Close

Sakal bakımı nasıl yapılmalı?

Sakal bakımı nasıl yapılmalı?

Sakal bakımı nasıl yapılmalı?

Sakal, erkeklerin imajı için en çok dikkat etmeleri gereken bölgelerden biridir. Sakal bakımı, çoğu zaman ihmal edilir ve ekstra bir bakıma gerek duyulmadığı zannedilir. Ancak bu büyük bir yanılgıdır. Sakal bakımı ihmal edildiğinde tahrişe ve çeşitli irritasyonlara sebep olabilir. Sağlıklı sakallar çok daha çekici görünmenizi sağlar. Yani pürüzsüz sakallara sahip olmanın ilk adımı sağlıklı sakallardan geçer. Kendinize doğru bakım rutini oluşturursanız ve sabırla uygularsanız sakalınızda oluşan ciddi farkı görebilirsiniz. Peki sakal bakımını doğru yapıyor musunuz? Bu yazımızda sizler için sakal bakımıyla ilgili bilinmesi gereken tüm bilgileri derledik.

Kusursuz Sakallara Sahip Olmak için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde artık kadınlar kadar erkekler de bakımlarına özen göstermektedir. Yapılan bakımı doğru yöntemlerle uygulamak oldukça önemlidir. Özellikle erkek için en önemli bölgelerden biri olan sakala doğru bakım sağlandığında tüm yüz daha iyi görünür. Peki, sakal bakımında nelere dikkat edilmelidir?

Sakal, vücutta en çok bakteriyi, mikrobu tutan bölgelerden biridir. Bu nedenle düzenli bir temizleme gerektirir. Sakalların duşta yıkanmasının yeterli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu doğru değildir. Duşta kullandığınız saç şampuanı sakallar için uygun değildir. Sakal için ayrı ürünler tercih edilmelidir. Aynı zamanda sakallarınız uzunken altta kalan deriyi de ihmal etmemek çok önemlidir. Üzerinde uzun süre sakal bulunan deri, kepeklenme ve pullanmaya sebep olur. Buna bağlı olarak da kaşıntı meydana gelir. Bu yüzden cildiniz düzenli nemlendirmeye ihtiyaç duyar. Sağlıklı kökler, parlak sakallar demektir. Bunun dışında sağlıklı ve düzenli beslenmenin de kıl köklerine olan etkisi kanıtlanmıştır. Sağlıklı çıkan sakallar istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sakal bakım rutini oluştururken seçeceğiniz ürünler konusunda hassas davranmalısınız. Cildinize uyguladığınız ürünlerin içeriğinde fazla kimyasal olmamalıdır. Mümkün olduğunca doğal içerikli ürünler tercih ederseniz hem kıl köklerini daha iyi besler hem de olası irritasyonlara karşı önlem almış olursunuz. Sakal bakımı her ne kadar karmaşık ve zor gözükse de gözünüzü korkutmasın. Düzenli bir şekilde doğru ürünler kullanırsanız kısa vadede çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sakal Bakımı için Altın Değerinde 5 Yöntem
Sakal Bakımı için Altın Değerinde 5 Yöntem

Sakal Bakımı için Altın Değerinde 5 Yöntem

Özellikle son yıllarda sakal bakımı konusunda birçok insan hassaslaşmıştır. Sakal bakımında doğru ürünler tercih etmek büyük önem taşır. Cildinizin neye ihtiyacı olduğunu iyi belirlemeli ve kıl kökleri için sağlıklı bir zemin hazırlamalısınız. Bunun yanında sakal bakımında sabırlı olmak çok önemlidir. Özellikle uzun yıllar bakımı ihmal edilmiş sakallarınız varsa, daha fazla ihmal etmeden düzenli bakım yapmanız gerekir. Vazgeçmeden bakıma devam ederseniz mutlaka iyi sonuçlar elde edersiniz. Eğer sakal uzatmaya karar verdiyseniz veya sakalınızda ters giden bir şeyler hissediyorsanız bu yöntemleri mutlaka düzenli olarak denemelisiniz. İşte o yöntemler…

  • Sakal şampuanı veya sakal köpüğü edinin;

Nemlendirici, besleyici ve doğal sakal köpüğü veya şampuanları tercih ederseniz haftalık bakterilerden sakalınızı kolayca arındırabilirsiniz. Böylece hem cildiniz hem de sakallarınız çok daha parlak ve temiz görünecektir.

  • Sakal bakım yağı kullanın;

Sakal bakım yağı kıl köklerini ve cildi nemlendirir. Cildinize nemi ve suyu hapseder böylece yumuşak bir doku elde etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda yağların içerisindeki doğal içerikler sakalları kökten uca besler. Bu sayede canlı ve güçlü bir görünüm sağlar.

  • Sakal Peeling uygulayın;

Sakal peeling, hem cildinizinde hem de sakallarınızda çok daha derinlemesine bir temizlik sağlar. Temizleme köpüklerinden farklı olarak sakalda daha uzun süre durduğu için kısa kıllarda da etkilidir. Seyrek yerlerin eşitlenmesine yardımcı olur. Sakal diplerinin sağlığı için oldukça önemlidir.

  • Sakallarınızı Tarayın;

Kullandığınız ürünlerin daha iyi işlemesi ve eşit dağılması açısından taramak da büyük önem taşır. Bunun yanında taramak bir masaj niteliği taşıdığından kan akışınızı hızlandırır. Bu sayede uzun vadede daha sağlıklı sakallar elde edersiniz. Aynı zamanda karışık kıllar daha düzgün ve şık görünmenizi sağlar.

  • Sakal sabunu kullanın;

Sakal sabunu özellikle günlük bakımdan önce tercih edilir. Günlük bakımdan önce cildin temiz olması önemlidir. Diğer ürünler temiz cilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde çeşitli irritasyonlara sebebiyet verebilirler. Sakal şampuanından farklı olarak günlük bakterilerden ve mikroplardan arınmak için kullanılırlar.

Sakal Bakımında En Sık Yapılan Hatalar ve Çözümleri
Sakal Bakımında En Sık Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Sakal Bakımında En Sık Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Sakal bakımı için her zaman kuaföre gitme imkanı bulamayabilirsiniz. Bu yüzden her erkeğin mutlaka düzenli bir rutin oluşturup doğru uygulamalarla evde bakımı öğrenmesi gerekir. Ancak rutininizde doğru uyguladığınızı zannettiğiniz bazı yanlışlar olabilir. Sakalınıza iyi baktığınızı ancak sonuç alamadığınızı düşünüyorsanız bazı uygulamaları yanlış yapıyor olabilirsiniz. Gelin sakal bakımında yapılan hataları ve doğru uygulamalarını beraber inceleyelim…

  • Ürünü çok sık veya az aralıklarla kullanmak;

Sakal bakımında yapılan en büyük hata ürünleri yanlış aralıklarla kullanmaktır. Haftada bir duşta sakal şampuanı ile sakal yıkanmalıdır. Ancak tek başına bu yeterli değildir. Günlük tempoda da sakallarda mikrop birikir. Bu mikroplar sakalların seyrek çıkmasına ve sağlıksız görünmesine sebep olabilir. Bu nedenle 1-2 günde bir mutlaka sakal sabunu veya köpüğü ile sakal arındırılmalıdır. Temiz sakala sabah ve akşam olmak üzere iki kere sakal yağı uygulanmalıdır. Sakal yağı kıl köklerine iyice yedirilmelidir. Böylece sakal altı derideki pullanma ve kepeğin de önüne geçilir. Gerçek bir bakım istiyorsanız haftada bir duştan sonra özellikle gözenekler açıkken sakal peeling uygulaması yapılmalıdır. Peelingler, temizleme sabunlarına ve şampuana oranla daha derinlemesine bir bakım ve temizleme sağlarken aynı zamanda kıl köklerini  besler.

  • Ürünleri yanlış miktarda kullanmak

Ürünleri doğru sıklıkla kullanmak kadar doğru miktarlarda kullanmak da büyük önem taşır. Fazla kullanmak her zaman daha iyi sonuç alacağınız anlamına gelmez. Peki doğru miktarlar nedir? Doğru miktar, sakalınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre değişir ancak ortalama miktarlar vardır. Örneğin sakal yağı kullanırken avucunuza birkaç damla damlattıktan sonra elinizde yağı yayarak ürünü ısıtmalısınız. Direkt sakal üzerine damlatılırsa yayılması oldukça zor olacaktır. Sakal peeling uygularken genelde ceviz boyutunda alınması önerilir. Elinize aldığınız peelingi tampon hareketlerle parça parça sakalanızın dibine ve kıllara yedirmelisiniz. Ürünü yedirdikten sonra masaj yaparak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

  • Sakala çok sık fön çektirmek

En sık yapılan hatalardan bir diğeri de uzun sakala çok sık fön çekmektir. Çok sık fön çekmek sakalda yıpranma ve kırıklara sebep olur. Bunun yerine doğru bir rutin oluşturursanız fön çekmenize gerek kalmadan kusursuz sakallara sahip olabilirsiniz.

  • Uzaması istenilen sakalı kendi haline bırakmak

Sakal uzatmak veya sağlıklı bir sakala sahip olmak istiyorsanız kendi halinde uzamaya bırakmamalısınız. Sakal belirli aralıklarla tıraş edilmelidir. Ancak burada tıraştan kasıt, kısaltmak değildir. Sakalın sağlıksız kısımlarının ( kırıkların, yıpranmış yerlerin vb.) Bir makas veya makine yardımıyla düzeltilerek sakaldan arındırılması gerekir. Böylece sakallarınız çok daha sağlıklı uzayacak ve güçlü görünecektir.

  • Sakalı taramamak

Sakalı taramamak büyük bir hatadır. Kıl köklerini düzenli taramak belirli bir yönde uzamasını sağlar. Böylece karışık bir görünümden ziyade estetik görünümlü sakal elde edebilirsiniz. Gün içinde belirli aralıklarla sakalı düzeltmek de sakalın daha sağlıklı ve şekilli uzamasına yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top