Close

Soğan suyunun 12 faydası

Soğan suyu, halk arasında doğal antibiyotik olarak bilinen soğan kadar faydalıdır. Sofralardan eksik edilmeyen soğan; soğan suyu olarak da tüketilebilir. Soğan suyunun mucizevi etkilerinin detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Soğan suyu nedir?

Soğan suyu, antioksidan etkisi sayesinde birçok derde devadır. Soğan suyu içeriğinde, A, C, B6, folikasit, demir gibi vitamin ve mineralleri taşır. Soğanın faydaları herkes tarafından bilinir. Soğan suyu da, soğan gibi rahatlıkla temin edilebilen doğal bir ilaçtır.

Soğan suyu nasıl hazırlanır?

Soğan suyu iki türlü hazırlanabilir:

 1. Suyu sıkılarak: Katı meyve sıkacağı veya blendar aracılığı ile bir adet soğanın suyunu çıkarıp içebilirsiniz. Blendar kullanımında, soğan suyunun süzülmesi gerekir.
 2. Kaynatılarak: 1 adet soğanı soyduktan sonra dörde bölün. İçme suyu ile kaynattıktan sonra süzün ve ılımasını bekleyin.

Soğan suyunun faydaları

 • Soğan suyunun en önemli faydalarından biri kanser önleyici etkisidir.
 • Alerjik hastalık ve öksürüklerde, soğan suyu çok iyi bir çözümdür. Kaynatılıp süzülerek hazırlanan soğan suyu sayesinde inatçı öksürüklerden kurtulabilirsiniz.
 • Soğan suyu, vücuttaki ödemi atmak için önerilir.
 • Soğan suyu, iltihabın vücuttan atılmasını sağlar. İdrar yolu iltihaplarında soğan suyunun tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Kulak çınlaması, kulak ağrısına iyi gelir. Rendelenmiş soğanın suyundan bir iki damla kulağınıza damlatarak kullanabilirsiniz.
 • Özellikle kış aylarında sıkça tüketilmesi halinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Soğan suyunun saçlar da etkili olduğu gözlemlenmiştir. Saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar. 1 adet soğan suyuna, 1 tatlı kaşığı bal ve 2 damla lavanta yağı ekleyerek saçınıza masaj yapın. Bone ile bir gece bekletin ve bir sonraki sabah yıkayın. Bu kürü haftada üç defa uygulayabilirsiniz.
 • Saç derisinde oluşan bitin yok olmasını sağlar. Saç bitinden kurtulmak için; 3 adet soğan suyunu saç derinize iyice yedirin. Bone ile kapatarak 3 saat bekletin ve sonrasında yıkayın. Saçınız kuruduktan sonra bit tarağı yardımı ile saçınızı taramayı unutmayın.
 • Soğan suyu astıma da iyi gelir.
 1. Antioksidan etkisi sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltır.
 2. Soğan suyu, cildin daha parlak ve canlı görünüme kavuşmasını sağlar. 1 adet soğanın suyu ile yarım yemek kaşığı yoğurdu iyice karıştırarak macun kıvamına getirin. Bu karışımı yüzünüze sürüp, yaklaşık 10 dakika bekletin. Ilık su ile yüzünüzü temizleyin.
 3. Kemik erimesi gibi hastalıkları için de soğan suyu çok faydalıdır.
scroll to top