Close

Yoganın faydaları hayatımız için büyük önem taşıyor

Yoganın faydaları nelerdir?

Yoga vücuda dinginlik sağlayan ve ruhu ferahlatan bir aktivitedir. Yoga insana hem fiziksel yönden hem de psikolojik yönden birçok fayda sağlar. Fiziksel olarak iç organlara kadar etki eder. Psikolojik olarak insanın ruhunu nirvanaya çıkaran yoga günümüzde son derece popüler bir aktivitedir. 

Yoganın fiziksel faydaları

Yoganın faydalarından ilki nefes kontrolüdür. Şüphesiz hepimiz nefes alıyoruz. Ama kaçımız doğru nefes alma teknikleri biliyor ve bunları uyguluyoruz? Yogada uygulanan pranayama ile yani nefes alma teknikleri ile bu etkinliğin ne kadar yararlı olduğunu fark edebilirsiniz. Yogada uygulanan doğru nefes alma teknikleri, nefes kontrolünü sağlar. Ayrıca akciğer sağlığına da katkıda bulunur. Aynı zamanda nefes tekniklerinin kalbi dinlendirme gibi işlevi de vardır.

Yoganın faydalarından biri de sindirim sisteminedir. Yoga ile sindirim sistemi düzenli hale gelir. Bağırsaktan besin geçmesi kolaylaşır. Bağırsak daha aktif ve rahat bir şekilde işlevini yerini getirir. Sindirim sistemini düzenleyen yoga aynı zamanda kilo vermek için de idealdir.

Yoganın faydaları sadece doğru nefes alma tekniklerinden ibaret değildir. Yoga bir nevi meditasyon iken bir yandan da çeşitli egzersizleri bünyesinde barındırır. Bu hareketler kasların güçlenmesine katkıda bulunurken bağ ve kas dokusuna da esneklik kazandırır. Ayrıca duruş bozukluğu, sırt ve bel ağrıları gibi birçok sorunu da çözmede etkilidir.

Yoganın bağışıklık sistemine de faydası bulunmaktadır. Kortizol seviyesinin yüksek olması bağışıklık sistemi için tehlikelidir. Yoga ile kortizol seviyesi de sabit bir değerde kalır. Böylelikle bağışıklık sitemini de güçlendirmiş olur. Beyin hücrelerini dinç tutması ve zihnin rahatlatmasına yardımcı olması da yoganın faydalarından biridir.

Üstelik yoganın faydaları bu kadarla sınırlı da değildir. Yoganın kan dolaşımını hızlandırdığı da bilinmektedir. Yoganın kan dolaşımını hızlandırması ile daha dinamik bir vücuda sahip olunur. Yoganın doğurganlığı arttırdığı da bilinen faydaları arasındadır.

Yoganın psikolojik faydaları

Yoganın faydaları arasında psikolojik olanları da saymakla bitmez. Sinir ve stresin en büyük düşmanlarından biri yogadır. Yoga sayesinde insanlar iç huzura kavuşur. Aynı zamanda yoga insanı dinlendirir. Buradaki dinlenme psikolojik anlamdadır. İnsanları dert ve kederlerinden bir süreliğine de olsa uzak tutar. Ayrıca yoga yapan insanların sezgilerin de geliştiği bilinmektedir. Sadece sezgilerini güçlendirmek için dahi yoga yapan insanlar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top