Close

Kadınlarda kahverengi akıntının 6 önemli sebebi

Kahverengi Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

Kadınların özel dönemlerinden önce veya sonra karşılaşabileceği problemlerden biri kahverengi akıntıdır. Bu akıntının sebebi hormonların fiziksel veya duygusal olarak bazı sebeplerden etkilenmesi ve adet kanamasının birkaç gün rahimde kalması olabilir. Genellikle çok önemli bir sorun oluşturmayan bu akıntı bazen de ciddi hastalıkların habercisi sayılmaktadır.

Kahverengi akıntıya sebep olan etkenler

Duygusal problemler

Bazı sebeplerden etkilenerek üzüntü yaşamanız, depresyon veya bunalım halleri geçirmeniz rahminizi olumsuz yönden etkileyebilir. Bu tür sebepler özel günlerinizde değişime uğrayacak hücrelerinizi yavaşlatır. Böylece kırmızı renk olması gereken akıntınız kahverengiye dönüşür.

kahverengi akinti

Cinsel yolla bulaşan rahatsızlar sonucu oluşan kahverengi akıntı

Korunmadan yaşanan cinsel yakınlaşma sonucu bazı virüs ve bakteriler yoluyla oluşan rahatsızlar kahverengi akıntıya sebep olabilir. Böyle durumlarda cinsel organda kaşıntı ve yanma hissi oluşabilir.

Gebelik dönemi ve kahverengi akıntı

Gördüğünüz kahverengi akıntı hamileliğin haberci olmakla birlikte bazen de gebelik döneminde olan bazı ciddi problemlerin habercisi olabilir. Gebelikte yaşadığınız bu akıntıyı mutlaka ciddiye almalı doktorunuza danışmalısınız.

Adet kanamasının az olması

Her zaman olduğunuz kanamadan farklı bir şekilde az bir adet dönemi geçirdikten sonra kahverengi akıntı görebilirsiniz. Rahimde olan iyi huylu poliplerin değişkenliğini sonucu oluşur. Korkulacak ciddi bir durum yoktur.

kahverengi akinti3

Bakteriyel sebeplerden oluşan kahverengi akıntı

Kadınların vajinasında bulunan yararlı bakteriler vardır. Bu bakteriler çok partnerli ilişkiler, sigara kullanımı gibi sebeplerle çok fazla artabilir. Bu durum vajinanızda kahverengi akıntıya yol açar.

Doğum kontrol haplarının kullanımı, aşırı kilo alımı ve kilo verimi, vajinal iltihaplar, rahimdeki polipler vb. sebeplerden ötürü de kahverengi akıntı oluşabilir.

Adet dönemi öncesi meydana gelen kahverengi akıntı

Bazı kadınlar özel dönemlerden önce kahverengi akıntıyla karşılaşabilir. Bunun nedenleri:

Eğer adet döneminiz ağrılı geçiyorsa, kasıklarda kasılmalar oluyorsa, cinsel ilişki sırasında ağrı oluyorsa rahimde çikolata kisti diye tanımlanan rahatsızlık oluşabilir. Bu durumdan ötürü adet döneminden önce lekelenme yaşanabilir.

kahverengi akinti 2

Kahverengi akıntının tedavisi

Kahverengi akıntı tek başına ciddi bir durum oluşturmaz. Fakat akıntınız kokulu veya çok fazla ise hemen gidip kadın doğum uzmanına başvurmalısınız. Doktorunuz size en uygun tedavi yolunu sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leave a comment
scroll to top