Close

Keratin Bakımı

Bazı kesimler tarafından Brezilya fönü olarak da adlandırılan keratin bakımı son yıllarda çok fazla popülarite kazandı. Stilistler, kıvırcık, elde durmayan ve uğraşılmayan saçları, üç ay süreyle, pürüzsüz ve parlak hale getirebileceklerini söylerler. Fakat keratin bakımının 2 ayrı çeşidi olduğunu bilmelisiniz. Bunun birincisi formaldehit içeren ve içeriğinde keratin olduğundan dolayı bu isimle anılmakta olan ve saçınızı düz, pürüzsüz olmasını sağlamak için yüksek sıcaklık uygulanan keratin türüdür. Diğer keratin türü ise formaldehitsiz keratinlerdir. Sadece saç maskesi gibi saça sürülerek başka işlem uygulanmadan yapılan, saçları korumak için bitkisel yağlar içeren keratin çeşididir.

Formaldehitli Keratin Nedir?

Saçınız yıkandıktan sonra, fön ile ıslak saçınız kalmayana kadar kurutulur. Sonrasında saçlarınıza formaldehitli keratin sürülür yani yüksek sıcaklık ile saçlarınız düzleştirilir. Isıyla birlikte formaldehitten zehirli gazlar çıkmaya başlar. Bu keratin yapılırken siz ve kuaförünüz maske takmak zorunda kalabilirsiniz. Yüksek sıcaklık ve formaldehit saçınızı yıpratır ve saçınıza zarar verir. Tedavi olarak adlandırılan bu bakım sonrası bilmeniz gerekenler:

> Bu bakımdan sonra saçlara su değdirmemeniz istenecektir. Bu sadece saçınıza yağmur tanesinin değmesi demek değil, saç diplerinizin bile terlememesi gerekiyor. Çünkü formaldehit saçınıza içine iyice girmelidir. Su ve nem, keratin protein ürünlerinin işlevini etkisiz hale getiriyor. Saçlar genellikle keratini yarım saatte alır, ancak burda korunması beklenen şey formaldehittir ancak keratin olarak yansıtılıyor.

>Keratin bakımından sonra saçınızı düz tutmanız gerekir. Formaldehit şekil bozukluğu olduğunda şekillendirmeye devam eder. Saçlarınızı at kuyruğu şeklinde bağlamanız ve yatarken de buna dikkat etmeniz gerekir.

>Saçlarınızı sodyum loril sülfat içermeyen bir şampuan ve kondisyon seti ile yıkamanız istenir. Sodyum loril sülfat saçlarda oluşan doğal yağları kesen bir kimyasaldır.

>Saçlar yıkandıktan sonra kurutulur, fakat başka saç ürünü kullanmamak gerekir. Keratin uygulamasından sonra saçınıza şekil vermek için sprey, köpük ya da jele ihtiyacınız olmaz.

Genellikle keratin bakımı 3 ay kadar sürer. Fakat 3 ay boyunca kaskatı duracak olan saçlarınız için bakım ihtiyacı duyacaksınız. Yani işin aslı formaldehitli keratin saçınıza bakım yapmanızı engelleyen ve saçlarınıza zarar veren bir bakım türüdür.

Formaldehitsiz Keratin Tedavisi Nedir?

Kimyasal maddeler olmaksızın saçları sağlıklı yapmak için amino asitler, bitkisel yağlar kullanan keratin tedavi ürünleri bulunur. Gerekli malzemelerin karışımı ile birlikte saça sürülür ve yarım saat beklenir. İşlem bu kadar kısa ve kolaydır. Bu ürünler sayesinde saçlarınız yumuşacık, parlak ve yönetilebilir olurlar. Hem de sağlığından zayiat vermeden.

>Aynı gün saçlar yıkanabilir, hiçbir etkisini kaybetmez.

>6 aya kadar olan keratin ihtiyacını karşılar.

>Hiçbir kimyasal içermez, tamamen doğaldır.

>İçeriğinde bulunan amino asitler ve bitkisel yağlar saçın doğal yağ asitleri ile birlikte bakımlı olmasını sağlar.

>Üründe yüksek ısıya ihtiyaç duyulmaz ve tamamen doğal olduğu için maske takılmasına da gerek yoktur.

>Çocuklarda ya da hamile kadınların kullanmasında sakınca yoktur.

>Keratin içeriği ile saçları nemli tutar.

>Hem kalın saçlarda hem de afro saçlarda kullanılabilir.

scroll to top