in ,

Polen mucizesinin 6 faydası

Polen

Alman Federal Sağlık Kurulu arı polenini ilaç olarak kabul ettiğini biliyor muydunuz? Polenin faydaları saymakla bitmiyor. Arı polenini vücudumuzun gelişimi için ihtiyacımız olan besin maddelerinin neredeyse tamamını içeriyor. Alerji ve iltihaplanma gibi birtakım rahatsızlıklara iyi geliyor.

Polenin faydaları saymakla bitmiyor

  • Çok eski zamanlardan itibaren kullanılan polen aslında bir besin takviyesidir ve doğal alerji tedavileri için birebirdir.
  • Çiğ balın çoğu yararından polen sorumludur. Vitaminler, mineraller, proteinler, lipidler, yağ asitleri, çeşitli enzimler bakımından oldukça zengindir.
  • Kılcal damarları ve bağışıklık sistemini güçlendiren, iltihaplanmayı azaltan, kolesterol seviyelerini düşürücü özelliğe sahip bir antibakteriyel, antifungal ve antiviral gıdadır.
  • Aslında, arı poleni, herhangi bir hayvansal gıdadan daha fazla protein ve yumurta veya aynı ağırlıktaki sığır etinden daha fazla amino asit içerir.
  • Polen iltihaplanmayı ve enflamasyonu azaltıcı etkiye sahiptir.
  • Arı polenindeki antienflamatuvar aktivitesi; naproksen, analgin, ve indometasin gibi bazı çeşitli ilaçlarla mukayese edilmiştir. Yapılan bazı araştırmalara göre polenin; akut ve kronik iltihaplanmalarda, karaciğer hastalıklarında veya toksisitede kullanılabileceğini öne sürülmüştür.
polen2

Bu saydıklarımız arı poleninin faydalarından sadece birkaçıdır.Belirlenen son verileri göz önünde bulunduracak olursak, bir arı kolonisi yılda 1 ila 7 kilo polen veriyor ve her koloniden bir kerede toplanan ortalama polen miktarı 50-250 gram arasındadır. Tarla arıları kovanlarına dönerken polen sepetlerini toplamak amaçlı kullanılan özel makineler ya da polen tuzakları bulunur. Arılar kovana girmek için önce tuzaklardan içeri girmelidir. Bu şekilde polen sepetinin bir bölümünü kaybeder ve daha sonra daha fazla polen toplamak için geri gönderilirler. Polen rengi açık sarıyla siyah arasında değişebilir. Arılar çoğunlukla aynı bitkiden polen toplar, ancak bazen değişik bitki türlerinden de polen toplayabilirler. Bu yüzden polen taneleri bitkinin türüne bağlı olarak; şekil, renk, ebat ve ağırlık açısından değişiklik gösterebilir.

polen3

Arı poleni, bir arıcılık ürünüdür çünkü arılar tarafından üretilen ve tıbbi amaçlı kullanılan kimyasal bileşik grupları içerir. Bu bileşimde amino asitler, lipidler, vitaminler, makro ve mikro besinler olmak üzere 250’ye yakın madde barındırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nasır

Nasırdan kurtulmanın kolay yöntemleri

riskli gebelik3

Riskli gebeliklerde yaz dönemi alınması gerekilen 9 önlem