Close

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

sivilce-lekeleri-nasil-gecer

sivilce-lekeleri-nasil-gecer

Kimse aynaya baktığında yüzünde büyük bir leke görmek istemez. Bu kusurun bir iş görüşmesi, randevu veya düğününüz gibi büyük bir günden önce ortaya çıkması ise daha da kötüdür. Bu lekeler özgüveni etkileyeceği gibi cilt sorunlarının acımasız bir hatırlatıcısı olabilir. Böyle durumlarda yüzünüzdeki sivilce izlerini nasıl gidereceğiniz konusunda etkili yollar arıyorsanız, bu temel okuma size rehberlik edecektir.

Sivilce Lekeleri

Ciltteki iltihaplı oluşumlar sivilce olarak adlandırılır. Bu sivilceler çoğu zaman geçse de yerine iz bırakır. Bu izler sivilcelerin ciltte bıraktığı hasarlardır. Vücudunuzun aynı bölgesinde sürekli sivilce probleminin görülmesi iltihaplanmaya ve deride kalıcı izlere neden olur. Kırmızı veya kahverengi olarak görünen bu lekelerin oluşmasının nedeni, gözeneklerde biriken kalıntıların ciltte yırtılmasıdır. Sivilce oluştuğunda sıkmak lekelere yol açar.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri nasıl geçer? Sorusunun birden fazla cevabı vardır. Lekenizin görünümünü hızla azaltmaya yardımcı olabilecek ipuçları ve püf noktaları bulunur. Endişelenmeden önce bu cilt bakımı önlemlerini ve o sivilceyi unutturmak için gereken adımları göz önünde bulundurun…

Cildinizdeki bu lekelerden kurtulmak, öncelikle onlara neyin sebep olduğunu anlamakla başlar. Hormonal değişiklikler, psikolojik duygu değişiklikleri, stres, regl dönemi gibi birçok durum sivilceye neden olabilmektedir. Dengesiz ve sağlıksız beslenme bu nedenlerin başında gelir. Dolayısıyla sivilce lekelerini önlemenin ilk adımı dengeli ve düzenli beslenmektir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer
Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Günümüzde kullanılan teknolojiler sivilce lekelerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Radyofrekans tedavisi ses dalgaları ile sivilce lekelerinin geçmesini sağlar. Çok derin sivilce lekeleri bulunan kişilerde başarılı bir şekilde uygulanan bu tedavi yöntemi derinin sıklığının artırılmasını sağlar. Bir diğer tedavi yöntemi ise iğneli lazerdir. Lazer işlemi deri altına ısı vererek oluşur. Bu işlem sonrasında leke kısa sürede ortadan kalkar. Lazer işlemi sivilce lekesi bulunan yere direkt olarak uygulanır. Bu yöntem de sivilce lekelerinden kurtulmak için oldukça etkilidir.

Evde Doğal Yöntemler ile Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilce lekesi olan kişilerin en merak ettiği sorulardan biri, evde sivilce lekeleri nasıl geçer oluyor. Evde bulunan malzemeler ile ciltteki lekelerden kurtulmayı herkes ister ve sivilce lekelerinin tedavisini evde doğal yöntemlerle yapmak da mümkündür.

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer
Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer

Elma Sirkesi

Evde sivilce lekelerine veda etmek için en faydalı yöntemlerden biri elma sirkesidir.  Elma sirkesinde bulunan asit ciltteki bakterileri temizlemeyi sağlar. Cildin rengini açma özelliği de bulunan elma sirkesi, yapısında bulunan doğal vitamin, mineral ve besin maddeleri ile güvenli bir çözüm sunar. Elma sirkesini cilde uygulamanın birçok yolu vardır. Bunlardan ilki su ile karıştırılarak kullanılmasıdır. Yarımşar bardak su ve elma sirkesinin karıştırılarak sivilce lekelerinin bulunduğu bölgeye sürülmesi lekeleri azaltma görevi görür. Bu işlem sonrasında yaklaşık 5 dakika bekletilmesi ve ılık su ile durulanması gerekir. Güvenli ve etkili bir yöntemdir. Bir diğer yöntem ise bal ile karıştırılarak uygulanmasıdır. 2 yemek kaşığı balın, 2 yemek çay kaşığı elma sirkesi ile karıştırılarak pamuk yardımıyla lekeli bölgelere uygulanması gerekir. Bu işlem sonrasında da 10 dakika bekletilmesi ve daha sonra ılık su ile iyice yıkanması gerekir. Hassas cilde sahip olanlar elma sirkesini cilde uygularken dikkat etmelidirler çünkü asidik özellik taşıdığı için cilde zarar verebilir. Elma sirkesini cilde uygulayamayanlar gıda olarak da tüketebilirler. Elma sirkesini yemeklerinize, salatalarınıza ilave ederek kullanabilirsiniz. Ayrıca gün içinde 1 yemek kaşığı da tüketilebilir. Bunun yanında da 2 çay kaşığı sirke, yarım çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Yoğurt - Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer
Yoğurt – Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer

Yoğurt

Sivilcelerin ciltte oluşturduğu lekelerden kurtulmak için bir diğer çözüm ise yoğurttur. Antioksidan özelliği sayesinde ciltteki kaşıntıları, kızarıklıkları gidermeye yarar. Yoğurtta bulunan mineraller ve enzimler cildinize çok iyi gelecektir. Yoğurdu ince bir tabaka halinde cildinize sürerek uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında Cildinizin emmesini sağlamak için 15 dakika bekletip soğuk su ile iyice yıkanmalıdır. Yıkanma işleminden sonra cildinizi yumuşak bir havlu ile hafifçe kurulayın. Yoğurda 5 damla limon suyu eklenerek uygulanması yoğurdun etkisini artıracaktır. Sivilce lekelerinden kurtulmak için her gün bu işlemi tekrarlayın.

Patates - Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer
Patates – Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer

Patates

Sivilce izlerinden kurtulmak için kullanılacak doğal besinlerden biri de patatestir. İçinde bulunan yoğun nişastası ile sivilce lekeleri için oldukça etkili bir çözüm sunar. Cilt lekelerinin rengini açan patates, gözeneklerin de sıkılaşmasını sağlar. Patatesi de uygulamanın birçok yolu vardır. Bir patates iyice rendelenerek tülbentin içine yerleştirilir. Tülbentin altına bir kase eklenir ve tülbent iyice sıkılır. Sıkılan patates suyu sivilce lekelerinin üzerine uygulanır ve yarım saat bekletilir. Ciltte bekleyen patates suyu ılık su ile iyice durulanır. Uygulayabileceğiniz diğer yöntem ise patatesi nane ile kullanıp patates maskesi yapmaktır. 1 tane patates soyularak ufak dilimler halinde kesilir ve blendera eklenir. Patateslerin üzerine 6 yaprak taze nane eklenir ve birlikte blenderdan geçirilir. Karışım püre haline getirilir. 10 dakika buzlukta bekletilen karışım daha sonra cilde uygulanır. Nanenin ferahlatıcı etkisi ile birlikte bu karışım lekelere çok iyi gelecektir. Sivilce lekelerinin yanında cilde daha dinç ve genç bir görünüm katar. Ciltteki şişkinlikleri indirir ve cilt yorgunluğunu alır.

Limon - Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer
Limon – Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer

Limon

Limon, asidik yapısı ve dezenfektan etkisiyle sivilce lekeleriniz için ilaç etkisi gösterir. Sivilce lekelerini önlemede çok etkili olan limon içerdiği C vitamini ve sitrik asit ile cildi tazeleyici özelliğe de sahiptir. Limonu cilde uygulamanın birçok yolu vardır. Bunlardan ilki limonu pamuğa batırarak sivilce izlerinin olduğu bölgeye uygulanmasıdır. Taze sıkılmış yarım limon suyunu pamuğa batırarak masaj şeklinde cildinize uygulayabilirsiniz. Bu kolay işlemi günlük tekrarlamak sivilce lekelerine çok iyi gelecektir. Ayrıca limonu yumurta ile karıştırıp maske yapmak da mümkündür. 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 yumurta akını iyice karıştırarak sivilce lekelerinin üzerine sürülmesi de çok etkili olacaktır. Bu işlemin püf noktası; iki bileşenin düzgün şekilde karışmasını sağlamaktır. Limon cilde çok fayda sağlar fakat hassas ciltlerin bu işlemleri uygularken dikkatli olması gerekir.

Aloe vera - Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer
Aloe vera – Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer

Aloe Vera

Son zamanların en popüler bitkilerinden olan aloe vera bitkisi sivilce lekeleri için de çözüm sunar. Cilde vitamin, aminoasit ve mineral açısından katkı sağlayan bu bitki cilde gönül rahatlığıyla uygulanabilir. Bitkinin yaprağı kesilerek içindeki jeli pamuğa dökülür. Bu jel sivilce lekelerinin üzerine sürülerek iyice masaj yapılır. 1 saat bekletilerek bol su ile iyice durulanır. Bu işlemi ciltte etki görülene kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

Karbartma Tozu - Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer
Karbartma Tozu – Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer

Kabartma Tozu

Cildinizdeki sivilcelerin yok olması için etkili malzemelerden biri de kabartma tozudur. Beyazlatıcı özelliği ile sivilce lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildin pH dengesini de koruyarak cilt kuruluğunu önler. Kabartma tozunu tek başına kullanmak yerine su ile karıştırıp kullanmak gerekir. Bir çay kaşığı su ile iki çay kaşığı kabartma tozunu karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ayrıca kabartma tozu limon ile birlikte de kullanılabilir. Bir çay kaşığı kabartma tozuna sıkılan bir damla limon iyice karıştırılır. Macun kıvamına gelen karışım, nemli yüze uygulanır. Macun kuruduktan sonra cilt iyice yıkanır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top