Close

En iyi sprey boya çeşitleri 2022

En iyi sprey boya çeşitleri 2022

En iyi sprey boya çeşitleri 2022

En iyi sprey boya çeşitleri 2022 yılında işimize çok yarayacak. Son yıllarda özellikle mobilya geri dönüşümlerinin önem kazanması ve bu işin bir geri kazanımından ziyade bir hobi olayına dönüşmesi ile birlikte sprey boyalara olan ilgide bir hayli arttı. Pratik kullanımı, hızlı kuruması, estetik duruşu ve fiyatının uygun olması nedeni ile otomobil ve ev eşyaları gibi bir çok alanda kullandığımız sprey boyalar, bu kadar sık kullanıldığı halde hakkında bilinmeyen yada yanlış bilinen bir çok şey var. En iyi sprey boya çeşitleri 2022 listemizde size her şeyi anlatacağız.

Aslında basit gibi görünen ancak oldukça fazla detaya sahip sprey boyalar ve sprey boya uygulamaları ile ilgili bir dizi araştırma yaptık. Bu sayfamızda sizlere iyi bir sprey boyama uygulaması yapmanız için başta, sprey boya fiyatları ile sprey boya çeşitleri ve sprey boya teknikleri olmak üzere, sprey boyalar nerelerde kullanılır ve en iyi sprey boya markaları gibi sprey boyalar hakkında daha bir çok merak edilen konuyu paylaşıyoruz. En iyi sprey boya çeşitleri 2022 listemize göz atmayı unutmayın 

Sprey Boya Nasıl Kullanılır?

Uygulamaya başlamadan önce seçeceğiniz doğru sprey boya işiniz kolaylaştıracaktır. Sprey boya olarak size önerimiz Türkiye’nin en çok tercih edilen sprey boyası olan Akçalı Sprey Boya’dır. Profesyonel bir şekilde uygulama yapmak için birkaç malzemeye daha ihtiyacınız olacaktır. İhtiyacınız olan malzemeler;

 • Akçalı Sprey Boya
 • Maskeleme bandı
 • Steril eldiven
 • Ağız maskesi
 • Astar Boya
 • Sıçramayı engellemek için gazete veya plastik muşamba

Sprey boya ile boyama yöntemleri 

Sprey boya ile boyama yöntemleri nelerdir ? Sprey boya, dekorasyon, kendin yap ve hobi için kullanılan boya türüdür. Sprey boya ile boyama diğer boyalara göre uygulaması kolay gözükmektedir ancak uygulama yaparken bilgi gerekmektedir. Sprey boyalar, ince bir sis halinde dağıtılmak üzere tasarlanmış bir aerosol ürünüdür. 

Geleneksel fırça boyama yöntemleriyle karşılaştırıldığında, sprey boya ile boyama daha hızlıdır ve daha düzgün bir uygulama sağlar. Endüstriyel sprey boya, boya partiküllerini ince bir buhara bölen özel hava kompresörlerine dayanırken, ticari sprey boyaları, boyayı atomize etmek için sıvılaştırılmış gazlar kullanan kendi kendine çalışan aerosol kutulardır. Sprey boya ile boyama yöntemleri Nelerdir ? 

Uygulama yapmadan önce yüzeylerini ve sağlığınızı korumak için doğru malzemelere ve araçlara sahip olmak önemlidir. Ayrıca öğenizi boyamak için nasıl hazırlayacağınızı ve öğenizi boyamak için uygun tekniği nasıl kullanacağınızı da bilmeniz gerekir. Bu makalemizde sizlere en çok sorulan sorular olan Sprey boya ile boyama yöntemleri neler? En iyi sprey boya, sprey boyalar ile  boya nasıl yapılır, sprey boya fiyatları sorusuna cevap vereceğiz.

En Yaygın Kullanılan sprey boya çeşitleri, Akrilik sprey, sentetik sprey, sprey emaye boyası, fosforlu (karanlıkta parlayan, neon sprey), sprey vernik, sprey astar, metalik sprey, eloksal sprey, efekt sprey, sprey tampon boyası, simli sprey, işaretleme spreyi, oto jant spreyi, ısıya dayanıklı sprey, inox sprey’dir.

Akrilik Sprey 

En çok kullanılan sprey türüdür. Metal, ahşap, cam, taş, seramik, mukavva ve plastik zeminler en yaygın kullanılan alanlardır. İç ve dış mekanlarda kullanılabilir

En iyi sprey boya çeşitleri 2022
En iyi sprey boya çeşitleri 2022

Sentetik Sprey

İç ve dış mekanlarda kullanıma uygundur. Yüksek kapatma niteliğindedir.Darbe ve çizilmelere daha dayanıklıdır. Hobi ve el sanatlarında, ahşap, metal, alüminyum, cam, taş, kalın karton, yüzeylerde kullanılabilir.

En iyi sprey boya çeşitleri 2022
En iyi sprey boya çeşitleri 2022

Sprey Emaye Boyası

Zarar görmüş emaye yüzeyleri onarmak için idealdir. Küvet, duş teknesi, buzdolabı, çamaşır makinesi v.b. emaye yüzeylere uygundur. Zemin kuru, temiz ve yağsız olmalıdır. Uygulamadan önce yüzey hafifçe zımpara olmalıdır.

En iyi sprey boya çeşitleri 2022
En iyi sprey boya çeşitleri 2022

Fosforlu (Neon, Karanlıkta Parlayan) Sprey

İç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Kullanmadan önce kutunun iyice çalkalanması gerekir. Kullanımdan önce uygulanacak yüzeyin beyaza boyanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

En iyi sprey boya çeşitleri 2022
En iyi sprey boya çeşitleri 2022

Metalik Sprey

Uygulandığı yüzeye metal efekti verir. Kapalı ve açık alanlarda kullanılabilir. En iyi sonuçları bisikletler, arabalar, metal raflar, aletler v.b. yüzeylerde verir.

En iyi sprey boya çeşitleri 2022
En iyi sprey boya çeşitleri 2022

Eloksal Sprey

Açık ve kapalı alanlarda kullanılabilir. Özellikle alüminyum, metal, cam gibi malzemeler için uygundur. Kapı pencere çerçevesi, duşakabin kenarlar v.b. yüzeylerdeki hasar ve bozulmaları tam renk uyumu ile onarır. Mükemmel kapatıcı özelliği vardır. Hava koşullarına dayanıklılığı yüksektir. Pürüzsüz bir yüzey sağlar.

En iyi sprey boya çeşitleri 2022
En iyi sprey boya çeşitleri 2022

Efekt Sprey Boyası

İç cephe kullanımı içindir. Yüksek parlaklığa sahiptir. Uzun süreli dayanıma sahip değildir. Bakır efekt, altın efekt, krom efekt bazı çeşitleridir.

En iyi sprey boya çeşitleri 2022
En iyi sprey boya çeşitleri 2022

Sprey boya ile boyama yöntemleri nelerdir? Sprey boya nasıl kullanılır? detaylarıyla öğrenelim.

 • Konumunuzu seçin. İyi havalandırılan bir yer sizi boya dumanından koruyacaktır. Açık havada en iyisidir, ancak açık bir garajda olabilir. Aksi takdirde, mümkün olduğunca çok sayıda pencere açın.Püskürtme ve kurutma sırasında bir fan kullanın.
 • Boyama alanının dışına çıkmadan boyamak önemli. Küçük projeleri derin bir karton kutuya yerleştirin veya daha büyük parçalarla çalışırken eski büyük bir örtü ile eşyalarınızı koruyun.
 • Yüzeyi hazırlama. En iyi sonucu almak için, sprey boya uygulamasından önce çoğu malzemenin boyanacak yüzeyinin temizlenmesi, zımparalanması ve kurutulması gerekir. Astar uygulamak daha pürüzsüz bir yüzey elde etmenizi sağlar, aynı zamanda boyanacak yüzeye boyanın daha iyi tutunmasını ve yapışmasını sağlar.
 • Astar kullanmanız daha gerçekçi bir renk elde etmenizi ve boyanızın daha uzun ömürlü daha dayanıklı olmasını sağlar.
  Tüm talimatları okuyun. Boyamaya başlamadan önce kutunun uygun püskürtme mesafesini ve kuruma sürelerini öğrenin. Talimatlara uyun.
 • Sprey boyalarınızı test edin. Boya yapacağınız yüzeyle aynı kullanılmayacak bir yüzey üzerinde deneme yapın. Sabit bir püskürtme aletini sprey boyanızın püskürtme mekanizmasına takarak, daha düzgün ve eşit püskürtme yapabilirsiniz, bu aletler işinizi kolaylaştırabilir.
 • Birden fazla ince kat uygulayın. Sprey boya kutunuzu boyayacağınız yüzeyin her yerine eşit bir şekilde, her defasında tek kat uygulayarak geçirin. Bu size daha tutarlı bir renk ve sonuç verecektir. Boyanın kuruması için her kattan sonra 20-25 dk kuruma süresi verin.
 • Projenin kurumasını bekleyin. Farklı markalarda katların ve kuruma sürelerinin değişiklik gösterebileceğini unutmayın. Son katların kuruma süresi önemlidir. Projeyi çalışma alanından taşımadan önce önerilen zaman kadar bekleyin.

 

scroll to top