Close

Hint Yağının Mucizevi Faydaları

hint-yaginin-mucizevi-faydalari

hint-yaginin-mucizevi-faydalari

Hint yağı uzun zamanlardan beri her derde deva olmasıyla bilinen ve özellikle cilt ve saç üzerinde oldukça faydalı etkileri olan mucizevi bir yağdır. Hint yağı bitkisinin tohumlarından elde edilir. Castor oil olarak yurtdışında da en çok aranan şifa kaynaklarından biridir. Peki Hint yağı ne işe yarar? Hint yağının faydaları nelerdir? Bu yazımızda Hint yağının faydalarına ait tüm detayları bulabilirsiniz.

Hint yağının içeriğinde protein, mineral, E Vitamini gibi birçok madde bulunur ve vücuda bu kadar faydalı olması içerdiği sağlıklı yağ asitlerinden kaynaklıdır. Yağ asitleri saç ve cilt sağlığını korumak için çok önemlidir. En çok Afrika ülkeleri ve Hindistan’da kullanılmasına rağmen bütün dünyaca bilinir.

İşte Hint yağının cilde faydaları:

Hint yağı doğal bir nemlendiricidir. Nemlendiriciler nemi deri içerisinde tutarak su kaybını önlerler. Hint yağı da suyu tutma özelliğinden dolayı birçok kozmetik ürününde kullanılan doğal bir yağdır. Kimyasal nemlendiriciler yerine Hint yağı kullanmak cildiniz için çok daha sağlıklıdır.

Hint yağının cilde faydaları - Yaraları ve yara izlerini iyileştirir
Hint yağının cilde faydaları – Yaraları ve yara izlerini iyileştirir

Yaraları ve yara izlerini iyileştirir

Hint yağı dokuları onarıcı etkisi sayesinde yaraları iyileştirme etkisine sahiptir. Yarayı iyileştirirken kabuklanmayı önler ve nemlendirir bu da yaranın çok daha hızlı bir sürede iyileşmesini sağlar. Sadece yaraları iyileştirmekle de kalmaz, hücreleri yenileme özelliği sayesinde vücuttaki çatlakların giderilmesi için de birebirdir. İçerdiği bol miktardaki Omega-3 yağ asitleri sayesinde dokuların içine işleyip yaraların bıraktığı izleri de iyileştirir.

Hint yağının cilde faydaları - Güneş yanıklarını iyileştirir ve ağrıları dindirir
Hint yağının cilde faydaları – Güneş yanıklarını iyileştirir ve ağrıları dindirir

Güneş yanıklarını iyileştirir ve ağrıları dindirir

Güneş koruyucu birçok kozmetik ürününün içerisinde bulunan Hint yağı özellikle yaz mevsiminde oluşan güneş yanıklarına da çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda yanıkların sebep olduğu ağrıları dindirir ve cildin soyulmasını da azaltır.

Hint yağının cilde faydaları - Sinek ve böcek ısırıklarına iyi gelir
Hint yağının cilde faydaları – Sinek ve böcek ısırıklarına iyi gelir

Sinek ve böcek ısırıklarına iyi gelir

Yaz demişken yazın gelişi beraberinde sinek ve böcek ısırıklarını da beraberinde getirir. Merak etmeyin Hint yağının saymakla bitiremediğimiz bir diğer faydası da sinek ısırıklarını tedavi etmesidir. İçeriğindeki antienflamatuar ve antibakteriyel bileşenleri sayesinde ciltteki kaşıntı ve böcek ısırmalarını iyileştirir. Hint yağını direkt olarak etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz hatta emilimi artırmak için bir miktar ısıttıktan sonra cilde uygulamanız daha uygundur.

Hint yağının cilde faydaları - Ciltteki kırışıklıkları giderir
Hint yağının cilde faydaları – Ciltteki kırışıklıkları giderir

Ciltteki kırışıklıkları giderir

Yaşlandıkça cildinizde meydana gelen kırışıklıkları yok etmenin en iyi yolu Hint yağı kullanmaktır. Kolajen üretimini artırarak bir zaman makinesi gibi sizi genç günlerinize geri götürür.

Ciltte oluşan mantarlara iyi gelir
Ciltte oluşan mantarlara iyi gelir

Ciltte oluşan mantarlara iyi gelir

Hint yağının bir diğer özelliği de mantarları yok etmesidir. Sağlıksız beslenme, stres, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi nedenlerden dolayı vücudun ağız, deri, kasık gibi çeşitli yüzeylerinde ortaya çıkan mantarları yok eder.

Hint yağının cilde faydaları - İltihap kurutucudur
Hint yağının cilde faydaları – İltihap kurutucudur

İltihap kurutucudur

Hint yağının bir diğer mucizevi faydası da iltihap önleyici olmasıdır. İçerisinde yüksek orandaki risinoleik asit içerir ve bu yağ asidi sayesinde iltihabı söker. Sedef, romatoid gibi birçok iltihaplı cilt hastalığında tedavi edici olarak kullanılır.

Hint yağının cilde faydaları - Akne ve sivilcelerle savaşır
Hint yağının cilde faydaları – Akne ve sivilcelerle savaşır

Akne ve sivilcelerle savaşır

Hint yağının listemizdeki bir diğer faydası da sivilce ve aknelere iyi gelmesidir. Özellikle genç yaştaki bireylerin hayatında büyük bir sorun olan sivilceler ve aknelerden kurtulmanın da yolu Hint yağıdır. Sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere sürüp yüzünüzde bir süre beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Hint yağının cilde faydaları - Dudak çatlaklarına karşı gelir
Hint yağının cilde faydaları – Dudak çatlaklarına karşı gelir

Dudak çatlaklarına karşı gelir

Dudaklarda meydana gelen çatlakları onarır. Hint yağı nemlendirici etkisi ve içerisinde bulunan vitaminler sayesinde dudaklarda meydana gelen çatlakları iyileştirir. Ruj ve dudak parlatıcı gibi kozmetik ürünlerinde çok yaygın kullanılan Hint yağı dudaklarınızı pürüzsüzleştirir aynı zamanda bir miktar dolgunlaştırır. Biraz Hint yağını elinizle ya da pamukla dudaklarınıza uygulayarak kullanabilirsiniz.

Hint yağının cilde faydaları - Göz altı morluklarına iyi gelir
Hint yağının cilde faydaları – Göz altı morluklarına iyi gelir

Göz altı morluklarına iyi gelir

Gözlerinizin etrafında yorgunluktan kaynaklı kötü bir görünüm varsa ya da göz altı morluklarına sahipseniz Hint yağını gece gözünüze bir pamuk yardımı ile masaj yaparak kullanabilirsiniz. Bir süre sonra yüzünüzdeki değişime inanamayacaksınız.

Hint yağının cilde faydaları - Eller, ayaklar ve tırnaklar için çok faydalı
Hint yağının cilde faydaları – Eller, ayaklar ve tırnaklar için çok faydalı

Eller, ayaklar ve tırnaklar için çok faydalı

Hint yağının bir diğer faydasıda eller ve tırnaklar üzerindedir. Eller ve ayakları yumuşatır,  ölü derinin ciltten uzaklaşmasını sağlar bu yüzden de manikür ve pedikür yaparken sıklıkla kullanılan bir üründür. Aynı zamanda tırnaklar kesildikten sonra kalıntıları gidermek, diplerde kalan ölü deriyi yok etmek için de kullanılabilir. İçerdiği vitaminler sayesinde tırnakları besler ve büyümelerini hızlandırır. Hint yağını tek başına el ve ayaklarınıza uygulayabileceğiniz gibi günlük hayatta kullandığınız el kremine ekleyip de bakımınızı yapabilirsiniz.

Hint yağının saça faydaları nelerdir
Hint yağının saça faydaları nelerdir

Hint yağının saça faydaları nelerdir?

Hint yağının cilde faydalarından bahsettik gelin şimdi de Hint yağının saça olan faydalarına bir göz atalım. İşte Hint yağının saçlara faydası ve saça uygulanışı.

Hint yağının saça faydaları - Saç dökülmesini önler
Hint yağının saça faydaları – Saç dökülmesini önler

Saç dökülmesini önler

Saç dökülmesi günümüzde kadın, erkek, genç, yaşlı demeden herkeste olabilecek bir sorun haline gelmiştir. Genetik olabileceği gibi sonradan da meydana gelebilecek saç dökülmelerinde de başvurulacak birçok yöntem var ve Hint yağı da bunlardan bir tanesi.Hint yağı saç diplerini onarıcı ve saç tellerini besleyici özelliklere sahip olduğundan özellikle yıpranmış ve kurumuş saçlar için harika bir üründür. Saç diplerine ve saça sürdükten sonra en fazla bir gece bekletilip yıkanmalıdır.

Hint yağının saça faydaları - Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur
Hint yağının saça faydaları – Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur

Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur

Herkeste farklı olmak üzere ortalama olarak bir insanın saçı ayda bir santim kadar uzar. Saçların uzaması için de bol miktarda E vitaminine omega-6 ve omega-9 yağ asitlerine ihtiyaç vardır.Saçların hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde uzaması için de Hint yağı yüzyıllardır kullanılan iyi bir yöntemdir. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman içerisindeki besleyici maddeler ile saçları güçlendirir ve sağlıklı bir şekilde uzamalarını sağlar.

Hint yağının saça faydaları - Saç kırılmalarını engeller
Hint yağının saça faydaları – Saç kırılmalarını engeller

Saç kırılmalarını engeller

Çok sıcak suyla yıkamak, boya yaptırmak, düzleştirme, fön gibi işlemlere maruz bırakmak saçların kırılmasına yol açar. Hatta çok fazla kırılma saç dökülmelerine bile yol açabilir. Saç kırılmalarını engellemenin en önemli yollarından biri de Hint yağı kullanmaktır. Düzenli bir şekilde Hint yağı kullanımında saçlarınızdaki etkisine inanamayacaksınız. Kökten uca doğru sürüp masaj yaparak yedirebileceğiniz Hint yağını yıkanması açısından bol miktarda sürmemenizde yarar var.

Hint yağının saça faydaları - Saçın hacimlenmesini ve saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar
Hint yağının saça faydaları – Saçın hacimlenmesini ve saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar

Saçın hacimlenmesini ve saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar

İçerisinde bulunan besleyici maddeler sayesinde ince telli ve hassas saçlara sahip olanların da en büyük kurtarıcısıdır. Yine düzenli kullanımda kısa bir sürede saç tellerinde kalınlaşmayı sağlarken hacimli ve dolgun saçlara da sahip olmanıza yardım eder.

Hint yağının saça faydaları - Kepek ve saç derisi enfeksiyonlarını tedavi eder
Hint yağının saça faydaları – Kepek ve saç derisi enfeksiyonlarını tedavi eder

Kepek ve saç derisi enfeksiyonlarını tedavi eder

Pek çok sebepten dolayı saç derisinde enfeksiyon ve kepek olabilir. Hint yağı antibakteriyel ve antiviral olması sebebiyle enfeksiyonun ve kepeğin önüne geçer.

Hint yağının saça faydaları - Kabızlık probleminin önüne geçer
Hint yağının saça faydaları – Kabızlık probleminin önüne geçer

Kabızlık probleminin önüne geçer.

Hareketsiz yaşam, stres, beslenme bozuklukları ve az su tüketimi gibi nedenlerden dolayı bağırsak sağlığı bozulabilir ve kabızlık ortaya çıkabilir. Hint yağı sadece cilt ve saç için kullanılan bir ürün zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Birçok ilaç ve bitki kabızlık için kullanılır bunlardan en çok işe yarayanı da Hint yağıdır. Laksatif etkisi sayesinde bağırsakları uyararak hareketlenmelerini ve daha kolay boşalmalarını sağlar. Sabahları direkt olarak içebileceğiniz gibi tadından hoşlanmazsanız meyve sularının içine karıştırarak da tüketebilirsiniz. Bu sayede meyvelerinin içerisindeki liften de faydalanmış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top