle ağızdan çıkan damlacıklar yoluyla diğer kişilere bulaşabiliyor.

Bir diğeri ise temizlik… Özellikle ellerimizi düzenli aralıklarla, parmaklarımızın arasını da kapsayacak şekilde en az 20-30 saniye yıkamamız önemli. Maske, mesafe, temizlik olarak nitelendirilen üç önlem içerisinde belki de en önemlilerinden bir tanesi ise maske kullanımı… Ancak piyasada doğru maskenin hangisi olduğu ile ilgili farklı bilgiler yer alıyor. Bu nedenle maske alacak kişiler de doğru maskenin hangisi olduğu konusunda tereddüte düşebiliyor. Maske seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şöyle;

En iyi çocuk maskeleri 2022
En iyi çocuk maskeleri 2022

 

1- Maskenin 3 Katlı Olması Gerekli

Koronavirüs’ten korunmak amaçlı alacağınız maskenin tek katlı değil üç katlı olması çok daha iyi. Üç katlı maskeler virüsü diğerlerine oranla daha fazla engelleyebiliyor. Katman sayısı arttığı için virüsün maskeden geçişi zorlaşıyor. Bu nedenle alım yaparken 3 katlı maske olmasına dikkat edin.

2- TSE Belgesi Var Mı?

Maske alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise TSE belgeli maske olup olmadığıdır. TSE belgesine sahip maskeler daha güvenilirdir. Köşeleri net şekilde belirlenmiş standartlarda üretilirler. Devlet tarafından izinleri verilmiş olduğundan daha güvenilirdir.

3- Kumaş Kalitesine Dikkat

Koronavirüs maskesinde bir diğer önemli konu ise maske kumaş kalitesidir. Düşük kalitede ve ucuz kumaşlar virüsün geçirgenliğini de arttırabilir. Bu nedenle aldığınız maskedeki kumaş kalitesine de mutlaka dikkat edin.

Tek kullanımlık maskelerinizi asla havalandırıp tekrardan kullanmayın. Piyasada tek kullanımlık maskelerin havandırıldığında üzerindeki virüsün yok olduğu gibi yanlış bir inanış var. Bu tamamen yanlış. Ayrıca tek kullanımlık maskeniz üzerine bir dezenfektan sıkıp bekletmeniz de virüsleri ortadan kaldırmaz. Ya da bu maskeler asla yıkanmaz. Bu nedenle tek kullanımlık maskeleri kullanımınız sonrasında hemen atın.

4- Boyu Ayarlanabilir Maskeleri Tercih Edin

Maske alırken rahat kullanabilmeniz açısından göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli konu ise maskenin boyutudur. Herkesin yüzünün boyutları farklıdır. Kimisine daha küçük maskeler uyarken kimisine daha büyük maskeler uygun olabilir. Standart boyutta üretilen maskeler eğer yüzünüze uymazsa size oldukça sıkıntılı anlar yaşatabilir.

Yüzünüze dar gelebilecek bir maske sizi sıkacağından uzun süre kullanamayabilirsiniz. Kısa sürelerde çıkarmak isteyeceğinizden virüsten de tam anlamıyla korunmamış olursunuz. Ya da yüzünüze büyük gelen maskeler dışarıdan virus almanıza sebep olabilir.

Bu nedenle satılırken içerisinde boyutunun ayarlarlanabildiği aparatların bulunduğu maskeleri tercih edin. Boyu ayarlanabilir maskeleri alırsanız yüzünüzün genişliğine göre ayarlayabilir; böylece daha rahat ve daha uzun kullanabilirsiniz. Bu konuyu ihmal etmeyin çünkü maskelerin kalabalık ortamlarda en fazla çıkarılma sebebi genelde darlığı oluyor.

5- Telli Maskeleri Alın

Maske alırken dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri ise telli olmasıdır. Telli maskeler burnunuza daha iyi kenetlenerek aralardan virüs geçmesini azaltır. Teli olmayan maskelerde burun ile maske arasında mesafe bulunabilmektedir. Eğer maskeyle burnunuz arasında bir mesafe kalırsa sizin açınızdan bu durum büyük bir tehlike oluşturabilir. Çünkü bu mesafeden virüs kolayca girebilecektir. Bu nedenle maske alırken telli olanları tercih edebilirsiniz.

En iyi çocuk maskeleri 2022
En iyi çocuk maskeleri 2022

 

scroll to top