Close

İzel Çelebi: SEYAHAT MODASI ÖNERİLERİ

 

Bildiğiniz üzere yaz sezonu tam anlamıyla başladı ve tatil sezonu çoktan açıldı. Tabi yaz tatili denilince herkesin aklında canlanan şeyin aynı olmasını beklemiyoruz. Kimi lüks otelleri hayal ederken kimi kamp çadırında uyanmayı hayal ediyor ve hepimiz yaşam tarzımızı tatilimize yansıtarak kusursuzluk arama peşindeyiz. Peki tatil valizi hazırlamayı sever misiniz? Şahsen tatilin en güzel kısmı benim için, valiz hazırlamak olsa gerek. Liste yapmadan kesinlikle bu işe girişmem, çok severim.

SEYAHAT EDERKEN PEKİ ?

Bu kısma neden değiniyorum? Geçtiğimiz zamanlarda katıldığım bir yolculukta gördüklerimden ötürü diyelim. Lütfen yolculukta düğün kıyafetlerinizi giymeyin, rica ediyorum. Şahsen buna şahit olmuş birisi olarak inanılmaz rahatsız olduğumu söylemeliyim. Yolculuklarda kendinizi en rahat hissettiğiniz kıyafetlerin içine atın direkt ve kesinlikle çantanızda yedek kıyafet…

KAMP VE KARAVAN SEVERLER

Doğa aşkıyla yanıp tutuşan biri olarak kamp yapmayı oldukça severim. Peki kamp için ne tarz kıyafetler yanımıza almalıyız ? Yaz deyip geçmeyin ve kamp yapacaksanız kesinlikle yanınıza kalın polar tarzı hırka benzeri parçaları bulundurmanızı tavsiye ederim. Bu hatayı bu sene Burdur/ Salda Gölü’nde yaptığımız kampta yaptım diyebilirim. Özellikle karasal iklimi olan bölgelerde gündüz ve gece sıcaklık farklarından ötürü sıkıntı yaşamanız çok olası. Uzun tayt, eşofman türevlerini de unutmayalım. Kamp dediğimiz zaman aklımızda canlanan ve tam anlamıyla da yaşanan olay doğal yaşam. Salaş ve tiril tiril kıyafetleriniz kamp için en uygun tercihiniz olacaktır. Kampçı gezginler yazlık spor ayakkabıları olmadan yola çıkmazlar bu da bir öneri olsun sizler için. Bandanalarınızı saç fularlarınızı unutmayın, kampta gerçekten çok ihtiyaç duyuluyor ve kolaylık sağlıyorlar. Özellikle kampçı arkadaşlar çok iyi bilir çadırınızda bir banyo yok ve tesis bulamayabilirsiniz. Kampta kokoş, süslü-püslü kıyafetlerimizle valizimizi doldurmuyoruz, valiz demişken kamp için büyük valizlerden ziyade fermuarlı çantalar tercihiniz olmalı inanın kamp hayatında daha rahat olacaktır sizin için. Karavanla yolculuk yapmak hayallerimizin arasında olsa gerek. Evinizi sırtınızda taşımak en büyük rahatlığınız olmalı. Spor ve salaş kıyafetler karavan yolculuklarınızın vazgeçilmesi olmalı.

LÜKS SEVERLER

Benim öyle doğayla işim olmaz, böceklerden de korkarım zaten hiç öyle şeylere gelemem, incilerim dökülür diyenleri lüks otellere alalım. Böyle tasvir ettiğime bakmayın, buna çok ihtiyacımız oluyor. Yoğun iş,öğrencilik hayatı vs. derken keyif yapmak bizim de hakkımız diyoruz. İşte şimdi cicili bicili kıyafetlerimizi doldurabiliriz. Akşamları giymek için mutlaka valizlere şık kıyafetler koymak şart. İpek hırka/şal unutmayalım tabi, yaz akşamlarına güven olmaz. Plaj modası için daha önceki içeriklerde belirttiğim gibi tarzınıza uygun parçalarla beachlerde boy gösterebilirsiniz. Spor ayakkabı mı? Almasanız da olur, belki yolculuklarda ama belki…

KOYLARDA BOY GÖSTERENLER

Koy koy gezmek mi? Bu fikre soğuk bakanlarınız varsa anlamak konusunda zorluk çekeceğim. Ama zevkler ve renkler tabi… Ben bu yaz koy koy gezeceğim, kimselerin yüzmediği yerlerde yüzeceğim diyenler de vardır elbet. Bakir kalmış koylar enfestir ve sadece sizinmiş gibidir. Yalnız bu koylara ne şekilde nasıl gidersiniz bilmem ama deniz ayakkabısı almadan gitmeyin. Çok ihtiyaç duyacaksınız ve tatiliniz başlamadan bitmesin derim. Koy koy gezecekler için rahat bir ortam şart. Bu sebeple yerleşik bir tatiliniz olmayacağından dolayı rahat ve çabuk kuruyan mayolar tercihiniz olmalı. İnce salaş gömlekleri unutmayalım. Mayo ve bikinilerinizin üstüne tercih edebileceğiniz bu parçalar size koy koy gezerken oldukça yardımcı olacaktır.

Ama benim kafam çok karışık hepsinde aklım kaldı diyorsanız da hepsini yapın aklınız kalmasın. Hem lüks otellerde kalıp hem koy koy gezip hem de kamp yapabilirsiniz veya başka seçenekleri de değerlendirebilirsiniz, benim gibi. Bu durumda valizler biraz karışacak galiba diye düşünmeyin sakın. Gün gün planladığınız tatiliniz için kombinlerinizi yapın, az ve öz parça alın. Çünkü birçok kıyafeti giymeden geri getireceksiniz. Kullanış sıralaması yapın kendiniz için ve çapraz kombinleme yaparak en kullanışlı olabilecek kıyafetler sizinle tatile gelsin. Valiz ve çanta yerleşimi yaparken sakın katlayarak koymayın yerden tasarruf edin ve rulo tekniği kullanın. Bu sayede hemen hemen %30 ile %40 oranında bir tasarruf yapmış olursunuz.

Her nereye giderseniz gidin yanınızdan ayırmamanız gereken iki önemli parça… Hasır şapka ve güneş gözlüğü ayrılmaz bir çift aksesuarınız olmalı. Bu sezonun moda parçalarını derlediğim yazımda gördüğünüz üzere devasa şapkalar bu sezonun modası ve tatil mekanı olarak nereyi tercih ederseniz edin hasır şapkalarınızı yanınızdan ayırmayın ve aynı zamanda modayı yakalayın. Tatilde en yakın arkadaşlarınızdan biri de kuşkusuz güneş gözlükleriniz olmalı. Yüzünüze uygun tercih edeceğiniz güneş gözlüklerinizle her yerde her zaman güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Makyaj malzemelerini unutmadım tabi ki. Olmazsa olmazlarımız. Direkt lüks oteller tercihiniz olacaksa doldurun ama kamp hayatı tercih edecekler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Güneş kremleriniz ve nemlendiricileriniz her daim yanınızda olsun. Dudak nemlendiricilerini de unutmayalım, tatilde kavrulan dudaklarla başınız derde girmesin. Önerebileceğim ürünlere gelirsek parlatıcı, highlighter ve allıktan başka bir şeye ihtiyacınız yok, bunları bile büyük ihtimalle kamp hayatını tercih ediyorsanız ihtiyacınız olmayacak. Yolculuklarda mı ? Kesinlikle tavsiye etmem, en rahat halimle aylardır beklediğim tatilime start vermeliyim.

Tatille ilgili tavsiyeye ihtiyacı olanlar için ise sayfama davet ederim sizi(instagram:izelclebi)

Mutlu ve bitmeyen tatiller diliyorum. Nerede olursanız olun bizimle kalın, tarzınızla kalın, modayla kalın…

scroll to top