Close

Karaciğer ağrısı neden olan 7 sebep

Karaciğer, vücuda alınan besinlerin kan dolaşımına katılmaları için düzenlendiği organdır. Bir diğer görevi detoksifikasyondur ve bunun anlamı vücuda giren zararlı etkenlerin etkilerini yok etmesidir. Bu yüzden karaciğerde hissedilen ağrı, vücutta bir şeylerin ters gittiğinin göstergesi olabilir. Göz ardı edilmemesi gereken bu ağrının vücuttaki belirtileri, ortaya çıkmasına yol açan durumları ve yapılması gereken ipuçlarını bu yazımızda derledik.

En yaygın belirtileri nelerdir?

Karaciğer ağrısı, kişiden kişiye farklı şiddetlerde, farklı şekil ve sıklıklarda gözlemlenebilen rahatsızlıktır. Pek çok kişi bu ağrıyı sağ üst karında çarpıntı şeklinde hissederken, ağrı bazen nefes kesici şekilde bıçak saplanır hissi verebilir. Bazen de sırt, sağ omuz gibi bölgelerde hissedilen ağrılar da karaciğer ağrısının yansıması olabilir. Ağrının yanında halsizlik, sararmış cilt, koyu renkli idrar, bileklerde şişme, cilt kaşıntıları ve iştah kaybı da karaciğer problemlerini takip eden semptomlardır.

Karaciğer ağrısının sebepleri neler olabilir?

Karaciğer bölgesinde duyulan ağrılar, hastalar tarafından bazen safra kesesi, pankreas, böbrek gibi organlardan kaynaklanan ağrılarla karıştırılabilir. Burada, karaciğer ağrısına sebep olan bazı durumları listelerken en güvenli teşhisin hekim kontrolüyle yapılmasının önem arz ettiğini belirtmekte fayda var.

Yüksek alkol tüketimi

Hepatit

Karaciğer yağlanması

Siroz

Reye sendromu

Hemokromatoz

Karaciğer kanseri gibi problemler karaciğer ağrısı durumlarında akla gelenlerdir fakat, hekiminiz hastalığın ne olduğunu bulmanın yanında, daha önem arz eden şeyin yani hastalığı ortaya çıkaran etkenin de ne olduğunu belirleyerek en doğru tedavi yöntemine beraber karar vermenize olanak sağlayacaktır.

Neler yapılmalıdır?

Ağır öğünlerin ardından, ya da alkol tüketimi sonrasında bol bol su içmek karaciğerin yorgunluğunu hafifleteceği için ağrının hafifleyip azalması sağlanabilir. Fakat ağrı saatlerce süren inatçı bir ağrıysa ertelenmeden doktora danışılması gerekir. Eğer ağrıya mide bulantısı, sersemlik, halüsinasyonlar eşlik ediyorsa hiç beklemeden hekime gidilmelidir. Ciddi bir karaciğer hastalığı riskini önlemek için her gün düzenli olarak sebze ve meyve tüketimine önem verilmesi gerekir. Sebze ve meyve tüketimi, karaciğerin detoksifikasyon özelliğini daha çok çalıştırarak zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

scroll to top