Close

Gassal Eda Elal: Ölümü Öldürmekten Çok Korkarım

Haber spikeri, tiyatro sanatçısı, avukat, doktor ve birçok farklı meslek grubu ile bir araya geldik eniyikadin’com’da… Kadına dair kariyer, hikaye, başarı anahtar kelimelerimiz oldu, olmakta… Bu bölümde sizlerle bir kadın gassal hikayesi paylaşacağız.

Geçtiğimiz hafta başında İBB Mezarlıklar Müdürlüğü’ne talebimizi ilettik ve kendileri talebimize olumlu yanıt verdi. Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaydık ekibimizle… Gasilhane atmosferinde iki farklı hayat vardı. Bir yanda yakınını kaybedenlerin sessiz haykırışları diğer yanda ölülere bu dünyadaki son hizmeti gerçekleştiren görevliler… İşte o görevlilerden Eda Elal ile buluştuk.

Her okuyana farklı bir mana katabilecek sohbetimizle sizleri baş başa bırakayım.  


Ferit ÖMEROĞLU/ ÖZEL HABER
[email protected]

Ferit Ömeroğlu: Neden bu mesleği seçtiniz?

Eda Elal: İlk olarak merak diyebilirim. Babamın halası camilerde cenaze yıkardı. Cenaze, ölü yıkamak beni çok meraklandırırdı. Çok bulunmak istemişimdir orada ama yaşım küçük olduğundan dolayı izin vermiyorlardı. Yirmi yaşlarımda başladım ben bu mesleğe on dördüncü seneme giriyorum. Geldim başvurdum, ilk önce yaşımın küçük olduğunu düşünerek yapamayacağımı düşündüler ama yaptım.

Bize kendi hikayenizden bahseder misiniz?

Tamamen merak. Bir de hümanist bir kişiliğim var, insana aşığım ve biliyorsunuz bu insana yapılan son hizmet. Bu işi yaparken ruhumun tatmin olduğunu düşünmeye başladım. Sadece yıkamak değil aynı zamanda Allah’a hazırlıyoruz. Duasıyla hazırlamak ruhumu doyurduğu için güzel bir karar verdim, güzel bir iş nasip etti Allah bana. İşten ziyade bizim için dinimizi tamamlayan bir vecibe bu.

“14 yıl oldu mesleğe başlayalı hala ağlayarak çıktığımı hatırlıyorum”

Mesleğinize dair motivasyon kaynağınız ne?  

Tamamen ahiret inancı. Ölüme tefekkür etmek insanın ufkunu açar ve sabrını kolaylaştırır her şeyden önce. Biz insanların çok takıldığı şeylere takılamıyoruz artık, çok yarıncı bir insan olamıyorum, yarınım yok. Anı yaşamaya çalışıyorum. Ben bir anneyim ve çocuklarımla yaşıt çocuklar geliyor ve bakıyorsun dünya gerçekten gerçek değil, ebedi bir hayat bizi bekliyor.

Çocuğunuzun duygusal sürecini nasıl yönetiyorsunuz?

Ben bu işe başladığımda kızım bir buçuk yaşındaydı, şimdi on beş yaşında. Çocuğumun oyun alanları mezarlıklar olduğu için ben zaten bir şey anlatmadan o zaten benimle beraber bu mesleğin içinde büyüdü. Şu anda kızım bu olaya, benim annem çok önemli bir iş yapıyor diye bakıyor ve benimle gurur duyuyor.

Çocuğunuz ne olmak istiyor peki ilerde?

Kızım ilahiyat okuyup hoca olmak istiyor.

“Ölümü öldürmekten çok korkarım”

Mesleğe başladıktan sonra duygusal değişimler yaşadınız mı? Nasıl aştınız?

Ben zaten çok duygusal bir insanım.  Poşet taşıyan bir amca gördüğüm de bile çok duygulanırım. Genelde bu işi yapmak için katı ve metanetli olunması gerektiğini düşünürler. Aslında tam aksi. Allah’ın görevlendirdiği insanlar bir o kadar merhametli insanlar. Çünkü biz hiç konuşamayan insanlara yani halini anlatamayan, su çok sıcak diyemeyen, tamamen sükuta bürünmüş bir insana yapıyorsunuz bu hizmeti. O yüzden Allah bu kulları buraya getirirken ona göre seçim yapıyor. O yüzden daha duygusal, daha merhametli insanlar yapıyor bu işi emin olabilirsin. Bakın 14 yıl oldu hala ağlayarak çıktığımı biliyorum. Ölümü öldürmekten çok korkarım bunun için çok dua ederim, “Allah’ım ölüm benim vicdanımı öldürmeme sebep olacaksa bu mesleği bana nasip etme.”

Merhumeyi yıkarken incitmekten korkar mısınız?

Elbette, Allah’a sığınırım. Konuşamıyor, sessiz, kendini savunamıyor ve onun bütün eli, kolu, dili sen oluyorsun.

Sosyal yaşamınızda nasıl birisiniz?

Ben çok girişken, enerji dolu bir insanım hatta mesleğime inanmayanlar var. Bizim de ölü gibi olmamızı bekliyorlar. Sosyal hayatım daha çok güçlendi. Çünkü ne kadar sosyal olmaya çalışırsak çalışalım yaptığım iş gerçekten çok zor, bir işte etkilenmiyorsan diğerinde mutlaka etkileniyorsun. Duygusal, görsel anlamda karşıma çıkan cenazeler sadece normal cesetler değil. İster istemez bilinçaltı bunu kaydediyor. O yüzden benim sosyal çevrem güçlü. Anı yaşamaya çalışıyorum, yarınım yok.

Karşılaştığınız mesleki zorluklar neler? Bizimle paylaşabileceğiniz unutmadığınız bir anı var mı?

Var tabii ki… Kabine girdim, birine yakınları burada mı diye sordum. Hayır, cenaze yandığı için bulunamayacaklar dedi. Meslek hayatımın daha yeni yıllarıydı. Yanık dediğinde biz anlamadık. Tüp patlamasında ölen bir teyze… İlk kez karşılaştığımda cesetten eser kalmamıştı, insanın kömür haline gelecek kadar yanması, ondan çok etkilenmiştim. Cinayet, intihar vakalarında birçok sahne var gözümde. Cenaze yakınlarının o haykırışları, feryatları, meftadan ziyade daha çok belleğimize işleyen onlar.

İşinizi yaparken oluşan duygusal ortam, sizi nasıl etkiliyor? İşinizi eve taşıyor musunuz?

Orada hoca konumundasın, sana da sürekli sual ediyorlar ve cevaplamak, sakinleştirmek zorundasın. Kabin içerisinde öyle bir dünyaya giriyoruz ki, sabaha kadar anlatsam yine anlatamam. Orada görsel, duygusal olarak güçlü durmak zorundasın. Herkes sana bakıyor ve sen onu bitirmek zorundasın. Ağlasan da gizli gizli ağlıyorsun. Çoğu zaman kendimi kasarak yapıyorum. Her mevta için geçerli değil ama bu. Eşim çok rahatsız oluyordu kendisi özel şoför ben ilk işe gireceğim zaman ‘kafayı yersin, ölü yıkamak ne demek, saçmalama’ diye yorumlar yaptığı için ilk başta işimi eve taşıyamadım. Sonrasında bir dönem taşıdım ama artık konuşma gereği duymuyorum. İşi, işte bırakıyorum. Allah yardım ediyor diğer türlü o kadar yükle yaşanmaz.

“Saymadığım için net bir rakam söyleyemem ama 7000-8000 üzerinde merhume yıkadım”

Meslek hayatınızda kaç merhume gördünüz?

Saymadığım için net bir rakam söylemem çok zor ancak 7000-8000 görev yaptım. Tam olarak günlük bir sayı tutmadığıma çok pişmanım. Yani biz yeraltında çok tanınırız.(gülerek)

Çok kabus görüyor musunuz?

Hayır, Allah çok merhametli. Dini bir görev olduğu için bizi hem gece hem gündüz bu yükün altına sokmuyor. Çok nadirdir rüyamızda bir meftayla karşılaşmak.

İnsanların mesleğinizi öğrendiklerinde ki tavrı nasıl oluyor?

Çok takdir aldım ama çok şaşıran, nasıl yapıyorsun diyen, kişinin psikolojisine göre tepkiler alıyorum ama genel olarak şaşırıyorlar. Sürekli soru sormak istiyorlar.

Ölüm size ne anlatıyor?

Herkesin ölüme bakış açısı çok farklı. Benim için ölüm, bir söz var “insan ölmez, ölümün içinden geçer.” Aslında insanoğluna ölüm yoktur, sadece bu boyuttan farklı bir boyutu yaşamak için bir geçiş vardır. Gelen mevta belki konuşamıyor ama benim için gerçek ebedi dirilerden, aslında ölü olan benim. O gerçek hayatın gerçek dirilerinden. Ölüme bu noktada bakıyorum, daha çok özümsüyorum.

Ölüm size anlattığını diğer insanlara nasıl anlatabilir?

Tamamen inançla alakalı bir durum bu, inancı geliştirmek gerek. İnsan, aslında “hazreti insan” bilirsiniz insan, çok özel bir varlık. Biraz insanı tanımak, ölümün gerçeğini ortaya çıkarıyor.

“Ölmüş olduğu için mutlu olup, tebessüm ettiğini gördüklerim oldu.”

Her mevtanın yüz ifadesi aynı mı?

Hayır, değil. İfadeler hakkında konuşmak pek hoş karşılanmaz aslında. İfadeler ölüm sebeplerine göre değişiyor. Ölmüş olduğu için mutlu olanlar var, tebessümlerini gördüklerim oldu.

“Ölüm şah damarımdan daha yakın”

Okuyanlara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Hayat çok kısa, çok boş şeylere üzülecek, yıpranacak kadar uzun değil. Herkes bulunduğu anın kıymetini bilsin, yalnızca anı yaşasın insanlar. Ölüm şah damarımdan daha yakın.

Sizi incitmek kolay mı?

Ben kolay kırılmam. İnsanda en önemli nokta kırılmamaktır, kırmak daha kolaydır. Belki de pozitifliğimin sebebi budur.

Ateist bir insan gassallık yapabilir mi?

Orada okunması gereken dualar yapılması gereken şeyler olduğu için, abdestli olunması gerekir.

“Bir bebek yıkarken canlandı”

Bir ölünün hareket edeceğini hiç düşündünüz mü? Böyle bir gerçekle karşılaştınız mı?

Gelen mefta sıcakken bazen baktığım olmuştur. Benim kabinimde olmadı ama arkadaşım kabinde bir bebek yıkarken canlandı ama 6 saat yaşadı sonra tekrar vefat etti. Hiç yaşamadım ama tecrübe etmek isterim.

Hiç korktuğunuz oldu mu?

Hiç korkmadım zaten korkularak yapılacak bir meslek değil, diğer türlü travma olurdu.

Tanıdığınız birini yıkadınız mı?

Babaannemi yıkadım. Babamın, halamın hali çok acıydı. Çok kolay olmadı ama çok da zorlanmadım.

scroll to top