Close

İşte balgam söktüren en etkili 4 tarif

Balgam üst solunum enfeksiyonlarına bağlı olarak meydana gelen mukus kıvamındaki sıvıdır. Balgamın hastaya yarattığı en büyük sıkıntı ise kişinin nefessiz kalmasını sağlamasıdır. Zararsız olsa da eğer önüne geçilmez ise balgam bronşları tıkayıp farklı rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir.

Balgam grip, nezle gibi rahatsızlıklarda, aşırı sigara tüketiminde ve sigarayı bırakıp akciğerlerin kendini temizlemeye başlamasında, hava kirliliğinde rutubetli ortamlarda ve bazı akciğer hastalıkları sonucunda sıklıkla görülmektedir.

BALGAM BELİRTİLERİ

  • Sürekli öksürme isteği ve nefes tıkanıklığı,
  • Burun akıntısı,
  • Ateş çıkması,
  • Halsizlik balgamın belirtileri arasındadır. Çoğu zaman aşırı öksürme ve balgamın çıkması için kendini zorlamadan dolayı boğaz zedelenir ve kanlı balgam meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda endişe etmeyip doktorunuza görünün. Kanlı balgam her zaman veremin işaretçisi olmaz.

Balgam problemi yaşadığınız zaman mutlaka bir doktora gidip tedavi olmalısınız. Ama isterseniz evinizde balgamı söktürüp, azaltan doğal bitkisel karışımlarda elde edebilirsiniz.

İŞTE BALGAM SÖKTÜREN EN ETKİLİ 4 TARİF

1. tarif

Balgam sökmek için yarım litre kaynar suya yarım bağ tere atılır ve 3 dakika demlenir. Soğumadan süzüp, soğuduktan sonra aç karnına suyun tamamı içilir. Her gün taze olarak yapılması gereken karışımı 5 gün aksatmadan içmeniz lazım.

2. tarif

Balın balgam ve boğaz enfeksiyonlarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Balgam sökmek için 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı tereyağını karıştırıp her gece yatmadan önce yiyerek de balgamın önüne geçebilirsiniz. Bu karışımı 1 hafta boyunca gün atlamadan devam ettirmelisiniz.

3. tarif

Bu tarifte antioksidan özelliği ile sağlığa birçok yararı olan soğan yer almaktadır. Bir soğanı ince ince kıyıp ezin ve suyunu çıkarın. Buradan 1 tatlı kaşığı soğan suyu alıp 1 çay kaşığı bal ile karıştırın ve için. Bu karışımı günde 2-3 kez aralığında kullanabilir ve balgamınızdan kurtulabilirsiniz.

4. tarif

Balgam söktürücü bir diğer tarifte ise bağışıklık sisteminizi güçlendirecek olan havuç kullanılmaktadır. 5 adet havucun suyu sıkılır. Eğer sıkamıyorsanız püre haline getirin. Havuç suyu veya püresini 1 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırarak için.

scroll to top