Close

İzel Çelebi:2019 Oscar Ödül Töreni’nde Ünlülerin Şıklık Yarışı! Kim şık? Kim demode?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay Los Angeles’ta 24 Şubat Pazar günü 91’inci kez düzenlenen Oscar (Akademi) Ödül Töreni’nde ödüller sahiplerini buldu. Katılan adaylar ve konuklar endamlarını önce kırmızı halıda sergilemeye başladılar.

Ünlü isimlerin şıklık yarışına girdiği bu gecede kuşkusuz herkesin aklında kalan isimler olmuştur. Kiminin şık kiminin ise demode kombinleriyle damga vurduğu bu önemli gecede iddialarını göstermek için yarışa giren ünlü isimlerin bazılarını sizler için ele almak istedim.

Ünlü isimler hem tarzlarını hem de ünlü markaları göz önüne sermek isterken maalesef ki bazı isimler sadece elbiselerinin markalarıyla akılda kaldılar diyebiliriz.

Çizgilerini bozmadan, aklımızda her zaman tarz kalmayı başarabilen, adından çokça söz ettirip iddiasını koruyan sofistike görünümlerini her zaman için muhafaza etmiş isimler, gündemde kalmayı iticilik barındırmaksızın başarabilmişlerdir. (Sofistike: İnce bir zevki yansıtan şekilde giyinmek, asil bir görünüm çizmek. Fransız kökenli bir kelimedir.)

Sofistike görünümü benimsemiş kişiler tamamen hayal gücünün doğrultusunda, doğallıklarıyla tarzlarını besleyerek giyinebilirler. Şık ve kusursuz görünüme kavuşmak bu kişiler için, içlerinden gelen dürtülere kulak vermek kadar yeterli ve yalındır. Hiçbir kural ve dayatmanın olmadığı sofistike görünümün kuşkusuz herkese has olmadığı gözle görülür bir yargıdır.

Peki gelelim minimalist ve rafine giyim tarzlarıyla bizi hayran bırakan ünlü isimlere. Rafine kalmak bazı insanların doğasında var diyebiliriz. Dozunu ayarlayabilmek en önemlisi. Şüphesiz ki rafine kalabilen isimlerin kombinlerinin pürüzsüz gözüktüğü apaçık ortada. (Minimalist: Sade, tek renk ve asimetrik detaylar yer alır.) (Rafine: Sade ve yalın kalabilmek.)

Peki ya bizi her seferinde şaşırtan isimlere ne demeli? Bazı isimlerin çabasız görünümleri bizi şaşırtırken, bazılarının ise eklektik olmaya çalışıp fakat bu moda tarzını çok yanlış yansıtarak komik bir görüntüye kavuşmaları pek de zor olmasa gerek. (Eklektik: Karma desen ya da kombin modası. Farklı tarzların, zıt parçaların ve birbirine uyumu olmayan modellerin bir araya gelmesiyle oluşturulan moda tarzıdır.)

Jennifer Lopez

Gelelim ünlü isimlerin dikkat çeken kıyafetlerine. Jennifer Lopez , kuşkusuz oldukça beğeni toplayan ve dikkatleri üzerine çeken isimlerden biri. Her zaman çizgisinde ilerleyip bize görsel şölen yaşatmayı başarmış güzel kadın. Kusursuz fiziği ve egzotik havasıyla bir numara olmaktan vazgeçmemiş ve bizi her daim hayran bırakmıştır.

Onu yine kırmızı halıda endamını sergilerken görmekteyiz. Mozaik formlu, metalik elbisesiyle zarafetini feminen tavrıyla ortaya koymuş ve mükemmel fiziğini ortaya çıkararak kesinlikle gecenin en seksi isimlerinden biri olmuştur. Tom Ford imzalı elbisesiyle aksesuarları bir bütün oluşturmuş adeta, mükemmel uyumu yine yakalamış. Göz alıcı aksesuarlarının gözümüzden kaçmasına imkan yok. Kırmızı halıda en çok dikkati üzerine çeken isimlerden biri olduğunu fark edilir bir farkla ortada. Retro Hollywood bukleleri ile elbisesini tamamlayan Lopez, her seferinde yaptığı doğru tercihlerle adeta bir yıldız gibi kırmızı halı şölenini aydınlattı.

Lady Gaga

Her yaptığıyla gündeme bomba gibi düşmeyi başarabilen, olayların kadını Lady Gaga. Gotik ve cüretkar tarzlarda görmeye alışkın olduğumuz Gaga, siyah Alexander McQueen imzalı elbisesiyle son derece sade ve feminen bir görüntüye sahipti. Özellikle Tiffany imzalı takılarıyla ön plana çıkmak isteyen Lady Gaga abartıdan uzak makyajı ve asil saç görünümüyle oldukça sofistike bir çizgideydi ve gecenin akılda kalan isimlerinden biriydi. Elbisesiyle kombinlediği deri uzun eldivenleriyle akıllara 1945-1960’lı yıllar gelmekte. O yıllarda moda haline gelmiş olan uzun eldivenler şüphesiz ki Gaga’nın kombininde mükemmel görünüme kavuşmasını sağlamış. Kırmızı halıda nostaljik bir görünüm sergileyen Gaga mükemmeli yakalamış.

Linda Cardellini

Üzülerek söylemekteyim ki güzeller güzeli Linda Cardellini gecenin en kötülerinden biriydi. Fırfırın moda olduğunu biliyoruz ama sanırım Cardellini biraz abartmış olacak ki bu elbiseyi tercih etmiş. Demode saç görüntüsü ve elbiseden dolayı deforme gözüken bacaklarıyla oldukça kötü bir görüntü sergilemiş.

Emilia Clarke

Son zamanların yıldızı parlayan aktistlerinden biri olan Clarke minimalist görünümüyle kuşkusuz bütün gözleri üzerine topladı. Dolce&Gabbana imzalı elbisesiyle kırmızı halıya çok yakışmış. Ensesinden topladığı saçlarıyla oldukça asil bir görünüm çizen Emilia Clarke takılarıyla kombinini tamamlamış ve mükemmel görünüme ulaşmış. Straplez elbisesi ve asimetrik kesim yakasıyla oldukça iyi bir seçim yapmış. Oldukça sade ve tonsürton renkler kullanılarak yapılan makyajı da kusursuz görünümüne katkıda bulunmuş. Çok güzelsin Emilia Clarke.

Billy Porter

Gelelim gecenin olay isimlerinden birine. Christian- Siriano imzalı kıyafetiyle hem maskülen hem de feminen bir görünüme sahip olan Porter kıyafetiyle ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Kendi sözleriyle bu elbisenin hem maskülen hem de feminen bir kişiliğe sahip olmakla birlikte drag queen havası taşımadığını söyledi. “ Ben bir drag queen değilim, sadece balo elbisesi giymiş bir erkeğim. Ayrıca son bir söz olarak da insanlar muhtemelen elbise giymiş bir erkek gördükleri için rahatsız olacaklar ama bu kimseyi ilgilendirmez , bu andan itibaren kendi istediğim gibi yapacağım.” dedi. Drag Queen: Eğlence veya moda için genellikle abartılı feminen tavırlar ve toplumsal kadın rolleri besleyerek kadın kıyafetleri giyen kişi. Bu kişilikler genelde erkekler tarafından yaratılır. Batı’ daki gey kültürünün bir parçasıdır.

Bu sebeple Porter asla bu havada olamadığını belirtiyor. Smokin elbisesiyle herkesi çok şaşırttığı ortada. Ayrıca Porter Oscar’ı yayınlayan ABC kanalının sunucularından biri. Kadife smokin elbisesiyle tartışmasız gecenin en konuşulan isimlerinden biri olan Porter herkesi şaşırttı.

İzel Çelebi

scroll to top