Close

B17 vitamininin zararları nelerdir?

B17 VİTAMİNİNE GENEL BAKIŞ

B17 vitamini yani laetril, 1970’lerde ya kendi başına ya da belirli bir diyet programının parçası olarak bir anti kanser ajanı olarak yaygın bir şekilde desteklendi. Ancak, B17 vitamininin yani laetril ya da amigdalin’in kanseri ya da başka bir hastalığı tedavi edebileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Alternatif tedavi, insanların kanser ilaçları veya radyoterapi gibi geleneksel kanser tedavileri yerine tercih ettiği farklı yollara denir. Geleneksel kanser tedavinizi, B17 vitamini takviyesi gibi herhangi bir alternatif kanser terapisi ile değiştirmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

B17 VİTAMİNİNİN ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ

B17 vitamini enjeksiyonla, tabletlerle oral yoldan, losyonlarla cilt üzerinden ya da rektal yoldan fitil şeklinde vücuda alınır. Sanılanın aksine tablet olarak oral yolla B17 vitamini almanın yan etkileri, enjeksiyon yoluyla almaktan daha fazladır. Çünkü sindirim bakterilerimiz ve yediğimiz gıdalardaki enzimlerimiz B17 vitaminini yıkıp siyanürü direkt olarak salgılarlar. Yani B17 vitamini bir tür zehir olan siyanür içerir. Yani, B17 vitaminin yan etkileri siyanürünkiyle aynıdır. Bunlar arasında en önemli etkileri: ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, karaciğer hasarları, sarkık göz kapakları, vücut dokularında oksijen eksikliği, kan basıncında düşüş, sinir hasarı, denge kaybına ve yürüme zorluğu en nihayetinde koma ve ölümdür.

B17 VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

B17 vitamini içeriğindeki amigdalin miktarının az olmasından dolayı bazı besinlerden normal miktarlarda alınırsa herhangi bir zararı yoktur. B17 vitamini içeren besinler; çiğ badem, havuç, kereviz, kayısı, şeftali, fasulye filizi, fındık ve keten tohumudur. Ancak kayısı çekirdeği daha yüksek miktarda amigdalin içerdiği için birkaç adetten fazlası yenmemelidir.

Birçok web sitesi, laetril, amigdalin ya da B17 vitamini adı altındaki takviyeleri kanser tedavisi için teşvik etmektedir. Ancak, saygın bilimsel kanser ve araştırma kuruluşları bu iddiaların hiçbirini desteklememektedir ve bu tür bilgilere inanmamanız hatta internet üzerinden herhangi bir alternatif kanser tedavisi için araştırma dahi yapılmaması yönünde tavsiyeler vermektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top