Close

Tek yumurta ikizleri ile çift yumurta ikizlerinin 8 farkı

Yüzyıllardır birçok insanın ilgisini çeken araştırmalara neden olan bir konudur ikizlik. Bazı ikizler büyüdüklerinde birbirlerine tıpa tıp benzemelerine rağmen kimi ikizler birbirlerinden tamamıyla farklıdır. Peki, ikizlik durumu neden ortaya çıkar ve tek yumurta ikizleriyle çift yumurta ikizleri arasındaki farklar nelerdir?

Tek ve çift yumurta ikizleri arasındaki temel farklar;

  • Tek yumurta ikizlerinin cinsiyetleri değişmez her zaman aynıdır. Çift yumurta ikizlerinde ise cinsiyetler aynı veya farklı olabilir.
  • Tek yumurta ikizleri birbirlerine tıpa tıp benzemelerine rağmen çift yumurta ikizleri arasında farklar olabilir.
  • Tek yumurta ikizleri genetik yapıdan aynı iken çift yumurta ikizlerinin gen yapılarının yalnız %50’sinin aynı olduğu görülmektedir.
  • Tek yumurta ikizlerinde bir zigot ve bir plasenta oluşmaktadır.
  • Çift yumurta ikizlerinde iki zigot ve iki plasenta oluşmaktadır.
  • Her ikisinde de iki göbek bağı oluşmaktadır.
  • Çift yumurta ikizleri iki ayrı yumurta ile iki farklı spermin döllenmesi sonucu oluşur.
  • Tek yumurta ikizlerinde sperm ile döllenen yumurta döllenme aşamasından sonra ikiye bölünür.

Halk arasında ikizler hakkında merak edilen tipik sorular vardır. En yaygın olanları “Biriniz bir şey hissettiğinde aynı şeyi diğeri de hissediyor mu?” veya “Aileniz sizi nasıl ayırt ediyor?” sorularıdır. Hatta bazı insanlar ikizlerin Cüneyt Arkın filmlerindeki gibi his duyularının olduğuna bile inanmaktadırlar. Fakat bu duruma bilimsel açından bakıldığında bu durumun nasıl olduğu açıkça bellidir. Tek yumurta ikizlerinin DNA dizilimleri birbirinin aynısıdır. Kan grubu, saç ve göz rengi, cinsiyet gibi insanoğlunun birçok özelliği DNA tarafından belirlenmektedir. Bu sebeple tek yumurta ikizleri birbirinin kopyası şeklinde dünyaya gelebilirler. Fakat zor olsa da dikkatli bir şekilde incelendiğinde aralarında ufak fiziksel farklılıklar görülebilmektedir. Çift yumurta ikizlerinde ise DNA dizilimleri birbirinden farklı olduğu için gerek fiziksel gerekse cinsiyet olarak birçok fark gözle görülür şekilde vardır.

İkizliğe neden olan etmenler nelerdir?Âdet döneminde birden fazla yumurtanın döllenmesi durumuna çift yumurta ikizi denir. Döllenmenin ardından bir yumurtanın kendi içinde bölünmesi sonucundaki oluşuma da tek yumurta ikizi denir. Araştırmalara göre bireylerin ikizlere hamile kalma şansı 1/89 olduğunu göstermektedir. Fakat bazı faktörler ikizlere hamile kalma şansını arttırabilmektedir. Bunlardan ilki genetik faktördür. Genetik ikiz gebeliklerden önemli rol oynamaktadır. Anne tarafında ikiz gebelik görülen birileri olması bu genleri taşıma ihtimaliniz yüksektir. Ancak baba tarafının bunda pek etkisi yoktur. Bir diğer faktör etnik ve ırk faktörüdür. Diğer kadınlara göre Afrikalı kadınların ikiz gebelik şansı diğerlerine göre daha fazladır. Diğer bir faktör ise yaş faktörüdür. Yaş ile birlikte ikiz gebelik şansı artmaktadır.

scroll to top