Close

Basura iyi gelecek 4 yöntem!

Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid bir varis çeşididir. Basur, makatta oluşabilecek şişlik ve kanama gibi semptomlarla kendini gösteren bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip insanların yaşamsal aktivitelerini olumsuz yönde etkiler ve dayanılması güç ağrılar yaşamalarına neden olur. Bu hastalığın belirtilerini önlemek ve tedavi etmek amacıyla doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

MUZ

Muzun içeriğinde potasyum bulunmaktadır. Potasyum damarlar üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Kan damarlarında basurdan kaynaklı olabilecek basıncı ve sızıyı hafifleterek dindirir. Bunun yanı sıra potasyum vücuttaki doku zedelenmeleri için de onarıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle hemoroid sancılarınızın önüne geçmek için muz ile hazırlayabileceğiniz doğal bir çözüm yolu bulunmaktadır. Az miktarda süt ile pişirdiğiniz muzdan bir püre elde edebilir ve bunu doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz.

YABAN MERSİNİ

Yaban mersininin özünde yüksek oranda anti-enflamatuar özellikler bulunmaktadır. Bu özellik bağırsak hastalıklarının çözülmesi için ihtiyaç olan etkenlerden biridir. Yaban mersini, hemoroid sonucu oluşabilecek acıyı hafifleterek sancı çekmenizi engelleyecektir. Doğal bir tedavi yöntemi olarak yaban mersinini şu şeklide değerlendirebilirsiniz. Gazlı bir bezin içerisine bir avuç kadar yaban mersinini sararak direkt olarak sorunlu bölgeye uygulayın.

ALOE VERA

Aloe Vera insan sağlığı için birçok faydası bulunan ve tıbbi amaçla da yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Aloe Vera’nın da içeriğinde anti-enflamatuar bulunmaktadır. Ve bu özelliği sayesinde hemoroid hastaları için doğal bir yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Basur sonucunda oluşabilecek güçlü sancıları önlemek, yanma hissini yok etmek için iyileştirici ve cildi ferahlatıcı bir etkiye sahip olan bu bitki direkt olarak sorunlu bölgeye uygulanabilir. Aynı zamanda hemoroid hastalığı sonucunda vücutta tahrişler meydana gelmektedir. Bu tahrişlerin giderilmesi için Aloe Vera çok güçlü bir yenileyici olarak cildi tedavi eder.

KOMPRESLER:

Basur sancılarını azaltmak için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise aralıklı olarak sıcak ve soğuk kompresler yapmaktır. Bu yöntem sayesinde hastalık sonucu oluşabilecek şişliklerin iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zaman da ilk önce sıcak ardından da soğuk bir kompres kan akışını da düzenlemeye yardımcı olacaktır. Öncelikle sıcak su dolu bir küvete oturup ardın da soğuk su ile sorunlu bölgeye kompres yapmanız sonucunda sancılarınızı dindirip, şişliklerinizin iyileşmesine yardımcı olacaksınız.

scroll to top