Close

Patrona hamile olduğunu söyleme sanatı

Hamile olduğunuz için suçluluk duygusu hissetmeyin

Evet! O güzel haberi aldınız, hamilesiniz ve bu yüzden sizi şimdiden saran o negatif düşünceleri atıp rahat olmanız gerekli. Öncelikli olarak bu durumun patronunuz tarafından pozitif veya negatif karşılanması büyük oranda iş ilişkilerinizle ve performansınızla doğru orantılı olacaktır. Bazı patronların şirket politikaları gereği bu durumu hoş karşılamadıkları hatta ve hatta çalışanlara bunun için özel sözleşme imzalatmak gibi gayri etik durumlara yol açtığı bilinmekte. Ama önemli olan siz ve bebeğinizin sağlığıdır, bunu unutmayın.

Peki tam olarak ne zaman söylenmeli?

Bu sürecin aktarılma zamanı yine bir gözlem ve analiz aşaması gerektirmekte. Bunu belirleyecek olan sizin geçirdiğiniz hamilelik dönemi ve şirket içi ilişkiler olacaktır. Birçok kadın düşük riski gibi sebeplerden ötürü ilk üç ay gebeliğini saklama yoluna gitmektedir. Eğer patronunuz ile ilişkileriniz iyi ise bu durumun sizin tarafınızdan erkenden öğrenmesinde fayda var. İlk aylar süreç içersinde mide bulantısı ve baş dönmesi gibi vakaların sıklığıyla birlikte işten izin isteme ya da geç gidebilme isteğiniz açısından erken dönemde söylemekte fayda var. Eğer patronunuz bu konuda daha katı biriyse ilk aylar geçtikten sonra söylerseniz hamilelik sürecinin sizin performansınızı etkilemediği konusunda da pozitif bir mesaj vermiş olursunuz.

Kanuni haklarınızı bilin

İş Kanununa göre bir kadının anneliği ve hamileliği bahane edilerek iş sözleşmesinin feshedilmesi yasaktır. Bu gibi durumlara İş Mahkemelerine başvurarak İşe İade Davası açma hakkına sahipsiniz. Onun dışında ise hamilelik dönemi içerisinde sizden önce bu süreci atlatmış ya da halihazırda yaşayan arkadaşlarınızı gözlemleyin ve onlardan konu hakkında tavsiyeler alın. Ne zaman doğum iznine çıkmanız gerektiğini tabiî ki öncelikli olarak sizin sağlığınız ve doktorunuz belirleyecektir. Doğum sonrası süt izninin kullanılma şeklinin de bu süreçte istişare edilmesinde fayda var.

Öncelikli olan siz ve bebeğinizsiniz

Sizi yorucu ama bir o kadar da güzel bir süreç beklediğine emin olun. O küçücük canlının minicik elleriyle parmağınızı kavrayacağı günü heyecanla beklediğinizi gördükçe sizin için en önemli şeyin bu olduğuna da zaten yüzde yüz inanacaksınızdır. Bu yüzden  bu güzel dönemi en güzel şekilde geçirmek hakkınız. Şirket içi ilişkileriniz ve patronunuzla olan ilişkiniz saygı ve şeffaflık seviyesinde olduğu sürece hiçbir şey endişe edilecek boyutta yaşanmayacaktır. Sakin olun ve güzel meleğin gelmesini bekleyin yeter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top