Close

En iyi kısa öykü kitapları 2022

En iyi kısa öykü kitapları 2022

En iyi kısa öykü kitapları 2022

En iyi kısa öykü kitapları 2022 yılında büyük arayış oluyor. Tarihteki en iyi yazarlardan en iyi öykü kitapları okumak istemez misiniz? Bu kitaplar kitap okumayı sevmek ve kitap okuma alışkanlığı kazanmak için yazılmış gibiler. Yeni başlayanlar için uzun ve süslü cümleler yerine; yalın, akıcı dili ve ilgi çekici konularıyla dünyanın en iyi kısa öykü kitapları 2022 yılı için altın denebilir. 

Bu kitaplar sayesinde hem kitap okuma alışkanlığı kazanacaksınız hem de kitap okumak artık daha zevkli bir hale gelecek. Başlangıç için oldukça ideal olan En iyi kısa öykü kitapları 2022 yılında bir an önce okumanız için sizleri bekliyor!

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak En İyi Öykü Kitapları Listesi

Kitap okumamak için sürekli bahane üreten insanların ortak cümleleri “zamanım yok” ya da “sıkılıyorum” oluyor. Ancak hazırladığımız En iyi kısa öykü kitapları 2022 listesindeki bu en iyi öykü kitapları hem çabucak okunabiliyor hem de konuları bakımından oldukça ilgi çekici.

Bir kitabı bitirmiş olmanın vermiş olduğu hazzı kitap okuyanlar çok iyi bilirler. İşte dünyanın en iyi öykü yazarları sizlere bu hazzı çabucak yaşatıyor. Öyle ki okuduğunuz öykünün tadı damağınızda kalıyor ve hemen yenisine başlamak istiyorsunuz. Bu duyguları yaşamak isteyenler ve kitap okumaya yeni başlayanlar için işte en iyi kısa öykü kitapları 2022 listesi!

Okumak dendi miydi nedense evvela roman okumak gelir akla. Öykü ise nedense romandan ayrı bir yerde durur ve okuru da kendine hastır. Kimi okurlar da öyküye önyargıyla yaklaşır, bir romandan alacakları tadı öyküde bulamayacaklarına inanır nedensiz yere. Oysa öykülerin de kendilerine has biçimleri ve lezzetleri var. İşte öykü okumak için 6 geçerli sebep…

  1. Çoğu insanın kitap okumamaktaki bahanesi okuyacak zaman bulamıyor oluşudur. Bu insanlar çoğu kere okumaya başladıkları bir kitabı bitirebileceklerine inanmazlar. Oysa öyküler öyle değildir! Onları bir oturuşta okuyup bitirmek mümkündür genellikle. Böylelikle zamansızlıktan yakınma imkanınız da olmaz. Otobüste giderken, bir kuyrukta sıra beklerken ya da öğle arasında çayınızı içerken bir yandan da öykü okuyabilirsiniz.
  2. Bir kitabı bitirmek, bir hikayede sona varmak garip bir haz verir okura. Konu öykü olduğunda bu hazza ulaşmak çok daha kısa sürer.
  3. İnsanlar uzun sürede okudukları bir kitaptan sonra, üzerlerine çöken yorgunluğu da düşününce, bir sonrakine başlamak konusunda pek hevesli olmazlar çoğu kere. Ama öyküler öyle değildir. Öykünün tadı damağınızda kalır. Öyle ki bir sonrakini okumaya başlamak için arzu ve enerji dolu olursunuz.
  4. Öykü okumak yeni yazarları keşfetmek ya da daha önce okumadığınız türleri denemek için iyi bir yoldur. Sırf nasıl yazdığını merak ettiğiniz için bir yazarın 600 sayfalık romanına başlamaktansa önce – varsa- öykülerini okumak o yazarın tarzını ve dilini daha çabuk kavramamızı sağlar. Ya da fantastik-kurgudan hoşlanıp hoşlanmayacağınızı bilmiyorsanız sekiz ciltlik bir seri yerine fantastik öykülerle başlamak daha akılcı olur.
  5. Öyküler romanlar arasında harika duraklar yaratabilirler okurlarına. Hikayesinin derinliği ve kuvvetiyle bizi uzun bir yolculuğa çıkaran bir romanın ardından aynı yoğunlukta başka bir romana geçmek o kadar da kolay olmayabilir. Bu noktada hem okumayı elden bırakmamak hem de derin bir soluk almak için öyküler yetişir imdadımıza.
  6. Öyküler okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler için güzel bir başlangıçtır. Hem gözünüzü korkutmazlar hem de hızlı okunan doğalarıyla adım adım bir okuma alışkanlığı edinmemize yardımcı olurlar.

Severek okuyacağınız öykü kitapları

Severek okuyacağınız öykü kitapları hangileri ? Gelin birlikte seçelim. Öykü, hızlı ve güçlü bir biçimde duygulara doğrudan dokunan bir edebiyat türü. Sait Faik, Oğuz Atay, Bilge Karasu, Tomris Uyar gibi Türk edebiyatı yıldızlarını yakından tanımak bir ayrıcalık. Bu isimler keşfedildikçe öykü ve Türk edebiyatı dünyasına yapılan yolculuklar da renkleniyor. Aralarında okumadıkların varsa, Severek okuyacağınız öykü kitapları listene al.

Alemdağ’da Var Bir Yılan

Türk edebiyatı, özellikle de öykü denince akla gelen ilk isim şüphesiz Sait Faik Abasıyanık. Her sene, en iyi öykü yazarına Sait Faik Hikâye Armağanı veriliyor. Sadece Alemdağ’da Var Bir Yılan’ı okuyunca bile yazara ve öykücülüğüne verilen değerin nedenini anlayacaksın. Bu kitap, Zülfü Livaneli’nin bir şarkısında da geçen, “Bir insanı sevmekle başlar her şey” sözünün söylendiği öykü kitabı. Tek başına son derece umut vadeden bu cümle kitapta “Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor” diye devam eder. Yalnızlık üzerine son derece çarpıcı incelikler barındıran bu kitap, yıllar sonra da aklında kalacak ve tekrar tekrar okumak isteyeceksin. Severek okuyacağınız öykü kitapları listemizde vazgeçilmez oluyor.

En iyi kısa öykü kitapları 2022
En iyi kısa öykü kitapları 2022

Aramızdaki En Kısa Mesafe

Barış Bıçakçı bu öykü kitabında geçen “Bu dünyada hiçbir şey göründüğü hatta yaşandığı gibi değil, her şey hatırlandığı gibi,” sözüyle derinliğini ortaya koyan, neredeyse her cümlesinden sonra durup düşünülmesi gereken, yavaş yavaş okudukça daha çok haz veren bir yazar.

En iyi kısa öykü kitapları 2022
En iyi kısa öykü kitapları 2022

Dost Yaşamasız

Vüs’at O. Bener, Türk edebiyatı tarihinin en etkileyici yazarlarından biri. Lafı dolandırmamasıyla ünlü. Anlatmak istediğini net söylüyor, sohbet eder gibi yazıyor. Bu nedenle ardından gelen pek çok yazarı etkilemiş. İlk kez, 1950 yılında New York Herald Tribune ile Yeni İstanbul gazetelerinin birlikte düzenlediği yarışmada bu öykü ile tanınmış. Birinci tekil kişi ağzından yazılan öykü, okuyucuda müthiş bir gerçeklik hissi oluşturuyor. Vüs’at O. Bener’in öykülerini okuduktan sonra kendisini daha da yakından tanımak istersen, Semih Gümüş’ün “Vüs’at O. Bener: Kara Anlatı Yazarı” kitabını da okumalısın.

En iyi kısa öykü kitapları 2022
En iyi kısa öykü kitapları 2022

Gecede

Leyla Erbil, kendi dünyasını kurdu ve kendi noktalama işaretlerini oluşturdu. Özellikle otoriteye başkaldırının ana tema olduğu bu kitaba bu yaklaşımı çok yakışıyor. Türk edebiyatı öykücüleri arasında özel bir yeri var Leyla Erbil’in, özellikle başkaldırı ve fark etme öykülerini okuduktan sonra bunu daha iyi anlayacaksın. Yazar, Pen Yazarlar Derneği tarafından 2002 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi. Severek okuyacağınız öykü kitapları listemize dahil olmaya hak kazanıyor.

En iyi kısa öykü kitapları 2022
En iyi kısa öykü kitapları 2022

Göçmüş Kediler Bahçesi

Küçük bir alıntı bile bu öykü kitabının ruhunu yansıtmaya yetiyor: “Günlerden deniz, sulardan salı, yürürden vatos, yüzerden kedi…” Bilge Karasu, sakince okunması gereken bir yazar. Hemen her cümlesini anlamak için durman, hatta zaman zaman cümlelerini zihninde tamamlaman gerekiyor. Henüz okumadıysan mutlaka tanıman gereken bir sanatçıdan bahsediyorum ve Göçmüş Kediler Bahçesi ile tanışmanı tavsiye ediyorum.

En iyi kısa öykü kitapları 2022
En iyi kısa öykü kitapları 2022

Korkuyu Beklerken

Bu kitapla ilgili baştan bir uyarıda bulunmalıyım: Alışkanlık yapar. Defalarca dönüp dönüp okursun. İçine girdikçe sorgularsın. Melankoliden korkmayanlara uygundur. Türk edebiyatı devlerinden Oğuz Atay, toplumun çarpıklığını bu öykü kitabında da ustaca kullandığı esprili dille anlatır. Aktarırken en umutsuz, en karamsar konularda bile okuyucuyu güldürmeyi başarır. Şiddetli tavsiyedir: Oğuz Atay oku ve hediye et. Çünkü dünya için Dostoyevski neyse, Türk edebiyatı için Oğuz Atay odur. Severek okuyacağınız öykü kitapları arasında en iyilerindendir.

En iyi kısa öykü kitapları 2022
En iyi kısa öykü kitapları 2022

 

scroll to top