Close

Far nasıl sürülür? (göz şekline göre far nasıl sürülür)

far-nasil-surulur-goz-sekline-gore-far-nasil-surulur

far-nasil-surulur-goz-sekline-gore-far-nasil-surulur

Göz farı, makyajın merkezini oluşturan kozmetik ürünlerden bir tanesidir. Göz farlarının farklı özellikte birçok seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında; toz göz farları, krem ve kalem göz farı yer almaktadır. Göz farı, doğru teknikler kullanılarak uygulandığında ortaya olduğundan daha iddialı bir görünüm çıkacaktır. Makyaj yaparken far uygulaması en uğraştırıcı aşamalardan bir tanesidir. Bu nedenle göz farını sürerken bazı tekniklere hakim olmak gerekir. Etkili bir göz farı uygulaması için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • Öncelikle farı gözünüze uygulamadan önce nemlendirmeniz gerekmektedir. Nemlendirme işlemi için far bazı kullanarak göz farının kalıcılığını artırmış olursunuz.
 • Far bazı uygulamadan önce göz kapağında yağ birikintisi olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Göz farı sürmek, özen ve itina isteyen bir işlemdir. Bu nedenle fırça tercihinin doğru yapılması gerekir. Çünkü uygulama esnasında farklı büyüklükte ve boyutta fırçalar kullanmanız gerekecektir.
 • Farı uygularken göz şeklinize uygun sürme teknikleri kullanmalısınız.
 • İşlem esnasında muhakkak farklı fırçalar kullanılmalıdır. Çünkü renk yoğunluğunun orantılı bir şekilde karışması gerekir.

Peki göz farı nasıl sürülür gelin birlikte bakalım…

Kadınlar tarafından göz şekline bağlı olarak yöneltilen bir sorudur. Göz farı sürerken göz şeklinize uygun hareketler ile far fırçasını kullanmalısınız. Örneğin, badem gözler için daha aydınlık ve göz kapağını açık gösteren tonlar kullanılmalıdır. Yuvarlak göz şekli olan kadınlar ise gözlerini ön plana çıkaracak makyajlar yapmalıdır. Göz kontürleme işlemi ile büyük bir göz görüntüsü oluşturmalıdırlar. Düşük göz kapağına sahipseniz, katlanma çizgisine dikkat ederek far fırçasını kullanmalısınız.

Badem Gözlere Göz Farı Sürmenin Püf Noktaları

Yaratılış gereği göz şekilleri her kadında farklı yapıdadır. Bu nedenle göz makyajı yapılırken farklı farklı teknikler kullanılması gerekmektedir. Badem göz şekline sahip olan kadınlar, göz farı sürerken açık tonlar tercih etmelidirler. Çünkü bu tonlar, göz kapağını daha büyük bir forma sokar. Badem gözlü kadınlar aşağıdaki hususlara dikkat ederek far uygulaması yapmalıdırlar;

Badem Gözlere Göz Farı Sürmenin Püf Noktaları
Badem Gözlere Göz Farı Sürmenin Püf Noktaları
 • Öncelikle en açık ya da ışıltılı bir nude ton tercih ederek makyaja başlanmalıdır.
 • Bu rengi göz kapağının tam üzerine uygulayacak şekilde sürmelisiniz.
 • Palette yer alan sütlü kahverengi ya da bu renge yakın bir ton da seçebilirsiniz.
 • Sütlü kahve tonunu göz kapağının katlanma kısmına ve dış köşelere karıştırıcı hareketler ile uygulayın. Karıştırma işlemi, kesinlikle temiz bir fırça yardımıyla yapılmalıdır.
 • Badem göz şekline sahipseniz, ilk tercihiniz aydınlık tonlar olmalıdır.

Yukarıda sıralanan far sürme teknikleri sayesinde badem göz şekliniz olduğundan daha büyük görüntüye kavuşacaktır. Bu teknik ile özel gün makyajları, günlük makyajlar olmak üzere farklı tarzda göz makyajları ortaya çıkarabilirsiniz. Badem gözlü kadınlar tercih edecekleri paletleri açık tonlardan yana kullanmalıdırlar. Özellikle nude far paletleri, badem gözlü bayanlar için harika bir seçim olacaktır.

Yuvarlak Göz Şekline Far Nasıl Uygulanmalı?

Göz farının nasıl sürüldüğü, yuvarlak göz şekline sahip olan kadınların çok sık yönelttiği sorulardan bir tanesidir. Bu göz şekline sahipseniz, yüksek oranlarda makyaj hatası yapabileceğiniz anlamına gelir. Çünkü yuvarlak göz şekli, makyajda en fazla hata yapılan göz yapısıdır. Bu nedenle yuvarlak göz şekliniz varsa, gözlerinizi kontürlemeniz gerekmektedir. Böylece gözünüz olduğundan daha büyük bir forma ulaşır. Yuvarlak gözlerde, göz makyajı yaparken odak noktasına dikkat etmek gerekir. Odak noktasının, gözün tam ortasını bularak belirlenmesi önemlidir. Badem gözlü kadınların aksine, yuvarlak göz şekline sahip olan kadınlar koyu tonlar tercih etmelidirler.

Koyu kahve tonlar, yuvarlak göz şekliniz için uygun olacaktır. Bu tonu, gözünüzün tam ortasına yerleştirmelisiniz. Ardından aynı ya da farklı bir paletten de destek alarak daha açık nude bir ton kullanmalısınız. Açık ton ise göz kapağının dış ve iç köşelerine sürülmelidir. Sürme işlemini yaparken, farı dağıtıcı hareketler kullanmalısınız. Bu makyajdaki asıl amaç ise göz ortasına koyu, sağ ve sol tarafına ise açık bir görüntü kazandırılmasıdır. Bu görüntü sayesinde yuvarlak göz şekli olan kadınlar, daha orantılı bir görünüme kavuşacaktır. Kullanacağınız far sürme tekniği sayesinde hafif ve ağır makyajlar yapabilirsiniz.

Düşük Gözlere Göz Farı Nasıl Sürülmeli
Düşük Gözlere Göz Farı Nasıl Sürülmeli

Düşük Gözlere Göz Farı Nasıl Sürülmeli?

Gözlerinizin en dış köşesi aşağıya doğru eğik bir görünüme sahipse düşük gözlü olduğunuz anlamına gelir. Düşük gözlere makyaj yapmak, detay isteyen bir işlemdir. Bu şekle sahip göz yapınız varsa göz farıuygularken, katlanma çizgisinin üzerinden sık sık geçmelisiniz. Eğer farı gözün yukarısına dağıtırsanız, daha dağınık bir görünüm meydana gelecektir. Düşük gözler için göz farı uygulaması sırasında  dikkat edilecek nokta; farın katlanma çizgisi altına sürülmesidir. Aynı zamanda düşük gözlerde koyu renk göz farlarından uzak durulması gerekmektedir. Koyu pigmentli farlar yerine krem formlu parlak ve açık renkler tercih edilmelidir.

Göz kapakları düşük olan kadınlar, bronz renkli farlar da tercih edebilirler. Bronz renkler, göz kapağının ortasından başlamalıdır. Daha sonra dış köşelere doğru fırça yardımı ile dağıtılmalıdır. İdeal bir görünüm yakalayana kadar farı yaymaya devam etmelisiniz. Böylece düşük göz yapısı, kalkık bir görünüme sahip olacaktır. Aynı zamanda eyeliner uygulamasını da kuyruklu çekerek daha büyük bir göze sahip olabilirsiniz. Çünkü düşük göz kapağı olan kadınların yapı olarak gözleri diğer gözlerden daha küçüktür. Bu sebeple, göz makyajını yapmak düşük gözler için zorlayıcı bir durumdur. Fakat gözleri daha geniş göstermek için farı kaş kemiğine kadar yaymanız yeterlidir. Özellikle kızıl ve bronz karışımı ile yakalayacağınız ton doğru tekniklerle uygulandığında gözünüz büyükmüş gibi görünecektir. Bu renklerin açık rengini kaş kemiğinize yayarak daha ferah bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Far Sürerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Far uygulaması yaparken esas olarak ulaşmanız gereken sonuç; boyutlu bir görünümdür. Bu görünümü ise göz farı sürme teknikleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki süreceğiniz farı boyutlandırma işlemi yaparken, göz şeklinizi de hesaba katmalısınız. Aynı zamanda sahip olduğunuz far paletinin de kullanımını bilmeniz önemli bir detaydır. Boyutlu bir göz makyajı için dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Gözde geçişli bir görünüm elde etmek için en az üç farklı renkte göz farı kullanmanız gerekir.
 • İsteğe göre aynı rengin farklı tonlarını ya da tarzınıza göre zıt renkler de tercih edebilirsiniz.
 • Tercih edeceğiniz tonları, doğru teknikler kullanarak uygulamanız önemlidir.
 • Öncelikle seçtiğiniz açık bir tonu, dar bir fırça yardımı ile kirpik diplerinden başlayarak kaş diplerinize kadar uygulamalısınız.
 • Açık ton uygulamasının ardından bu rengin bir ton koyusunu kirpik diplerinden itibaren katlanma çizgisine kadar hareket ettirerek sürmelisiniz.
 • Gözünüzün ortası için uygulayacağınız far rengi, göz kapağınızın katlanma çizgisini takip edecek şekilde sürülmelidir.
 • Farklı bir fırça yardımıyla daha koyu bir renk belirleyerek, farı göz kapağının dışına dağıtarak sürün. Bu işlemin ardından karıştırma fırçası kullanarak, renkleri birbirine mix etmeniz gerekir.
 • Karıştırma işlemi, gözün orta bölümüne doğru dairesel hareketler kullanılarak yapılmalıdır.

Son uygulamada ise tercih edeceğiniz en koyu göz farı rengini, kısa ve sert bir fırça ile kirpik diplerinize sürün. Daha sonra karıştırma fırçası ile önceden kalmış olan ürünü temizleyin. Bu işlem bittikten sonra tüm renkleri karıştırma fırçası ile birbirine karıştırın. Böylece doğru bir teknik kullanarak göz farı sürme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

scroll to top