Close

Şubat ayında toplam cirolar yıllık yüzde 13.6 artış gösterdi

ciro endeksleri

Sanayi, ticaret,hizmet ve inşaat sektörlerindeki şirket faaliyetlerinin toplam ciroları yüksek artış göstererek Şubat ayında yıllık yüzde 13,6 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan “Ciro Endeksleri, Şubat 2019” verilerine göre, yıllık bazda;

– Sanayi sektöründe ciro yüzde 19.7,

– Hizmet sektöründe ciro yüzde 20.2 artarken

– Ticaret sektöründe ciro yüzde 13,

– İnşaat sektöründe ciro yüzde 22 azaldı,

sektorlerde toplam cirolar

TÜİK’ten yapılan açıklamada şu bilgiler verildi;

“Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.6 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2.4 arttı.

“Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1.8 arttı.

“Takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.2 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2.2 arttı.

sektorlerde toplam cirolar 2

“Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 7.3 azaldı.” (Grafik&Tablo)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Leave a comment
scroll to top