Close

Süt tüketiminin 8 mucize faydası

Süt, günlük hayatta hepimizin rahatça ulaşabildiği ve tüketebildiği bir besindir. Kolay ulaşılabilmesinin yanında pek çok faydası vardır. İçerisinde yüksek oranda protein ve birçok vitamin bulunmaktadır ve yediden yetmişe herkesin severek tükettiği bu gıda doktorlar tarafından da her kesim için tavsiye edilmektedir.

  • Çocuklar açısından süt içmenin faydaları

Süt içmek, kemik ve eklemlerin gelişmesi ve güçlenmesine yardımcı olur. Bunu göz önüne alırsak çocuklar açısından ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Düzenli bir şekilde süt içen çocukların fiziksel gelişimleri daha sağlıklı ve istikrarlı olmaktadır. Bunun yanında düzenli süt içmek çocukların enerji ihtiyacını karşılar ve günlük hayatlarını daha rahat idare etmelerini sağlar. Fakat değinilmesi gereken önemli bir nokta ise günümüzde çocukların büyük bir kısmı sütü sade içmek yerine kakao, çilek, muz gibi katkı maddeleri ile birlikte tüketiyorlar. Böyle tüketilmesinin yerine doğal bir şekilde tüketilmesi çocuk gelişimini daha olumlu etkiliyor.

  • Hamileler açısından süt içmenin faydaları

Süt içmek, hamileler açısından da sayısız faydaya sahiptir. Öncelikle gebe bireyin kalsiyum eksikliğinden doğan kemik erimesini engeller ve doğacak bebeğin diş ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır ki gebelik dönemi boyunca süt içen bireylerin bebeklerinin doğum ağırlığı, süt içmeyen gebe bireylerin bebeklerinin doğum ağırlığından fazladır.

  • Süt içmenin beyne etkisi

Süt içmenin beyne olumlu etkisi yadırganamayacak kadar büyüktür. Çünkü süt, beyin gelişimine yardımcı olan neredeyse tüm vitaminleri içeriyor ve beynin düzgün bir şekilde sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Bu sayede süt zekâ gelişimine de büyük bir katkı sağlıyor diyebiliriz.

  • Kalp hastalıkları riskini azaltıyor

Süt yapısı gereği içerisinde kan basıncı düşüren önemli besin öğeleri içerir ve bu özelliği sayesinde hipertansiyonun kontrol altında olmasını sağlar. Bunun sonucunda kalp hastalıkları riskini azaltmış olur.

  • Gribin düşmanı

Süte, içerisindeki 40’dan fazla besin öğesi sayesinde adeta bir grip düşmanıdır. Özellikle kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemine çok güzel bir kalkan görevi görür denebilir.

  • Sağlıklı uykunun sırrı

Süt içmek, vücudun sağlığını her yönden korur ve buna uyku da dâhildir. Sütün içerisindeki B12, B6 gibi vitaminler uykuyu düzenler ve daha kaliteli bir uyku imkânı sunar.

  • Cildin yaşlanmaması için

Sütün bir diğer faydası ise cilde nemlendirici etkisi yapmasıdır ve bu sayede cildin erken yaşlanmasını engeller.

  • Bağırsak kanserine bile iyi geliyor

Onlarca yıl ve binlerce kişi üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda günde birkaç bardak süt içmek her türlü bağırsak sorununa birebir çözüm olmaktadır. Hatta bağırsak kanserine bile iyi gelmektedir.

scroll to top