Close

Doğum sonrası kilo vermek için 4 adım

Hamilelik sırasında kilo almak hamileliğin en doğal eylemi, doğum sonrası hızlı bir şekilde forma girmek biraz zorlayıcı olabilir ama sabır ve özveriyle bu işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Bebeğinizin doğduktan ve günleriniz yavaş yavaş tekrar bir rutin  kazanmaya başladığında, fikirlerinizi eyleme geçirme zamanı.  

İlk 6 hafta kendinizi spora hazır hissetmemeniz gayet doğal, vücudunuzun biraz dinlenmeye ihtiyacı var. Kadınların  çoğu, doğum yaptıktan sonra altı haftaya kadar ciddi bir şekilde egzersiz yapmaya hazır değillerdir, sezaryen geçirdiyseniz kendinizi spora hazır hissetmeniz daha uzun sürebilir. Öncelikle kendinize biraz zaman verin. Ayrıca kilonuzun bir kısmını doğal olarak geri alacağınızı unutmayın. Rahminizin normal boyutuna geri dönmesi altı ila sekiz hafta sürer ve vücudunuzun aşırı su ağırlığından kurtulması yaklaşık bir ay sürer. Bu doğal süreçler sizi doğum öncesi halinize geri götürmeyecek ama ciddi bir ilerlemeye sebep olacaktır bunu büyük bir teşvik olarak kullanabilirsiniz.

Emzirmenin önemi

Bebeğinizi emzirme sürecinde günlük ekstra 500 kalori almanız önerilir, şanslısınız ki emzirme günde 800 kaloriye kadar kalori yakımı sağlar. Hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin eski formunuza kavuşmanız için kült taşlardan biri emzirmektir. Tek yapmanız gereken rahatça oturmak ve bebeğinizi beslemek, ve siz yine de kilo kaybediyor olabilirsiniz. Bazı şanslı kadınlar doğum sonrası kilolarının çoğunu sadece emzirmeye bağlı kalori yakımıyla verebilir. Ancak unutmayın ki emzirmeyi bıraktığınız ya da azalttığınız anda, bebeğinizin takviye gıda kullanımıyla birlikte sizin de sıkı bir diyet programını takip etme zamanınız gelmiş demektir.

Uykusuz kalmayın

Yeni doğan bebeğinizle birlikte gece uyku düzeniniz büyük bir karmaşaya döneceği için gün içerisinde vakit buldukça şekerleme yapmanız önerilir. Uyku eksikliği her ne kadar kalori alımına dikkat etseniz de kilo alımına yol açabilir. Hamilelik sonrası forma girmek emzirmenin ardından yeterli uykuyla sağlanabilir. Bebeğiniz gün içerisinde uyuduğunda siz de onunla birlikte uyuyabilirsiniz, ev işleri bekleyebilir.

Eksik uyku halinde metabolizmanın yavaşlayacak, yağ yakımınız normalin altına düşecektir sonuç olarak doğum sonrası forma girme planlarınız yavaşlayacaktır. Eksik uyku ayrıca strese, depresyona, bağışıklık sisteminin zarar uğramasına yol açabilir. Yeterli uyku sadece kilo vermeniz için değil, sağlığınız için de bir o kadar önemlidir.

Diyet, incelikli bir iş

İlk altı haftada sebze ve protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Zararlı yağlar ve şekerden uzak durmalısınız. Yağ, karbonhidrat ve proteinden iki kat fazla kalori içerir, bu nedenle diyetinizdeki fazla yağa dikkat edilmesi muhtemelen kalorileri azaltmanın en kolay yoludur. Markete gittiğinizde seçiminiz yağsız süt, yağsız yoğurttan yana olmalı.

Sağlıklı atıştırmalıklar için meyveler (elma, portakal ve çilek gibi) ve çiğ sebzeler (havuç, salatalık ve kırmızı biber dilimleri gibi) gibi az yağlı, yüksek lifli yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Karbonhidrat alımınız mümkün mertebede düşük tutmalısınız. Eğer ilk altı hafta emzirme, yeterli uyku ve sağlıklı bir diyet programını takip ederseniz tartıya çıktığınızda gördüğünüz sonuç sizi mutlu etmeye yetecektir.

Ama sıkı bir diyet programına da aynı spor gibi ilk 6 haftada başlamanız önerilmez. İlk 6 hafta önceliğiniz sadece sağlıklı beslenme olmalı. Doğumdan hemen sonra diyete başlamak, iyileşmenizi geciktirebilir ve daha yorgun hissetmenizi sağlayabilir. Emziriyorsanız çok hızlı kilo vermek, süt tedarikinizde bir azalmaya neden olabilir.

Spor zamanı

 Yedinci haftadan itibaren, eğer kendinizi hazır hissediyorsanız, spor yapmak için hazırsınız. Kardio antrenmanlarındansa ağırlık antremanları doğum sonrası forma girme konusunda sizin için daha yararlı olacaktır. Ağırlık antrenmanları hem kalori yakımını hızlandırır hem de hızlı bir şekilde sıkılaşmanızı sağlar.

 Ağırlık antrenmanı metabolizmanızı hızlandırmak için en iyi seçim olacaktır. Öyle ki o ay kilo vermemiş bile olsanız eğer düzenli ağırlık antrenmanı yaptıysanız bel çevresi, kalça çevresinde sıkılaşmaya bağlı incelme görmek mümkün. Küçük bir dambıl setine yatırım yapmak için doğru zaman. Ne yaptığınızdan emin değilseniz, size yardımcı olması için kişisel bir antrenör bulmanız en doğru seçenek olacaktır.

scroll to top