Close

Avrupa Tekvando Şampiyonu Meryem İyin: “Tüm dertler basit birer ayrıntı.”

Meryem Elif İyin: “Başarı disiplinli bir eylemdir.”

ENİYİKADİN.COM/ ÖZEL HABER

Yaren AKAY

Tekvando maçlarında birçok kez birinci gelen Meryem Elif İyin’in, Canada/Toronto Bölge Şampiyonu , İzmir M.E.B Yılın Sporcu Ödülü, İstanbul İl Birinciliği gibi önemli dereceleri de bulunmaktadır. Meryem İyin, çok konuşulan başarısının sırlarını ve hikayesini samimiyetle paylaştı… 

Bize biraz kendinden ve bugüne kadar olan başarılarından bahsedebilir misin?

14 yaşındayım. Kanada’da doğdum. 3 kardeşiz. Annem öğretmen, babam mühendis. 4 yaşında spora jimnastik ile başladım. Bugüne kadar İzmir, İstanbul, bölge ve Türkiye şampiyonluklarım var. Avrupa’da şampiyonluğum ve en az 6-7 uluslar arası turnuvada dereceler aldım.

“AMACIM OLİMPİYAT ŞAMPİYONU OLMAK”

Bundan sonraki hedefin nedir?

Amacım bu sporu profesyonel olarak devam etmek, spor akademisinde okumak, ülkemi dünyada temsil etmek en önemlisi de olimpiyat şampiyonu olmak. Sadece madalya kazanmak değil tabiki de. Ahlakım ile güzel davranışlarım ile gelecek nesillere örnek olmak.

Bize biraz çalışma rutininden bahseder misin? Maçlara nasıl hazırlanıyorsun?

Sabah babam 6’da kalkar sabah ve öğle yemeklerimi okul için hazırlar. Eğer maç zamanı ise koşuya giderim 06:30 gibi. Ardından okula giderim. Okul sonrası eve gelir, biraz kitap okuyup, televizyona bakıp akşam idmanına giderim. İdman sonrası eve gelip gerekirse herkesten bir adım daha ileride olabilmek için 30 dakika daha çalışırım. Duş alır, yatarım. Diyet yaparım. Maça çıkacağım kiloda kalabilmek için ne gerekirse onu yaparım. Tatlı, hamur işi, nişasta, karbonhidrat yemem. Sadece protein ağırlıklı beslenirim.

Tekvandoyla kaç yaşında tanıştın?

6 yaşında mecnun çiçek hocam ile tanıştım. Benimle birebir ilgilendi. Bir evin bir odasında derslere başladı benimle. Sen benim olimpiyat şampiyonum olacaksın derdi.

“HOCAM TEKVANDOYA OLAN AŞKINI BANA AKTARDI”

İlk dersini hatırlıyor musun? Sana neler hissettirmişti?

Mecnun hocam bana baktı. Jimnastikten kalan esnekliğime baktı. İzledi beni. Vücut duruşuma ve steplerime ( tekvandoda maç sırasında bir duruş) baktı. Çok keyif almıştım. Çünkü o tekvandoya aşıktı ve bana da bu aşkı aktarabilmişti.

İlla ki bir şeylerde başarısız olduğun ya da pes etmek üzere gibi hissettiğin zamanlar oluyordur. Bu durumla nasıl başa çıkıyorsun? Bu başarının bir sırrı olabilir mi sence?

En büyük destekçim babamdır. Vazgeçmek istediğimde, ağladığımda, aç kaldığımda, sakatlandığımda beni tutan kaldıran babamdır. Onun şu sözü bizim mottomuzdur; Yapmamız gereken şeyleri, yapmamız gerektiği yerde, yapmamız gerektiği zamanda, yapmamız gerektiği kadarı ile yapmak istemesek de yaptığımızda zafer gelir. Başarı bir söz, konuşma değildir. Başarı disiplinli bir eylemdir. Annem ve babam arasındaki uyum ve bana olan destekleri en büyük desteğim. Yeri gelir diyet zamanlarımda eve misafir almazlar.

Bize birinciliğin duygu tarifini yapabilir misin? Nasıl hissettiriyor bu durum seni?

Öyle özel bir duygu ki tüm çektiğim acıları, sıkıntıları unutuyorum. Ben buraya aidim diyorum. Ve hep o duyguyu yaşamak için tekrardan savaşmak istiyorsunuz. Tüm dertler basit birer ayrıntı oluyor.

“HERKESİ MUTLU EDEMEYECEĞİMİ BİLİYORUM”

Çok güzel başarılar elde etmişsin bu güne kadar. Tebrik edenler çoktur ancak kötü yorumlar da fazla geliyordur elbette. Nasıl başa çıkıyorsun?

Her zaman eksik arayan insanlar oluyor. Güzel bakarsanız güzel görüyorsunuz. Eleştiriler beni geliştirecekse dinlerim. Hocam, ailem ve arkadaşlarım ise ciddiye alırım. Herkesi mutlu edemeyeceğimi biliyorum. Sosyal medya da gelen kötü yorumlara takılmam. Oranın da kuralı bu sanırım.

Gelecekte kendin nerede görüyorsun?

İyi, ahlaklı, sorumluluk sahibi bir sporcu olarak insanların yüreklerini kazanan bir sporcu olarak görüyorum.

“UĞRUNA SAVAŞACAK BİR HAYALİNİZ OLSUN”

Son olarak senden ilham alacak olan takipçilerimize ne söylemek istersin?

Hayalleri olsun, bir spor ile uğraşsınlar. Uğrunda şavaşacakları bir hayalleri olsun. Asla vazgeçmesinler. Sabretsinler ve çok çalışsınlar. Aile desteği ile bu başarı kaçınılmaz olacaktır. Son olarak bana emek veren Mecnun ve Nuri Çiçek hocalarıma, şimdi beraber çalıştığım Çağrı Kızıl hocama bana inandıkları ve hep sahip çıktıkları için teşekkür etmek istiyorum. Sizlere de ilginizden dolayı teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top