Close

En iyi 6 ütü markası

En iyi 6 ütü markası

En iyi 6 ütü markası

En iyi 6 ütü markasını merak ediyorsanız hadi yazımızı okumaya başlayın.. Kıyafetlerdeki kırışıklıklar bazen çok inatçı olabiliyor ve kullanılan klasik ütüler ise bu kıyafetleri ütülemek için çoğunlukla yetersiz kalıyor. Bu problemi ortadan kaldırmak için buharlı ütü tercih edebilirsiniz. Çünkü buharlı kazanlı ütülerin buhar güçleri çok yoğundur ve dolayısıyla kıyafetlerdeki kırışıkları açmak için çok daha etkilidirler. Bu yazımızda En iyi 6 ütü markası ütülerini listeleyeceğiz.

Kazanlı ütü ile normal ütü arasındaki fark nedir?

  • Normal buharlı ütülerde, ütüde bulunan su haznesi dolduruluyor ve ısınması içi bir süre beklemek gerekiyor. 
  • Kazanlı ütülerin su alma kapasiteleri daha fazla. Standart bir buharlı ütünün aldığı suyun neredeyse 3 katını alabiliyorlar, bu nedenle de normal ütülere göre çok daha hızlı performansları var.
  • Normal ütüler için 1600 Wattl’ık çalışma gücü yeterli.
  • Normal ütülerin press özelliği kazanlı ütülere göre daha düşük.
  • Normal ütülerin tabanı, kazanlı ütü tabanlarına göre daha az fonksiyonel özelliğe sahip. Kazanlı ütülerin buhar çıkış gücü ve miktarı yüksek oluyor.
  • Normal ütülerin su haznesi daha küçük ve bu nedenle buhar gücü, kazanlıya göre daha düşük. 
  • Buhar çıkışı yüksek olduğu için kazanlı ütülerin performansı daha yüksek. Bu nedenle de kazanlı ütü fiyatları, normal ütü fiyatlarına göre daha yüksek.
  • Eğer ailen kalabalıksa ve yüksek performanslı bir ütüye ihtiyacın varsa tercihini kazanlı ütülerden yana yapmalısın.

Ütünün Kireci Nasıl Temizlenir?

Ütü en çok kullanılan küçük ev aletleri arasında yer alıyor. Bundan dolayı bir ütünün kaliteli olması dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım imkânı sunması oldukça önemlidir. Bu denli sık kullanılan bir küçük ev aleti olarak zamanla yıpranma veya kireç tutma gibi durumlar söz konusu olabilir. Çünkü eski veya yeni tüm ütü modelleri mutlaka su haznesi içerir ve su ile çalışır. 

En iyi 6 ütü markası da olsa haznesinde kullandığınız su da zamanla ütünüzün haznesinde kireç oluşumuna neden olabilir. İşte bu noktada kullanıcılar bu kireçten nasıl kurtulacağı konusunda fikir sahibi olmak için araştırma yapıyor. Bizde ütünüzün daha uzun ömürlü ve temiz kullanılabilmesi için doğru kireç sökme yöntemlerini araştırarak derledik.

Kireç İçin Pratik Çözümler

Evinizin demirbaş küçük ev aleti olan ütülerin kireç tutması sizi üzmesin. Çünkü bu kireç tabakasından kurtulmanızın da doğal yolları var. Sizler için hazırladığımız bu yöntemleri uygulayarak ütünüzü ilk günkü verimli haline getirme şansı bulabilirsiniz. Peki, en pratik kireç sökme çözümleri nelerdir?

  • Limon tuzu ile kireç sökme işlemi; Ütünüzde biriken kireç tabakasını limonun gücü ile sökmeniz ve onarmanız mümkündür. Bunun için ütünüzün modeli fark etmeksizin haznesine bir miktar limon tuzu ve kaynar su ilave edin. Ardından ütünüzü normal bir şekilde çalıştırarak, buhar işlevi ile limon tuzunun gözeneklere ulaşmasını sağlayın. Böylece oluşan kireç tabakası kendini sökecektir.
  • Sirke yardımı ile kireç sökme işlemi; Sirke hem temizlik hem yemek hem de şifa amaçlı kullanılıyor. Bu kez de sirkeyi ütünüzün kireç problemi için kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eşit miktarda su ve sirkeyi ütünüzün haznesine boşaltın. Ardından yine ütünüzü çalıştırarak sirkenin gözeneklere ulaşmasını sağlayın. Bu işlemi birkaç kez tekrarladıktan sonra ütünüzün soğumasını bekleyin ve içinde kalan sirkeli suyu boşaltın. Bu işlemi belirli periyotlarla uygularsanız kireç oluşumunu da engelleyecektir.

Yukarıda sizler için önerdiğimiz doğal ürünler ile ütüden kireç sökme işlemlerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ancak ütünüz hiç kireç tutsun istemiyorsanız mutlaka arıtma suyunu kullanmayı tercih etmeniz önerilir. Ayrıca satın aldığınız ütünün de kullanım talimatlarına uyarak kullanırsanız bu da kireç oluşumunun önüne geçecektir. Tüm bu öneriler hem ütünüzün kullanım ömrünü uzatacaktır, hem de elbiselerinizin daha güzel ütülenmesine destek olacaktır. En iyi 6 ütü markası ile bunu gerçekleştirmeniz mümkündür.

2022 için en iyi ütü tavsiyeleri

2022 için en iyi ütü tavsiyelerini sizler için hazırladık. Kazanlı ütüler; çalışma performansı, taban materyali ve buhar gücü gibi bazı noktalarda normal ütülere göre çok daha üstün özelliklere sahip. Ortak amaç kıyafetlerin kırışıklıklarını ortadan kaldırmak olsa da elde edilen sonuç kesinlikle farklı. Eğer düzenli bir şekilde ütü yapıyorsanız mutlaka kazanlı bir ütü satın almalısınız. 

Elbette bu aşamada aklınıza “Hangi kazanlı ütüyü almalıyım? Hangi buhar kazanlı ütü daha iyi?” 2022 için en iyi ütü tavsiyeleri neler? gibi sorular gelebilir. Sizin için listelediğimiz en iyi buhar kazanlı ütü modellerine göz atarak sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Buhar kazanlı ütü alırken nelere dikkat etmeli?

Kazanlı ütü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, buhar gücü. Burada iki farklı durum söz konusu: Ütünün püskürtme esnasında çıkardığı sabit buhar gücü ve anlık olarak değişen şok buhar gücü. Kazanlı ütülerde şok buhar gücü en az 90-150 g/dk ile başlayıp daha yüksek değerlere kadar çıkar. Bu özellik, her modelde farklılık gösterir. 2022 için en iyi ütü tavsiyeleri hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz..

Kazanlı ütülerin özelliklerini incelerken bar bilgisi de aklınıza takılabilir. Bar değeri, kazanlı ütünün buharı ne kadar güçle (basınçla) uyguladığı hakkında bilgi verir. Peki, buhar kazanlı ütü kaç bar olmalı? Harika sonuçlar elde etmek için bar değeri 5,5 ve üzerinde olan kazanlı ütüleri tercih etmenizi öneririz.

Philips GC6833/30 PerfectCare Compact Essential Buhar Kazanlı Ütü

Ütünün haznesi 1,3 litredir ve bu yüzden kullanım süresi de 1 saatten çoktur.Çizilmelere karşı dayanıklı malzemeden üretilmiştir ve kullanım sonrasında temizliği kolaylıkla yapılmaktadır. Ayrıca bu ürünün tabanı yapışmaz özelliktedir. 2022 için en iyi ütü tavsiyeleri listemizde en sevilen.

En iyi 6 ütü markası
En iyi 6 ütü markası

Vestel V-Press 2000 Lila Buharlı Jenaratörlü Ütü

Bu ütünün buhar gücü 3 bardır ve dolayısıyla ütülenen kumaşa çok iyi etki ederek en zor kırışıklıkları bile iyi şekilde açar.Güç kablosunun uzunluğu 2 metrelik olduğu için kolay kullanım sağlamaktadır.Vestel ütü 7 dakika gibi bir kısa bir süre içinde yüksek sıcaklıklara ulaşır ve bunu sahip olduğu ışık göstergeleri sayesinde kullanıcılarına gösterir. Bu göstergeye bakarak ütüyü kullanmaya başlayabilirsiniz.

En iyi 6 ütü markası
En iyi 6 ütü markası

Tefal GV9570E0 Pro Express Ultimate 7.8 Bar Buhar Kazanlı Ütü

Tefal ütünün buhar çıkışı 160G/dakika olduğu için sürekli olarak buhar çıkışı sağlar ve bu yüzden kırışıklıkları çok iyi açtığı için ütülemeden aınan verim iyidir. Sahip olduğu ProtectSystem özelliği sayesinde ütüden sızabilecek su damlalarını buhara dönüştürür ve bu sayede leke oluşumunu önler. 2022 için en iyi ütü tavsiyeleri listemizin vazgeçilmezi.

En iyi 6 ütü markası
En iyi 6 ütü markası

Fakir 2400 Watt Buhar Kazanlı 5.5 Bar Ütü Veronica

Fakir ütünün su tankı 2 litrelik kapasiteye sahiptir ve bu yüzden ara vermeden ütüleme işlemini yapabilirsiniz.Sahip olduğu titanyum kaplama özel tabanı sayesinde çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır.Damlatma korumasına sahip olduğu için özel kumaşların korunması ve kumaşlarda leke oluşmaması konusunda yardımcıdır.

En iyi 6 ütü markası
En iyi 6 ütü markası

PhilipsPerfectCare Compact Essential GC6833/30 Buhar Kazanlı Ütü

Philips ütünün su haznesi 1.3 litre olduğu için 1 saat sürekli ütü yapabilirsiniz.Tabanı SteamGlide Plus olup 6 katmanlı titanyum kaplamalıdır. Ek olarak kaygan yapıya sahip olduğu için her cinsteki kumaşı kolayca ütülemenizi sağlar.

En iyi 6 ütü markası
En iyi 6 ütü markası

Singer SWC.02E Steam Works Classic Askıda Buhar Kazanlı Ütü

Gücü 2400 W olduğu için tüm kumaş çeşitlerinde ütülemenin rahatlıkla yapılmasına olanak sunar.Buhar gücü yüksek olduğu için kumaşta hijyeni sağlar.. Su haznesi 2,5 litre olup durmadan 90 dakika yüksek buharla ütü yapmanızı sağlar.Singer askıda buhar kazanlı ütü kumaşlardaki kırışıklıkları kumaşa hiçbir zarar vermeden iyi şekilde açar ve aynı zamanda kumaşta kokuları da giderir.

En iyi 6 ütü markası
En iyi 6 ütü markası

 

scroll to top