Close

MOBA oyunları 2022

MOBA oyunları 2022

MOBA oyunları 2022

MOBA oyunları 2022 yılında dikkatleri üzerine çekiyor.. Bildiğiniz üzere mobil kullanım oranı gitgide artıyor, ve buna oranlada mobil oyun kullanımıda artmış oluyor. Peki bu listemizde bizi neler bekliyor, Sağlam altyapısı, şık grafikler, build geliştirme sistemleri, tatmin edici düzeyde hikaye yapıları ve en önemlisi fizik motoru bakımından üst sıralara çıkmış MOBA oyunlarını sıralıyoruz.

MOBA, her oyuncunun bir oyun boyunca gelişen ve takımın genel stratejisine katkıda bulunan bir dizi benzersiz yeteneklere sahip tek bir karakterin kontrol edildiği; takım tabanlı, çok oyunculu bir strateji video oyunları alt türüdür. MOBA oyunları 2022 listemizi sizler için hazırladık.

 MOBA, Multiplayer Online Battle Arena’nın kısaltmasıdır. Türkçeye çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası olarak çevrilmektedir.

MOBA oyun türünde her oyuncu oyun süresince gücünü artıran eşyaları almak için deneyim ve kaynakları biriktiren bir karakteri oynamaktadır. Tipik olarak  MOBA haritası; üst, orta ve alt koridor olmak üzere üç ayrı şeride bölünür. Her takım, haritanın zıt taraflarında oyuna başlar. Düzenli aralıklarla, her bir takımla ittifak halinde olan bilgisayar kontrollü küçük birimlerden oluşan ekipler, üç koridorun her birinde doğar ve her bir koridorun sonuna doğru ilerler.

Bu minyonları, rakip oyuncuları ve yaygın olarak orman olarak bilinen koridor dışındaki alanlarda yer alan tarafsız canavarları öldürmek size altın ve deneyim kazandırır. Bu altınlar ile eşya satın alarak karakterinizi daha da güçlü hale getirirsiniz. Oyundaki nihai amaç, rakip takımın binalarını yıkarak, savaş alanının karşı köşesinde yer alan rakip ana üssünü yok etmek ve oyunu kazanmaktır. MOBA oyunları 2022 listemizde hoşunuza gidecek her şey mevcut.

En iyi 5 MOBA oyunu 

En iyi 5 MOBA oyunu hangisi ? MOBA oyunlarının başarası aslında Dota dünya çapında olmuştu. Ardından Dota’dan ayrılan bazı oyun geliştiricileri, şu an günümüzün en popüler MOBA oyunu olan League of Legendsoyununu yaptılar. Sayıları yüz milyonları bulan oyuncuların ardından, MOBA heyecanı telefonlarımıza da uzun zaman önce geldi.

Mobil MOBA oyunları arasında kuşkusuz en popüler olanı Mobile Legends ve Vainglory. Ancak bu oyunlar dışında da birçok kaliteli oyun var. Genel olarak baktığımızda her oyunun diğerine göre daha iyi olduğu avantajlar veya dezavantajlar oluyor. Eğer yüzlerce mobil MOBA oyunları arasında hangisini oynamanız gerektiğini bilmiyorsanız, bu içerikte kesinlikle bir fikir sahibi olacaksınız. En iyi 5 MOBA oyunu hangisi ? Listemize göz atmayı unutmayın.. 

En iyi 5 MOBA oyunu unvanı oldukça tartışmalı ve oyuncular arasında akla ilk gelen isimler League of Legends ve Dota 2 oluyor. Ancak bu popüler oyun türünün tek oyunları bu ikisi değil. Oynayabileceğiniz birkaç seçenek daha mevcut. Bu seçenekler arasından mutlaka beğeneceğiniz MOBA oyunlar olacaktır.

Bu oyun tarzına yeni olanlar için MOBA’dan biraz bahsedelim. MOBA İngilizce’de, Multiplayer Online Battle Arena anlamına gelmektedir. Bir MOBA oyunundaki temel amaç rakibin üssünü yok etmektir. Oyunlarda genellikle 2 adet takım bulunur. Lakin son yıllarda 2 adetten fazla takıma sahip MOBA oyunları da piyasada yer edinmeye başladı.

Oyunda herkes bir karakter seçer ve genellikle bu seçilen karakterlerin rolleri vardır. Oyunu oynayan kişiler bu rollere sadık kalarak bir takım dayanışması sergilerler. MOBA oyunları ciddi seviyede taktik bilgisi gerektiren yapımlardır. Bu yüzden E-Spor alanında son yıllarda ciddi bir popülarite yakalamıştır.

Peki başarılı olan ve şimdi büyük bir topluluğa ev sahipliği yapan MOBA’lar nelerdir? O kadar çok seçenek var ki bu soruyu soruyor olmanız şaşırtıcı değil. En iyi 5 MOBA oyunu hangisi ? Bu sorunun yanıtını size vermeye çalışacağız. Öyleyse oyunlarımızı incelemeye başlayalım.

SMITE

Hi-Rez Studios tarafından geliştirilen Smite üçüncü gözden (Third-person) oynanan bir MOBA oyunudur. Oyunun ana teması mitolojidir ve oynarken de tanrıları canlandırırız. Oyunumuz, yapımcılarında kabul ettiği gibi Dota 2’den esinlenerek yapılmıştır.  Oyunun temelinde oyuncular karşılıklı savaşır ve küçük yaratıklar (minyon) takımlarına destek sağlar. Her oyuncu kendi başlangıç noktasından alışveriş yapabilir, canını yenileyebilir.Oyunda son derece dikkatli olmamız gerekmektedir. En ufak hata bile oyunu kaybetmemize yol açabilir. Oyun da kullandığımız eşyalar ve yetenekler istersek oyunun kendisinin atamasını sağlayabiliriz, istersek de biz istediğimiz gibi atayabiliriz

MOBA oyunları 2022
MOBA oyunları 2022

HEROES OF THE STORM

Blizzard, oyun dünyasında gerçekten çok başka bir yere sahip. Günümüze kadar giriştikleri ve bizlerle buluşturdukları tüm projelerde başarılı oldukları söylenebilir. Warcraft furyasına World of Warcraft ile devam etmeleri, Diablo ile cehennem ateşlerini ayaklarımıza kadar getirmeleri veya Hearthstone ile basit bir konseptin ne kadar güzel geliştirilebileceğini bize göstermeleri bunlara örnek olarak verilebilir.. Heroes of the Storm’a başlarken ufak bir öğretici kısımla karşılaşıyoruz. Bu kısımda oyun hakkında bilmemiz gereken temel hareketleri ve özellikleri öğreniyoruz. Daha sonra oyuna başlayabileceğimiz 3 çeşit oyun modu karşımıza çıkıyor. Dilerseniz yapay zekaya karşı kendi başınıza ya da arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.. En iyi 5 MOBA oyunu listemizde en iyilerden..

 

MOBA oyunları 2022
MOBA oyunları 2022

LEAGUE OF LEGENDS

League of Legends bir Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) oyunudur. MOBA oyunları sanılanın aksine Dota ile başlamamıştır. Dota’dan önce StarCraft’ın bir map’i olan Aeon of Strife, MOBA türününü temellerini oluşturmuştur.  Starcraft’ın bu haritası baz alınarak ortaya çıkan Future Cop: LAPD ise MOBA türünün ilk oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu türün geniş kitlelere ulaşmasını ise Warcraft 3’ün bir haritası olan Defense of the Ancients yani DOTA sağlamıştır.2008 yılında duyurulan League of Legends , Ekim 2009’da ise piyasaya sürülmüştür.  O günden bu yana inanılmaz bir ivme yakalayan oyun günlük 12 milyon kullanıcıyla dünyanın en çok oynanan oyunu ünvanını ele geçirmiştir.

MOBA oyunları 2022
MOBA oyunları 2022

DOTA 2

Dota 2 oynaması ücretsiz olan bir MOBA oyunudur. İlk olarak 2002 yılında ortaya çıkan Warcraft III: Reign of Chaos ve onun genişletme paketi olan The Frozen Throne haritası olan Defense of the Ancients’ın bağımsız devam oyunudur. Daha sonra 2011 yılında sadece Microsoft Windows’a özel beta olarak çıkmış, 2013 Temmuz’da ise Microsoft Windows, OS X ve Linux için yayınlanmıştır. Oyunun aynı anda bir milyondan fazla çevrimiçi oyuncu bulundurma rekoru bulunmaktadır ve Steam üzerinde en popüler oyunlarda ilk sıradadır.Oyunun ana savaş haritasında iki takım bölgesi bulunuyor. Bunlardan birisinin ana merkezi haritanın sol alt kısmında, diğer takımın ise sağ üst kısımdadır. Her iki takımda da 5 er oyuncu bulunur. Takımlardan birisi düşman takımın ana binasını yıkana kadar oyun devam eder. Düşmanın ana binası yıkıldıktan sonra oyun biter ve kazanan takım belli puan ve ödüller kazanır.

MOBA oyunları 2022
MOBA oyunları 2022

STRIFE

Strife’ın kendini türlerinden ayıran özelliği ise eşya craft edilebilme özelliğidir. Evet yanlış duymadınız, bir MOBA oyununda eşya craft edebilmekten söz ediyoruz. Peki size bir MOBA’da ilginç gelebilecek başka bir şeyi söyleyelim mi? Bu oyunda bir evcil hayvan (pet) sahibi de olabiliyorsunuz.Çoğu MOBA’da olduğu gibi Strife’ta da 3 koridor bulunuyor. Üst, Orta ve Alt koridorlar. Suikastçı, destek, tank, büyücü ve savaşçı kahramanlar bulunmakta. Şu an itibariyle oyunda 26 kahraman bulunmakta. Oyunu türlerinden ayıran bir diğer özelliği ise koridorlardaki oynanış biçimi.

MOBA oyunları 2022
MOBA oyunları 2022

 

scroll to top