Close

Özlem Topaloğlu: İmkansız görünen bütün hayallerimi gerçekleştirdim

ozlem topaloglu 2

Zorluklarla başa çıkabilme, risk alma, kriz yönetimi gibi faktörler iş dünyasında -özellikle girişimciler için çok önemli yetenekler… Bu özelliklere sahip, başarılı girişimci Özlem Topaloğlu ile buluştuk bu hafta… 

Bir kadın hikayesi paylaşmanın, içerisinde saklı mucizeleri var çoğu zaman… Başarının yanında emeği, varlığın içerisinde yokluğu, engellerin yanında üretmeyi bu mucizelerde keşfedebiliyorsunuz. 

Sözün özünü Özlem Topaloğlu ile muhabbetimizin detaylarında bulabilirsiniz. 

İşte sohbetimizden geriye kalanlar;


Ferit ÖMEROĞLU / ÖZEL HABER
[email protected]

Ferit Ömeroğlu: Ekonomi muhabiri olarak bir staj süreciniz olmuş. Neden devam etmediniz? Hedefiniz o doğrultuda değil miydi? Yoksa tamamen kendi işinizi istemekle mi alakalıydı?

Özlem Topaloğlu: Aslında şöyle ben gazetede staja başladığımda çok eğlendim. Hatta ekonomi istemiyordum, hedefimde kültür sanat bölümünde staj yapmak vardı. Fakat İşletme Bölümü’nde okuduğum için Ekonomi Muhabirliği’ne daha uygun olduğum söylendi. Önceleri çok üzülmüştüm sonra fark ettim ki gazetenin gerçekten en güzel bölümlerinden birisi burası. Çok eğlendim, çok öğrendim…

Ferit Ömeroğlu: Nerede çalıştınız?

Özlem Topaloğlu: Cumhuriyet Gazetesi’nde. Şefim çok beğeniyordu işlerimi. Orada kalıcı olmak ile ilgili zorlu bir süreç yaşadım. Okulumun son yılıydı, onu bitirmeye odaklandım. Yazınsal alanda çalışmadan edemeyeceğimi bildiğim için de başka bir alanda hiç iş arayışına girmedim.

“6 YILDIR HAYATIMDA TANGO VAR, TANGOYU ASLA BIRAKMIYORUM”

Ferit Ömeroğlu: Bir röportajınızda; çok çalışıyoruz gecemizi gündüzümüze katıyoruz ama sonuncunda en hatasız ve en doğru şekilde iş çıkarmak tüm yorgunluğumuzu unutturuyor demişsiniz. Yorgunluğunuzu atmak için başka şeylerle de uğraşıyor musunuz? Çalışma haricindeki serbest vaktinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özlem Topaloğlu: Bizim işimizi bilgisayar üzerinden olduğu için gittiğim her yere işimi de taşıyorum. Hafta sonu gibi bir olay olmuyor bizde. Sürekli dolu oluyorum. 6 yıldır hayatımda tango var, tangoyu asla bırakmıyorum. Sanatla çok iç içeyim. Resim yapıyorum, gitar çalıyorum, kitap okuyorum. Ciddi anlamda bir müzik arşivim var. Plaktan müzik dinlemeyi de çok seviyorum. Sadece dinlemiyorum, biriktiriyorum, değerlendiriyorum, yorumluyorum. Kendi çapımda müzik gurmeliği de yapıyorum diyebilirim.

“MÜZİKSİZ HİÇBİR İŞ YAPAMAM”

Ferit Ömeroğlu: Çalışırken müzik dinleyenlerden misiniz? Yoksa iş anında müzik dinlemek kafanızı mı dağıtır?

Özlem Topaloğlu: Müziksiz hiçbir iş yapamam. Ders çalışırken bile müzik dinliyordum. Müzik olduğu sürece bir şeyler yapabiliyorum, benim ilhamım müzik. Sanatsal aktivitelerde yer almaya çalışıyorum. Hatta şu sıralar Senaryo Yazarlığı kursuna gidiyorum. Bölümümle alakasız gibi gözüken birçok şey yapıyorum fakat yaratıcılık yanımı geliştiren şeyler bunlar. Özel ders bile veriyorum. Çünkü çocukların hayatlarına dokunabilmek beni çok mutlu ediyor. Kısa bir dönem öğretmenlik de yaptım. 

Ferit Ömeroğlu: Günlerce düşündüğüm bir cevap aklıma gelmez ama playstation oynarken aklıma gelir. Size de böyle oluyor mu?

Özlem Topaloğlu: Evet bu şeye de benziyor aslında; bir geometri sorusunu çözmeye çalışırsınız çözemezsiniz tam vazgeçip başka bir soruya geçtiğinizde çözüm yolunu bulursunuz. O yüzden beyni başka şeylerle oyalamak gerekiyor, bunu yaptığımız zaman her neyi çözümlememiz ya da bulmamız gerekiyorsa onu başarabiliyoruz.   

“EDİTÖR OLARAK BAŞLADIM FAKAT ŞU AN İŞİN HER YERİNDEYİM”

Ferit Ömeroğlu: Kendi işinizin size kişisel anlamda en büyük katkısı ne oldu?

Özlem Topaloğlu: Çalıştığım yerleri düşündükçe belli alanlarda geliştiğimi fark ediyorum. Fakat kendi işimde her anlamda, her alanda gelişim sağladım. Gerçek anlamda iş yaşantıma Editör olarak başladım ama şu an tasarım da yapıyorum, sosyal medya yönetimi de. Kendimi her noktada görüyorum.

Ferit Ömeroğlu: İşinizle ilgili ekstra bir eğitim süreciniz oldu mu?

Özlem Topaloğlu: Eğitim demek istemiyorum ama sürekli bir gelişim sürecimiz var. İşinizle alakalı gibi görünmeyen herhangi bir kurs dahi size bir şeyler katabilir. Şu an aktif olduğum iki kurs var ve hala gelişmeye, öğrenmeye devam ediyorum. Edeceğim de…

“KADINLAR İMKANSIZLIKLARI MÜMKÜN KILABİLECEK NADİR VARLIKLARDIR”

Ferit Ömeroğlu: Sizce kadın kimdir?

Özlem Topaloğlu: Kadın bir cümleye sığabilecek kadar basit bir varlık değil. Ama ben şöyle düşünüyorum, kadın istediği ve hayal ettiği her şeyi gerçekleştirebilecek güce sahip bir varlıktır. Kısaca, imkansız diye tabir edilen her şeyi imkanlı hale getirebilecek kişidir kadın.  

 “HEP BİRLİKTE DÜŞÜNMELİ, ÇALIŞMALI VE DÜNYAYI DAHA GÜZEL BİR YER YAPMALIYIZ”

Ferit Ömeroğlu: Sizce kadının toplumdaki yeri nedir?

Özlem Topaloğlu: Marka tarafında da olduğum için şunları söyleyebilirim; kadınlar günü gelince yana yakına bir post çalışıyoruz, yaratıcılık peşinde koşuyoruz. Çoğu marka çeşitli kampanyalar düzenliyor vs. Bu kampanyalar ve o günün bu kadar göze batırılması beni biraz rahatsız ediyor. Kadına dair bir şeyi bu kadar ön plana çıkarmak, destek olmak değil de biraz 2. planda olduğumuzu kabul etmek gibi oluyor. Yapmamız gereken bunu kabul etmemek, cinsiyetimizin ve gücümüzün hiçbir şekilde kullanılmasına (özellikle ticari kaygılarla) müsaade etmemek olmalı. Bu bir üstte olma kavgası olmamalı. Tüm çabalarımız eşitlik üzerine olmalı. Dünya üzerindeki insanlar olarak ve yaşama hakkı verilen eşit canlılar olarak hareket etmeliyiz. Kadın ya da erkek olarak değil.  Böylelikle dünya hepimiz için daha yaşanılabilir bir yer olur. Dünya üzerindeki kaygılarımız çok daha ötelere geçmeli. Hep birlikte düşünmeli, çalışmalı ve dünyayı daha güzel bir yer yapmalıyız.  

Ferit Ömeroğlu: Genç kadın girişimciler için asla yapmasınlar dediğiniz bir şey var mı?

Özlem Topaloğlu: Bence biraz deneyim şart. Öğrenmeye her zaman açık olsunlar. Kendilerini her an iş kuracaklarmış gibi düşünsünler. Eğer ilerisi için iş kurma planları halihazırda varsa buna yönelik bir alanda deneyim kazanmaya gayret etsinler. Çalıştıkları yerlerdeki mevcut doğru ve yanlışları gözlemlesinler. Öğrenilen yanlışlar da çok önemli. Kendi işinizi kurduğunuzda ben bu yanlışı yapmamalıyım diyebilmek çok önemli. Mevcut işlerinde yaşanan krizleri mutlaka gözlemlesinler. Neden çıktı, nasıl aksiyon alındı ve nasıl çözüldü?

İş yerini kurduklarında her zaman tek kalabileceklerini unutmasınlar, her şey olabilir. O yüzden tek kaldıklarında da işleri devam ettirebilecek gücü kendilerinde bulmaları gerek. Yaptıkları işin her yönünü bilsinler, daima yenilik peşinde koşsunlar. Bugüne değil hep geleceğe odaklı olarak planlamalarını yapsınlar.

“BAŞARILI OLDUĞUMA İNANIYORUM”

Ferit Ömeroğlu: Kriz yönetim ile ilgili başarılı olduğunuza inanıyor musunuz? Nasıl aşarsınız engelleri?

Özlem Topaloğlu: Evet başarılı olduğuma inanıyorum. Birçok kriz yaşadım, önceden önlem almanın büyük faydasını gördüm. Krizi fırsata çevirmekten yanayım. Kendime bir şeyler katma peşindeyim. Önce neden olduğunu sorgularım. Bir daha bu krizi yaşamamak için neler yapmam gerektiğini düşünürüm. Deneyimlediğiniz ve nereden kaynaklandığını çözdüğünüz bir sorunun tekrarlanması ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle ondan da faydalanmayı çok iyi bilmek gerekiyor.

“İMKANSIZ GÖRÜNEN BÜTÜN HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM”

Ferit Ömeroğlu: Gerçekleşmeyeceğini düşündüğünüz bir hayaliniz var mı?

Özlem Topaloğlu: Yok. Çünkü şu ana kadar imkansız görünen bütün hayallerimi gerçekleştirdim. Bu da bana imkansız kelimesinin aslında altı boş bir kelimeden ibaret olduğunu gösterdi. Bundan sonraki hayal ve hedeflerimi de gerçekleştirebileceğimden eminim.

Ferit Ömeroğlu: Son olarak markanız: YOURBRAIN?

Özlem Topaloğlu: 3 yıl önce abimle birlikte ortak olarak kurduğumuz ve birlikte devam ettiğimiz kreatif ve dijital ajans Yourbrain. Çok önemli markalarla çalışıyoruz, iç iletişim süreçlerinden, çizgi altı reklam tasarım çalışmalarına, içerik hizmetinden sosyal medya yönetim hizmetine kadar birçok alanda aktifiz. Kurulduğumuz andan itibaren elbette ki birçok sıkıntı yaşadık. Fakat artık emeklerimizin karşılığını topluyoruz. Büyümeye geçtik, tanınıyor ve tercih ediliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leave a comment
scroll to top