Close

En iyi şef bıçakları

En iyi şef bıçakları

En iyi şef bıçakları

En iyi şef bıçakları arayışında iseniz bu yazımız tam size göre. Yemeklerin hazırlık aşamasında elimizden düşürmediğimiz en iyi şef bıçakları yapılan işi kolaylaştırması üründen beklenen en önemli işlevlerin başında geliyor.

Ayrıca et, sebze veya diğer ürünlerin soyulması ve doğranması gibi zaman alan hazırlık sürecinde doğru bıçağı seçmek ve en iyi bıçak markaları tarafından üretilen profesyonel bıçak çeşitlerini kullanmanın ciddi oranda zaman kazandırıyor olduğu da değerli bir gerçek. Şeflerin tercih ettiği, ev kullanımına da uygun en iyi mutfak bıçağı ürünleri arasından sizler için seçtiğimiz en iyi şef bıçakları listemizi beğeneceğinizi umuyoruz.

Bıçak Çeşitleri Nelerdir?

İşin içine bıçak çeşitleri de girince satın alma süreci sizi biraz zorlayabilir. Seramik, çelik, titanyum gibi malzemelerden üretilmiş pek çok ürünün yer aldığı piyasada en iyi şef bıçakları markaları hakkında kararsız kalabilirsiniz. En doğru tercihi yapmak için kullanım amacınıza uygun bir bıçak seçmek de önemli bir ayrıntıdır. İşte kullanım alanlarına göre bıçak çeşitleri:

 • Kasap bıçakları,
 • Meyve bıçakları,
 • Fileto bıçakları,
 • Satır,
 • Şef bıçağı,
 • Kemik sıyırma bıçağı,
 • Ekmek bıçağı,
 • Peynir bıçağı,
 • Kesme bıçakları,
 • Doğrama bıçakları
 • Av bıçakları
 • Çakılar

Sıcak Dövme Bıçak Nedir?

Çekiç veya balyozla dövülen bıçaklar ilk önce yüksek ısıya maruz bırakılıyor. Döverek şekil verilen ve inceltilen bıçaklar çelikten yapıldığı için uzun yıllar keskinliğini kaybetmeden kullanılabiliyor.

En İyi Bıçak Neyden Yapılır?

Paslanmaz çelik oldukça dayanıklı olduğundan bıçak aldığından ham maddesinin çelik olmasına dikkat etmelisiniz. Çelik, bıçakların keskinliğini uzun yıllar kaybettirmediğinden genellikle şef bıçaklarının ham maddesini oluşturur. Kalitesine göre ayrılan çelik bıçakları uzun yıllar kullanmak istiyorsanız güvenilir markaları tercih etmenizi öneriyoruz.

En iyi Şef Bıçağı Nasıl Seçilir?

Şef bıçağı “dans partneri gibidir”. Elinizde rahat ve zarif hissettiren bir bıçak, bir başkasına beceriksiz gelebilir. Dilimlemeyi, küp küp doğramayı, soymayı ve kıymayı daha zevkli, hassas ve zahmetsiz hale getirecek mükemmel şef bıçağı için alışverişe başladığınızda, kişisel tercihlerinizi belirlemeniz ve doğru olan tek bir bıçak olmadığını anlamanız önemlidir. İdeal bıçağınızı bulmak biraz zaman alabilir, ancak onu bulduğunuzda anlayacaksınız. En iyi şef bıçakları İçin listemize göz atmayı unutmayın.. 

En iyi bıçak setleri 2022

En iyi bıçak setleri 2022 yılında en çok merak edilenler arasında.. Son zamanlarda Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencilerinden ya da yemek yapmaktan keyif alan kişilerden sıkça duyduğum birkaç  soru var; Hangi bıçağı kullanıyorsunuz? En iyi bıçak setleri 2022’de hangisi? Bıçak, bir aşçının en önemli enstrümanlarından birisidir. Ancak şu da bir gerçek ki çok hızlı bir arabanın sürücü koltuğuna oturmanın nasıl sizi ralli pilotu yapmayacaksa, çok iyi ya da çok pahalı bir bıçak kullanıyor olmanız da çok iyi yemek yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Tabii ki şunu da belirtmekte fayda var; doğru amaç için doğru bıçağı kullanmak, hazırlık aşamasında çok büyük bir konfor sunar.

İyi Bir Şef Bıçağında Ne Aranır?

 • Tutma Sapı: İyi bir kulp, size rahat ve güvenli hissettirendir. Tutmak için zorlamamalı, ıslandığında kayganlık hissi vermemelidir. Alt kısmında, doğrarken parmak boğumlarınızı çarpmamanız için yeterli boşluk olmalıdır (bıçağın yüksekliği bunu etkiler). Bazı bıçakların saplarında tutuşu kolaylaştırmak için kalıplar veya girintiler bulunur. Bazı şefler o tür bıçaklarla çalışır. Diğerleri için, doğal olmayan bir tutuş olduğu için zorlanabilirler ve bir tavuk göğsünü kelebeklerken veya bir kavun oyarken olduğu gibi, bıçağın farklı açılarda tutulmasını zorlaştırabilirler.
 • Destek: Yaka, omuz veya sap olarak da adlandırılan destek, bıçak ve sapın birleştiği metalin kalın kısmıdır. Destek, bir bıçağa güç ve stabilite katabilir ve ayrıca kavrayan eliniz için bir parmak koruyucusu görevi görebilir.

Bazı dövme bıçaklarda, yalnızca bıçağın topuğuna kadar uzanmayan kısmi destekler bulunur ve bazı bıçakların, özellikle Japon tarzı bıçakların hiç desteği yoktur. Kısmi veya desteksiz bıçakların bir avantajı, bıçağın tüm uzunluğunu topuktan bile keskinleştirebilmenizdir. Bıçağı tutarken, destekten bıçağa doğru olan eğime dikkat edin.  Her  stil de sizi tutuşunuzu sıkılaştırmanız gerektiği gibi hissettirmemelidir. En iyi bıçak setleri 2022 listemize göz atmayı unutmayın.. 

 • Topuk: Japon tarzı bir dövme bıçak olmadığı sürece topuk, kenarın en geniş ve en kalın kısmıdır ve en büyük kalınlığa sahiptir. Kümes hayvanlarının tendonlarını kesmek veya bir kış kabağının sert kabuğunu kesmek gibi güç gerektiren işler için tasarlanmıştır. Sallandığında topuktan “gıcırdayan” bıçaklara dikkat edin. Topuk sallanma hareketini aniden durdurmamalıdır. Ayrıca, bıçağın geriye doğru gitmek isteyeceği kadar kavisli olmamalıdır.
 • Sırt: Bu, bıçağın üst kısmıdır ve tipik olarak kare kenarlara sahiptir. Kenarların cilalı veya keskin ve pürüzlü olup olmadığına dikkat edin, bu da kavrayan elinizi potansiyel olarak tahriş edebilir. Omurga da uçta sivrilmelidir; kalın bir uçla çalışmak zor olacaktır.
 • Kenar: İyi bir şef bıçağı kutudan çıktığı anda keskin olmalıdır. Keskinliği değerlendirmek için bir kağıt yaprağını dilimlemeyi deneyin. Gerçekten keskin bir bıçak temiz ve hızlı bir kesim yapar. (Elbette imkanınız varsa yemek de doğrayın.) Bıçağın çizgisine de dikkat edin. Uçtan topuğa doğru hafif bir kavis, doğrama ve kıyma sırasında bıçağın yumuşak bir şekilde ileri geri sallanmasına yardımcı olabilir.

Japon tarzı bıçak nedir?

Japon tarzı” bıçaklara yönelik artan bir eğilim var ve klasik Alman bıçak üreticileri bile işin içine giriyor. Japon tarzı bir şefin bıçağı, Alman tarzı bir bıçağa göre daha hafif ve daha ince bir bıçağa sahip olma eğilimindedir, bu da onu yüksek manevra kabiliyetine sahip ve ince dilimlemede usta kılar. Daha ince bıçakla, aynı zamanda oldukça keskin olma eğilimindedir.

Ancak Japon tarzı bir şef bıçağı, bir tavuğu bölmek veya bir meşe palamudu kabağını dilimlemek için en iyisi değildir çünkü bu işler için gerekli olan etli, kama benzeri topuğu yoktur. Ayrıca, kenarı Alman tarzı bir bıçağa göre daha düz bir profile (daha az eğri) sahip olma eğilimindedir, bu nedenle her zaman düzgün sallanmaz.

 

Victorinox

İsviçre çeliği herkesin fikir birliğinde olduğu kalitesiyle ülkenin bıçaklarının da çok tercih edilir olmasını sağlıyor. Önemli bir İsviçre markası olan Victorinox bıçak bu alanda bıçak ve de fonksiyonel çakılarıyla herkes tarafından yakından tanınıyor. Mutfak için üretilen Victorinox bıçak modelleri arasında şef bıçaklarından tezgah üstü setlere uzanan geniş bir ürün gamı sunan marka En iyi bıçak setleri 2022 arasında liste başını zorluyor.

En iyi şef bıçakları
En iyi şef bıçakları

Sürmene Sürbisa

Ülkemizde üretilen ve Sürmene bölgesinin popüler yerel ürünlerinden biri olan Sürmene Surbisa bıçak ahşap saplı yapısı ve dayanıklı formuyla dünya aşçılarının favorileri arasında yer alıyor. Son derece çok seçenek sunan marka herkesin ihtiyaç duyduğu ürünleri bulabileceği serileriyle öne çıkıyor. Bıçak setleri, çantaları ve tekli ürün gruplarıyla çok beğenilen Sürmene Surbisa bıçak çeşitleri marka tescilli ve horon oynayan iki kişinin bulunduğu logosuyla da hem kültürel hem de yöresel bir tanıtıma katkı sağlıyor.

En iyi şef bıçakları
En iyi şef bıçakları

Pirge Bıçak

En iyi Türk bıçak markaları arasında kendine yer bulan önemli bir yerli bıçak markası da Pirge Bıçak. Özellikle şef bıçakları ve kasap, pastacı ve ev tipi bıçak çeşitleriyle ilgi gören marka 1879’dan beri üretim yapıyor. Teknolojiyi yakından takip eden marka pek çok marka ve ürünle bu alanın En iyi bıçak setleri 2022 yılının temsilcilerinden biri olmayı başarıyor.

En iyi şef bıçakları
En iyi şef bıçakları

Arcos

İspanya’nın önemli bıçak markalarından biri olan Arcos, dünyada 70’ten çok ülkede ve yüzlerce şehirde satılıyor. 300 yıllık tecrübeyle üretim yapan markanın ürünleri 10 yıllık bir garantiyle alıcıya sunuluyor. Arcos’un hem ev mutfakları hem de endüstriyel mutfaklar için oluşturduğu ürün çeşitliliği markanın herkese ulaşabilmesinin de önemli bir nedeni.

En iyi şef bıçakları
En iyi şef bıçakları

 

scroll to top