Close

En iyi düdüklü tencereler

En iyi düdüklü tencereler

En iyi düdüklü tencereler

En iyi düdüklü tencereler hangileri ? Günümüz dünyasının bizlere dayattığı yoğun yaşam temposu içinde yemek yapmaya vakit bulmakta zorlanıyor musunuz? O halde iyi bir düdüklü tencere edinmenin zamanı gelmiş demektir. İddia ediyoruz ki düdüklü tencereler çeşitli mutfak gereçleri içindeki en faydalı ve kullanışlı buluşların başında gelir. 

Size aynı anda hem zaman, hem para, hem de enerji tasarrufu sağlarken bir de damak tadınızı ve sağlığınızı gözeten kaç çeşit mutfak ürünü sayabilirsiniz ki? Bu küçük mutfak mucizesinden kimse mahrum kalmasın diye en iyi düdüklü tencerelerden oluşan bir düdüklü tencere tavsiyeleri listesi oluşturduk. İhtiyaçlarınıza en uygun ürünü bulmak için vakit kaybetmeden bir göz atın deriz!

İyi Bir Düdüklü Tencerede Olması Gereken Özellikler nelerdir? En iyi düdüklü tencereler hangileri?

  • İyi, güvenli bir düdüklü tencerede mutlaka şu özellikler olmalı:
  • Emniyet kilidi: Düdüklü  tencerede basınç olduğu için o basıncı yaratan su buharının kontrollü bir şekilde tahliye edilmesi gerekir. Aksi takdirde patlamaya neden olur.
  • Demir Döküm Malzeme: En iyi düdüklü tencere dökme demirden yapılandır. İçerisinde alüminyum karışım bulunan düdüklü tencereler kesinlikle sağlığa zararlıdır.
  • CE ve TSE Belgesi : Düdüklü tencereler, mutlaka bu belgelere sahip olmalıdır. Bazen outlet adı adında, markaların bu belgelerden geçmeyen ürünleri çok uygun fiyata satılmaktadır. Bu konuda kesinlikle dikkat edilmeli.

Düdüklü Tencere Nedir?

En iyi düdüklü tencereler hangileri ? Ve düdüklü tencere nedir ? Hadi cevaplayalım.. Düdüklü tencere temel olarak basıncı düşürüp, yemeğin pişme süresini hızlandıran bir mutfak ürünüdür. Yemeğin cinsine göre bu süre bazen yarıya bazen de üçte bire kadar inebilmektedir. Adım adım kontrol gerektiren düdüklü tencere, kullanırken dikkat de istemektedir. Bu nedenle bilmeden kullanmak tehlikeli olabilmektedir. 

Tencerenizin ocağa koymadan önce temiz olduğundan emin olmalısınız. Özellikle havalanma kısmı temiz değilse sıkıntı yaşarsınız. Yeterince temiz olduğunu gördükten sonra içine yemeğinizi doğrayıp koyabilirsiniz. Sonrasında kapağı kapatarak pişirme aşamasına geçebilirsiniz. Her adımda düdüğü ve basıncı kontrol etmeyi unutmamalısınız. En iyi düdüklü tencereler listemize göz atmayı unutmayın !

Güvenlikli düdüklü tencere tavsiyeleri 2022

Güvenlikli düdüklü tencere tavsiyeleri 2022 yılında da merak konusu olmaya devam ediyor.. En iyi düdüklü tencere marka ve modellerinin bulunduğu harika bir içerik oluşturdum. Düdüklü tencereler yemek pişirme işini oldukça kolaylaştırıyor ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Yemeklerinizin daha hızlı, daha lezzetli ve ekonomik bir şekilde pişirmek istiyorsanız mutlaka düdüklü tencere satın almalısınız. Piyasada neredeyse her fiyata bu tencerelerden bulmak mümkün. Peki Güvenlikli düdüklü tencere tavsiyeleri 2022 yılında hangileri olur?

En iyi düdüklü tencere marka ve modellerini belirlemek adına tavsiye ve yorumları da dikkate alarak kapsamlı bir araştırma sonucunda liste hazırladım. İçine konulan gıda maddeleri, su buharının yarattığı basıncı kullanarak standart tencerelerden çok daha yüksek ısılarda pişiren düdüklü tencereler yemeklerin pişme süresini de ciddi oranda kısaltıyor.

Bu sayede enerji tüketimini de kontrol altına almaya imkan sağlayan düdüklü tencereler günümüzde her evin mutfağında baş tacı ediliyor. Güvenlikli düdüklü tencere tavsiyeleri 2022 listemize göz atmayı unutmayın!

Tefal

Tefalin ilk sırada almasının en önemli etkeni sağlam, dayanıklı, garanti memnuniyeti ve müşteri servisinin ulaşılmasının kolaylığıdır. Ayrıca güvenlik denilince akla ilk tefal gelmektedir. Tüm bu gerekçeler ile düdüklü tencere markaları arasında birinciliğin hakkını verdiğini düşünüyoruz.

 En iyi düdüklü tencereler
En iyi düdüklü tencereler

Korkmaz

Yine korkmaz da gerek güvenliği gerekse kalitesi nitekim tartışılmazdır. Hatta son zamanlarda usta şeflerin dahi ellerinde aşınmaktadır ve düdüklü tencere markaları listemizin 3. sırasında yer almıştır. Güvenlikli düdüklü tencere tavsiyeleri 2022 listemizin baş tacı..

 En iyi düdüklü tencereler
En iyi düdüklü tencereler

Schafer

Düdüklü tencere markaları listemizin şimdiki sırasında schafer düdüklü tencere yer almasından önyargılı olmamaları gerekmektedir. Son sırada yer alması kesinlikle kalitesiz veya güvenliksiz olduğu yargısı taşımamalıdır. Güvenlikli düdüklü tencere tavsiyeleri 2022 listemizde her zaman en iyileri paylaşmaktayız. Keyifli okumalar..

 En iyi düdüklü tencereler
En iyi düdüklü tencereler

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Gereken besinleri düdüklü tencerenin içine koyduktan sonra bir miktar su ile doldurun. Arkasından tencerenizi ocağa koyarken üzerinde bulunan düdüğü doğru şekilde konumlandırın. Eğer düdük aşağı ya da yana doğru bırakılırsa bu durumda hava alma durumu engellenmiş olur. Dolayısıyla düdüklü tencerenin basıncı sıkışır. Buna engel olmak için tencerenin düdüğünü yukarıya doğru kaldırmayı unutmamalısınız. Altını yakmadan önce konumu düzenleyip daha sonra ateşe koymalısınız.

Düdüklü tencere, içinde pişen yemeği haber veren bir tenceredir.  Tencerenin düdüğü bunu anlamanıza yardım edecektir. Yemek bir süre ateşte kaldıktan sonra tencerenin düdüğü ötmeye başlayacaktır. Ötme anında bir dakika kadar buhar çıkışına izin vermelisiniz. Aynı şekilde ötme de devam edecektir. Daha sonra düdüğü aşağı doğru indirmeniz yeterli olacaktır.

Hava çıkmasını beklemeden düdüğü aşağı indirirseniz tencereniz tehlikeli olabilir. 1 dakikalık sürenin sonunda yemeğinizin biraz daha ocakta kalmasını istiyorsanız ocağın altını muhakkak kısmalısınız. Bu şekilde yavaş yavaş daha lezzetli pişirecektir.

Konulan su miktarının yemeğin geç pişmesine ve basınç oluşturmasına sebep olacak kadar fazla olmamasına özen gösterilmelidir. Eğer tencerenin içine çok fazla su koyarsanız buharın iç kısımda sıkışıp kalmasına neden olursunuz. Bu nedenle az koyarak en az 1/3’ünün boş kalmasını sağlamalısınız. Bu şekilde rahatça kullanıp pişirebilirsiniz. Üstelik içinde çok fazla su olmadığında yemeğiniz daha besleyici ve lezzetli olacaktır.

Pişirdikten Sonra Düdüklü Tencere Nasıl Açılmalıdır?

Yemeğinizin pişirme süresi sona erdiğinde altını kapatabilirsiniz. Bir süre altı kapalı şekilde ocakta kalmasına izin vermelisiniz. Ocağın altını kapatmış olmanız yeterli değildir. Birkaç dakika daha içerde kaynama ve pişme devam edecektir. Kaynarken basınç ile patlamasına neden olabilirsiniz. Buna engel olmak için birkaç dakika daha kalmalı ve kendi kendine biraz soğutmalı.

Buhar dağıldıktan sonra tencerenin düdüğünü yeniden dik konuma getirmelisiniz. Düdüğün içerideki havayı tamamen boşaltmasını beklemeden asla açmamalısınız. Aksi halde basınç tehlikeli olacaktır. Tencerenin buharı tamamen dağıldıktan sonra kapağı açabilirsiniz.

scroll to top