Close

Folik asit otizm riskini azaltıyor

Gebelik öncesinde ve gebelik sürecinde alınan folik aside dair yürütülen Amerika Birleşik Devletleri temelli bir araştırma, folik asidin otizm riskini azalttığını kanıtladı.

GEBELİKTE OTİZME ETKİ EDEN UNSURLAR İNCELENDİ

New York’ta bulunan Colombia Üniversitesi’nde epidemioloji profesörlüğü görevini yürütmekte olan Ezra Susser, gerçekleştirilen araştırma sonucunda folik aside dair yeni şeyler keşfetti. Hamileliğin başından itibaren folik asit kullanımının önemine dikkat çeken Susser, bu sayede bebeklerde otizm riskinin büyük ölçüde azaltılabileceği tespitini sundu.

Amerika’nın ünlü dergilerinden biri olan Medical Association dergisinde yayımlanan bu araştırma, Norveç’te yaşayan ve 2002 ile 2008 seneleri arasında doğum yapan anneler üzerinde gerçekleştirildi. Gebelik döneminde folik asit tüketen annelerin incelendiği araştırma, belirtilen seneler arasında dünyaya gelen 85 bin çocuk üzerinde yürütüldü.

Araştırmaya imza atan diğer akademisyenler de gebelikten 4 hafta önce ve gebelikle birlikte 8 hafta süresince folik asit kullanılmasının sonuçlarını inceleyerek folik asit kullanımının bebeklerde otizm riskini azalttığını tespit etti. Folik asidin Asperger sendromu gibi otizmin alt gruplarına yönelik etkisini de inceleyen yetkililer, bu maddenin bu tür alt gruplara karşı herhangi bir önleyiciliğinin bulunmadığını belirtti. Bunlara ek olarak Omega 3 yağı ile diğer mineral ve vitaminlerin de gebelik sürecine etkilerini inceleyen araştırma sonucunda hamilelikte ya da öncesinde bu tür vitaminlerin alınmasının otizm üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı saptandı.

FOLİK ASİT NERELERDE BULUNUYOR?

Yapılan araştırmalar sonucunda otizmi yüzde 40 oranında azalttığı tespit edilen folik asit, organizmalarda meydana gelen hasarı tamir edebiliyor ve DNA sentezi için vazgeçilmez olma özelliği ile biliniyor. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik asit; ayrıca bezelyede, pirinçte, yumurtada ve havuçta da bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kanada’da ve Şili’de buğday unlarının içine dahil edilerek tüketilen folik asidin bu sayede tüketimi kolaylaştırılmış oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top