Close

Gebelikte hangi sporlar yapılabilir?

gebelik-doneminde-tavsiye-edilen-spor-aktiviteleri

Gebelik döneminde spor yapmak birçok uzman jinekolog tarafından tavsiye edilen aktivitelerdendir. Özellikle ilk üç aydan sonra sizi en yakından takip eden doktorunuzun onayıyla spor yapmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada doktorunuzuz onayı, anne ve çocuk sağlığı açısından çok önemlidir. Bazı anne adaylarının hamilelik süreçleri riskli olabileceğinden, egzersiz programı yaparken ya da yapılacak spor seçilirken çok dikkat edilmelidir.

Gebelik döneminde spor yapmanın yararları ve tercih edilen sporlar

Gebelikte spor yapmanın anne ve çocuk sağlığına önemli olumlu etkileri bulunmaktadır. Anne adayında sırt ağrılarının azalmasına, duruş bozukluklarını azaltmaya ve önlemeye, uyku problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Ödem ve şişliklerin azalmasını, anne adayının kontrollü bir şekilde kilo almasını sağlamaktadır.  Bunların yanında psikolojik olarak rahatlamaya yardımcı olduğu gibi düzenli yapılan egzersizler sayesinde doğumun rahat gerçekleşmesine ve doğum sonrası anne adayının vücudunu rahat toparlamasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Spor yapmaya başlayan anne adaylarının düzenli olarak spor yapmaya devam etmeleri önemlidir. 2 günde bir spor yapmak, egzersiz düzenizi oturtmanızı ve bahsedilen yararları görmenizi sağlayacaktır. Nabız atış hızını kontrol ederek, aşırı hareket içeren programlar yapmadan spor yapılmalıdır. Anne adayı gebelik döneminden önce spor yapıyorsa, yapılan spor süresi saate kadar çıkarılabilir fakat daha önce spor yapmayan anne adayları bu süreyi yarım saatte sınırlandırmalıdır.

Yüzme sporları gebelikte ilk aylarda da tercih edilen sporlar arasındadır. Bu sayede sırt ve bel ağrıları azalmakta, krampları önlemektedir. Enfeksiyon riski açısından deniz tercih edilmelidir.

Gebelikte yoga ve pilates spor dalları, gebeliğin ilk üç ayından sonra tercih edilmelidir. Anne adayına rahatlık ve esneklik kazandıran bu egzersiz türleri kontrollü kilo alınmasına yardımcı olmasının yanında doğum esnasında da doğumu kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Aerobik egzersizleri anne adayının nefes kuvvetini arttıran ve kalp sağlığını güçlendirmektedir. Yoğun bir program seçmeden yapılan aerobik anne adayının kas sisteminin de güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

scroll to top